Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Španělský premiér se podívá na Kubu a brazilští umělci burcují lid proti rasistickému kandidátovi

ZAHRANIČNÍ TISK: Španělský premiér se podívá na Kubu a brazilští umělci burcují lid proti rasistickému kandidátovi

Španělský premiér Pedro Sánchez se po 32 letech podívá na Kubu a chce tak dohnat zpoždění – vztahy s karibským ostrovem už obnovila řada zemí včetně USA. Angolský prezident Joao Lourenço slaví rok v úřadu, kam ho vynesly sliby, že zatočí s místní korupcí a zavede v zemi klíčové ekonomické reformy. Brazílie se zase chystá na důležité prezidentské volby, v nichž se pravděpodobně utká dosavadní outsider s politikem, s jehož rasistickými a xenofobními postoji nesouhlasí polovina země a známí umělci proti němu vedou kampaň na sociálních sítích a snaží se dostat lidi do ulic. Přečtěte si nejzajímavější zprávy, kterým se věnují přední světové deníky a které za vás prošla redakce INFO.CZ.

Jornal de Noticias

JNJNautor: http://en.kiosko.net

Téměř všechny portugalské deníky se na své titulní stránce věnují angolskému prezidentovi Joau Lourençovi, který v čele země stojí přesně rok. Výjimkou není ani Jornal de Notícias, který vychází po celém Portugalsku. Ten ve článku nazvaném „Další výzvy před angolským prezidentem“ popisuje rok uplynulé vlády Lourença a snaží se určit, co dalšího hlavu státu v jejím úřadu čeká.

Lourenço převzal prezidentský úřad loni v září po Josém Eduardovi dos Santosovi a zavázal se, že bude bojovat proti všudypřítomné korupci a zavede v Angole hospodářské reformy. Dos Santos stanul v čele země v roce 1979, když od tehdejší hlavy státu převzal její funkci předsedy Lidového hnutí za osvobození Angoly (MPLA) i prezidentský úřad. Znovu zvolen byl v letech 1985, 1992 a 2012. Dos Santos bývá označován za marxistu-pragmatika, který zemi otevřel kapitalismu. Oponenti a ochránci lidských práv jej ale obviňují, že nahromadil velký osobní majetek z obchodu s ropou. Tyto prostředky údajně přesunul do zahraničí, hlavně do Brazílie a do Francie.

Přestože je Angola po Nigérii druhým největším africkým producentem ropy, mnoho obyvatel žije v chudobě. INFO.CZ si o situaci v Angole povídalo s diplomatem EU, který v zemí působí, Tomášem Uličným.

 

El País

El PaísEl Paísautor: http://en.kiosko.net

Renomovaný španělský deník věnuje jednu ze zpráv publikovaných na své titulní stránce dlouho diskutované cestě španělského premiéra Pedra Sáncheze na Kubu, kterou Madrid potvrdil v těchto dnech. Španělský premiér se tak na „ostrov svobody“ podívá po 32 letech. V plánu je schůzka s nejvyšším kubánským představitelem Miguelem Díaz-Canelem, nástupcem Raúla Castra, který Sáncheze pozval.

Sánchez a Díaz-Canel se setkali v New Yorku, kde se oba v těchto dnech účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Návštěva Sáncheze na Kubě by se měla podle agentur uskutečnit brzy. El País uvádí, že by se tak mohlo stát v rámci jedné ze dvou už naplánovaných Sánchezových cest do Latinské Ameriky - v polovině listopadu jede do Guatemaly a koncem listopadu do Buenos Aires na summit G20.

Naposledy byl předseda španělské vlády v Havaně v roce 1989, kdy se tam José María Aznar a král Juan Carlos I. s manželkou účastnili Iberoamerického summitu. Poslední oficiální návštěva španělského premiéra na Kubě se uskutečnila v roce 1986, kdy tam zavítal socialistický premiér Felipe González.

 

El Comercio

El ComercioEl Comercioautor: http://en.kiosko.net

Kromě velkého článku věnovaného včerejšímu proslovu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pronesl během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, se sledovaný peruánský deník na své titulní stránce věnuje také zprávě o americkém herci Billu Cosbym. Jedenaosmdesátiletý americký komik byl včera odsouzen ke třem až deseti rokům vězení za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004.

Kromě trestu odnětí svobody v minimálním rozsahu tří let soudce Cosbymu uložil také pokutu ve výši 25 tisíc dolarů a nařídil mu úhradu soudních nákladů. Cosby je první odsouzenou celebritou od propuknutí kampaně #MeToo namířené proti sexuálním přečinům. Ze sexuálního zneužívání ho obvinilo dalších více než 50 žen, ale většinou šlo o promlčené případy.

 

Buenos Aires Económico (BAE)

BAEBAEautor: http://en.kiosko.net

Čtený ekonomický deník Buenos Aires Económico, který v Argentině vychází od roku 1997, otiskl na své titulní stránce článek, v němž se věnuje politické situaci v sousední Brazílii. Největší latinskoamerickou zemi čekají prezidentské volby, které proběhnou v polovině října. BAE si všímá zejména levicového kandidáta Fernanda Haddada, který nedávno nahradil uvězněného exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Haddad, který byl zpočátku považovaný spíše za outsidera, zaujal tím, že se v řadě nedávných průzkumů zveřejněných brazilskými médii dostal na druhou pozici.

V jejich čele se dlouhodobě drží pravicový favorit Jair Bolsonaro. Ten je ale kvůli radikálním postojům a otevřeným voláním po návratu diktatury z let 1964-1985 nepřijatelný pro více než polovinu voličů. Brazilští umělci v čele s Danielou Mercury nebo Caetanem Velosem proti němu v posledních dnech spustili na sociálních sítích kampaň „Ele não“ (On ne), ve které se snaží voliče přesvědčit, aby nedali hlas „machistickému, xenofobními a rasistickému člověku, který bude znamenat krok zpátky pro brazilskou demokracii“.

Experti se shodují, že druhé kolo na konci října ovládne Bolsonaro a Haddad, který bude spoléhat na své spojení s Lulou. Bývalý starosta Sao Paula Haddad převzal po Lulovi kandidaturu až ve chvíli, kdy soud přiměl Stranu pracujících jmenovat za exprezidenta náhradníka.

Bolsonaro, který se momentálně nachází v nemocnici, kam se dostal poté, co ho na jednom z předvolebních mítinků pobodal útočník s nožem, se prezentuje jako kandidát, jenž dá do pořádku neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí. Řada lidí ho označuje za brazilského Donalda Trumpa.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818