Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Španělský premiér se podívá na Kubu a brazilští umělci burcují lid proti rasistickému kandidátovi

ZAHRANIČNÍ TISK: Španělský premiér se podívá na Kubu a brazilští umělci burcují lid proti rasistickému kandidátovi

Španělský premiér Pedro Sánchez se po 32 letech podívá na Kubu a chce tak dohnat zpoždění – vztahy s karibským ostrovem už obnovila řada zemí včetně USA. Angolský prezident Joao Lourenço slaví rok v úřadu, kam ho vynesly sliby, že zatočí s místní korupcí a zavede v zemi klíčové ekonomické reformy. Brazílie se zase chystá na důležité prezidentské volby, v nichž se pravděpodobně utká dosavadní outsider s politikem, s jehož rasistickými a xenofobními postoji nesouhlasí polovina země a známí umělci proti němu vedou kampaň na sociálních sítích a snaží se dostat lidi do ulic. Přečtěte si nejzajímavější zprávy, kterým se věnují přední světové deníky a které za vás prošla redakce INFO.CZ.

Jornal de Noticias

JNJNautor: http://en.kiosko.net

Téměř všechny portugalské deníky se na své titulní stránce věnují angolskému prezidentovi Joau Lourençovi, který v čele země stojí přesně rok. Výjimkou není ani Jornal de Notícias, který vychází po celém Portugalsku. Ten ve článku nazvaném „Další výzvy před angolským prezidentem“ popisuje rok uplynulé vlády Lourença a snaží se určit, co dalšího hlavu státu v jejím úřadu čeká.

Lourenço převzal prezidentský úřad loni v září po Josém Eduardovi dos Santosovi a zavázal se, že bude bojovat proti všudypřítomné korupci a zavede v Angole hospodářské reformy. Dos Santos stanul v čele země v roce 1979, když od tehdejší hlavy státu převzal její funkci předsedy Lidového hnutí za osvobození Angoly (MPLA) i prezidentský úřad. Znovu zvolen byl v letech 1985, 1992 a 2012. Dos Santos bývá označován za marxistu-pragmatika, který zemi otevřel kapitalismu. Oponenti a ochránci lidských práv jej ale obviňují, že nahromadil velký osobní majetek z obchodu s ropou. Tyto prostředky údajně přesunul do zahraničí, hlavně do Brazílie a do Francie.

Přestože je Angola po Nigérii druhým největším africkým producentem ropy, mnoho obyvatel žije v chudobě. INFO.CZ si o situaci v Angole povídalo s diplomatem EU, který v zemí působí, Tomášem Uličným.

 

El País

El PaísEl Paísautor: http://en.kiosko.net

Renomovaný španělský deník věnuje jednu ze zpráv publikovaných na své titulní stránce dlouho diskutované cestě španělského premiéra Pedra Sáncheze na Kubu, kterou Madrid potvrdil v těchto dnech. Španělský premiér se tak na „ostrov svobody“ podívá po 32 letech. V plánu je schůzka s nejvyšším kubánským představitelem Miguelem Díaz-Canelem, nástupcem Raúla Castra, který Sáncheze pozval.

Sánchez a Díaz-Canel se setkali v New Yorku, kde se oba v těchto dnech účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Návštěva Sáncheze na Kubě by se měla podle agentur uskutečnit brzy. El País uvádí, že by se tak mohlo stát v rámci jedné ze dvou už naplánovaných Sánchezových cest do Latinské Ameriky - v polovině listopadu jede do Guatemaly a koncem listopadu do Buenos Aires na summit G20.

Naposledy byl předseda španělské vlády v Havaně v roce 1989, kdy se tam José María Aznar a král Juan Carlos I. s manželkou účastnili Iberoamerického summitu. Poslední oficiální návštěva španělského premiéra na Kubě se uskutečnila v roce 1986, kdy tam zavítal socialistický premiér Felipe González.

 

El Comercio

El ComercioEl Comercioautor: http://en.kiosko.net

Kromě velkého článku věnovaného včerejšímu proslovu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pronesl během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, se sledovaný peruánský deník na své titulní stránce věnuje také zprávě o americkém herci Billu Cosbym. Jedenaosmdesátiletý americký komik byl včera odsouzen ke třem až deseti rokům vězení za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004.

Kromě trestu odnětí svobody v minimálním rozsahu tří let soudce Cosbymu uložil také pokutu ve výši 25 tisíc dolarů a nařídil mu úhradu soudních nákladů. Cosby je první odsouzenou celebritou od propuknutí kampaně #MeToo namířené proti sexuálním přečinům. Ze sexuálního zneužívání ho obvinilo dalších více než 50 žen, ale většinou šlo o promlčené případy.

 

Buenos Aires Económico (BAE)

BAEBAEautor: http://en.kiosko.net

Čtený ekonomický deník Buenos Aires Económico, který v Argentině vychází od roku 1997, otiskl na své titulní stránce článek, v němž se věnuje politické situaci v sousední Brazílii. Největší latinskoamerickou zemi čekají prezidentské volby, které proběhnou v polovině října. BAE si všímá zejména levicového kandidáta Fernanda Haddada, který nedávno nahradil uvězněného exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Haddad, který byl zpočátku považovaný spíše za outsidera, zaujal tím, že se v řadě nedávných průzkumů zveřejněných brazilskými médii dostal na druhou pozici.

V jejich čele se dlouhodobě drží pravicový favorit Jair Bolsonaro. Ten je ale kvůli radikálním postojům a otevřeným voláním po návratu diktatury z let 1964-1985 nepřijatelný pro více než polovinu voličů. Brazilští umělci v čele s Danielou Mercury nebo Caetanem Velosem proti němu v posledních dnech spustili na sociálních sítích kampaň „Ele não“ (On ne), ve které se snaží voliče přesvědčit, aby nedali hlas „machistickému, xenofobními a rasistickému člověku, který bude znamenat krok zpátky pro brazilskou demokracii“.

Experti se shodují, že druhé kolo na konci října ovládne Bolsonaro a Haddad, který bude spoléhat na své spojení s Lulou. Bývalý starosta Sao Paula Haddad převzal po Lulovi kandidaturu až ve chvíli, kdy soud přiměl Stranu pracujících jmenovat za exprezidenta náhradníka.

Bolsonaro, který se momentálně nachází v nemocnici, kam se dostal poté, co ho na jednom z předvolebních mítinků pobodal útočník s nožem, se prezentuje jako kandidát, jenž dá do pořádku neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí. Řada lidí ho označuje za brazilského Donalda Trumpa.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1