ZAHRANIČNÍ TISK: Spiknutí proti Venezuele, kurzy filozofie pro kaplany a ostrakizace íránské ropy | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Spiknutí proti Venezuele, kurzy filozofie pro kaplany a ostrakizace íránské ropy

ZAHRANIČNÍ TISK: Spiknutí proti Venezuele, kurzy filozofie pro kaplany a ostrakizace íránské ropy
 

Britští vojáci dostanou speciální přednášky o morálních aspektech útoků pomocí dronů. Armádní kaplani již začali docházet na postgraduální kurzy filozofie, aby vojákům pomohli vyrovnat se se zabíjením tisíce kilometrů vzdálených protivníků, informuje titulní strana britského deníku The Times. Jaké další zprávy na titulkách světového tisku v úterý najdete? 

The Times

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: The Times / http://en.kiosko.net/

Britští vojáci dostanou lekce etiky, které jim přijdou vhod při útocích bezpilotními letadly. Ostrovní kaplani byli totiž vysláni na speciální postgraduální kurzy filozofie, aby dokázali vojákům pomoci vyrovnat se s etickými a morálními otázkami při zabíjení protivníků na obří vzdálenosti. 

„Stále více našich vojáků se účastní asymetrické války, kde jsou zbraňové systémy využívány na tisíce kilometrů. To tvoří unikátní situace, se kterými se vojáci musejí vyrovnat,“ uvedl pro britský deník Times hlavní kaplan britské armády David Coulter.

 

Iran Daily

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: Iran Daily / http://en.kiosko.net/

Třikrát ne. Íránský ropný ministr Bijan Namdar Zanganeh řekl, že americká snaha zlikvidovat export íránské ropy se v žádném případě nesetká s úspěchem. „Takový plán nemá šanci uspět,“ řekl ministr na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Američané se snaží omezit vývoz černého zlata Íránu obnovenými sankcemi, které na blízkovýchodní zemi plně dopadnou během listopadu. Washington rovněž tlačí na své spojence, aby od Íránu žádnou ropu nenakupovali. To se částečně daří, i Zanganeh nyní přiznal, že například Jižní Korea od Teheránu nenakoupila ropu už třetí měsíc v řadě. Ceny ropy mezitím rostou na svá čtyřletá maxima, ropa Brent posílila o 2.7 procenta na 80.75 dolaru, uvádí deník Iran Daily.

 

Ultimas Noticias

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: Ultimas Noticias / http://en.kiosko.net/

Venezuelský prezident Nicolas Maduro volá po tom, aby mezinárodní komise s mandátem OSN vyšetřila údajný atentát na jeho osobu. Ten se odehrál na počátku srpna a Maduro z něj viní vlády okolních států, které se jej údajně chtějí tímto způsobem zbavit. Podle posledních výpovědí zadržených Caracas tvrdí, že do pokusu byli zapleteni diplomaté z Kolumbie, Mexika a Chile.

Atentát se měl odehrát během oslavy výročí vzniku Národní gardy, kdy zazněla při Madurově projevu exploze. K té na sociálních sítích přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Poslala prý bezpilotní stroje s trhavinou nad shromáždění, kde řečnil Maduro, armáda je však sestřelila.

 

New York Times

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: New York Times / http://en.kiosko.net/

Čína začíná velmi pečlivě počítat, zda může vyhrát obchodní válku se Spojenými státy. Právě tento týden totiž vstupují v platnost cla za 200 miliard dolarů, které americká administrativa uvalila na čínský import. Trump tvrdí, že jen tak je možné narušit model, kdy americké firmy za přístup na čínský trh musejí platit svým intelektuálním vlastnictvím. Jenže odborníci varují, že obchodní válka mezi oběma mocnostmi může mít drastické následky.

Čína je zatím navenek v klidu. „Tempo našeho ekonomického růstu se případnou obchodní válkou možná sníží o jeden procentní bod, takovou oběť si můžeme dovolit,“ citují New York Times Hu Xijina, hlavního editora státních novin The Global Times. Jenže další oslovení odborníci oficiální optimismus nesdílí. Obávají se, že obchodní války by mohla přinést éru ekonomické stagnace, kterou země zažila během éry Mao Ce-tunga. S tím, jak v posledních letech rostou ekonomické nároky čínské střední třídy by pro politbyro šlo o problém číslo 1.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud