Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Spiknutí proti Venezuele, kurzy filozofie pro kaplany a ostrakizace íránské ropy

ZAHRANIČNÍ TISK: Spiknutí proti Venezuele, kurzy filozofie pro kaplany a ostrakizace íránské ropy
 

Britští vojáci dostanou speciální přednášky o morálních aspektech útoků pomocí dronů. Armádní kaplani již začali docházet na postgraduální kurzy filozofie, aby vojákům pomohli vyrovnat se se zabíjením tisíce kilometrů vzdálených protivníků, informuje titulní strana britského deníku The Times. Jaké další zprávy na titulkách světového tisku v úterý najdete? 

The Times

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: The Times / http://en.kiosko.net/

Britští vojáci dostanou lekce etiky, které jim přijdou vhod při útocích bezpilotními letadly. Ostrovní kaplani byli totiž vysláni na speciální postgraduální kurzy filozofie, aby dokázali vojákům pomoci vyrovnat se s etickými a morálními otázkami při zabíjení protivníků na obří vzdálenosti. 

„Stále více našich vojáků se účastní asymetrické války, kde jsou zbraňové systémy využívány na tisíce kilometrů. To tvoří unikátní situace, se kterými se vojáci musejí vyrovnat,“ uvedl pro britský deník Times hlavní kaplan britské armády David Coulter.

 

Iran Daily

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: Iran Daily / http://en.kiosko.net/

Třikrát ne. Íránský ropný ministr Bijan Namdar Zanganeh řekl, že americká snaha zlikvidovat export íránské ropy se v žádném případě nesetká s úspěchem. „Takový plán nemá šanci uspět,“ řekl ministr na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Američané se snaží omezit vývoz černého zlata Íránu obnovenými sankcemi, které na blízkovýchodní zemi plně dopadnou během listopadu. Washington rovněž tlačí na své spojence, aby od Íránu žádnou ropu nenakupovali. To se částečně daří, i Zanganeh nyní přiznal, že například Jižní Korea od Teheránu nenakoupila ropu už třetí měsíc v řadě. Ceny ropy mezitím rostou na svá čtyřletá maxima, ropa Brent posílila o 2.7 procenta na 80.75 dolaru, uvádí deník Iran Daily.

 

Ultimas Noticias

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: Ultimas Noticias / http://en.kiosko.net/

Venezuelský prezident Nicolas Maduro volá po tom, aby mezinárodní komise s mandátem OSN vyšetřila údajný atentát na jeho osobu. Ten se odehrál na počátku srpna a Maduro z něj viní vlády okolních států, které se jej údajně chtějí tímto způsobem zbavit. Podle posledních výpovědí zadržených Caracas tvrdí, že do pokusu byli zapleteni diplomaté z Kolumbie, Mexika a Chile.

Atentát se měl odehrát během oslavy výročí vzniku Národní gardy, kdy zazněla při Madurově projevu exploze. K té na sociálních sítích přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Poslala prý bezpilotní stroje s trhavinou nad shromáždění, kde řečnil Maduro, armáda je však sestřelila.

 

New York Times

Zahraniční tiskZahraniční tiskautor: New York Times / http://en.kiosko.net/

Čína začíná velmi pečlivě počítat, zda může vyhrát obchodní válku se Spojenými státy. Právě tento týden totiž vstupují v platnost cla za 200 miliard dolarů, které americká administrativa uvalila na čínský import. Trump tvrdí, že jen tak je možné narušit model, kdy americké firmy za přístup na čínský trh musejí platit svým intelektuálním vlastnictvím. Jenže odborníci varují, že obchodní válka mezi oběma mocnostmi může mít drastické následky.

Čína je zatím navenek v klidu. „Tempo našeho ekonomického růstu se případnou obchodní válkou možná sníží o jeden procentní bod, takovou oběť si můžeme dovolit,“ citují New York Times Hu Xijina, hlavního editora státních novin The Global Times. Jenže další oslovení odborníci oficiální optimismus nesdílí. Obávají se, že obchodní války by mohla přinést éru ekonomické stagnace, kterou země zažila během éry Mao Ce-tunga. S tím, jak v posledních letech rostou ekonomické nároky čínské střední třídy by pro politbyro šlo o problém číslo 1.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1