ZAHRANIČNÍ TISK: Stále ten brexit, Soros osobností roku a zákaz Vánoc v Číně | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Stále ten brexit, Soros osobností roku a zákaz Vánoc v Číně

Dnešní zahraniční média se věnují odchodu Británie z Evropské unie, dohodě EU s Itálií o italském rozpočtu, problémům amerického prezident Donalda Trumpa, ale třeba i miliardáři Georgi Sorosovi, nebo Vánocím v Číně a jednáním o míru v Afghánistánu.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times

Ekonomický deník Financial Times kromě komentářů k brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie, nabízí také velký portrét finančníka George Sorose. Financial Times ho označují za osobnost roku. Soros se totiž stal terčem autokratů a neliberálních demokratů všeho druhu, od ruského prezidenta Vladimira Putina přes maďarského premiéra Viktora Orbána po některé příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa (od jednoho z nich dostal poštou bombu). Sorosovi nepřátelé tvrdí, že může téměř za vše, manipuluje a organizuje protesty i revoluce. Financial Times popisují Sorose jako bezohledného finančníka a zároveň filantropa, zastánce otevřené společnosti a Evropské unie, jako člověka, který chce ovlivňovat společnost, ale nechce zastávat volený úřad, jako člověka, který má velký, ale omezený vliv a nepřímo tak trochu jako člověka, který se nyní fakticky chystá na svoji smrt.

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times
 

Problémy kolem vystupování Velké Británie z Evropské unie a otřásající se vládou stále plní přední strany britských deníků a zřejmě ještě nějaký čas ještě budou. Britský parlament zatím neschválil smlouvu mezi Británií a EU o vystoupení z unie. Hlasovat o ní má v lednu, ale stále není jisté, že poslanci smlouvu schválí. Británie by tak nakonec mohla vystoupit z EU bez dohody. Takzvaný tvrdý brexit byl měl zřejmě těžké ekonomické následky a britská vláda řeší, co s tím. Na nic jiného nemá čas. Podle deníku The times jsou tím ohroženy klíčové předvolební sliby britské vlády a vládnoucí konzervativní strany, například reforma sociální péče.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post
 

V Číně ovládané tamní komunistickou stranou je stabilita nadevše. A dotklo se to i Vánoc, píše hongkongský deník South China Morning Post. Do více než čtyřmiliónového čínského města Lang-fang tak v zájmu stability společnosti podle rozhodnutí místních úřadů už Santa Klaus nebo Ježíšek nezavítá. Úřady také zakázaly vánoční výzdobu, prodej vánočních dekorací a oznámily, že každý, kdo bude chycen při prodeji vánočních stromků či punčoch na dárky, bude potrestán. V jiné provincii, v provincii Chu-nan, zase mladí komunisté na univerzitě museli podepsat prohlášení, že se nezúčastní oslav vánočních svátků. Účast ve svazu mladých komunistů sice není povinná, ale je základem dobré kariéry ve stáních službách, po čemž většina mladých absolventů čínských univerzit touží. Deník South China Morning Post poznamenává, že komunistická Čína zároveň vydělává na prodeji vánočních ozdob a dalších věcí spojených s Vánoci do celého světa. Například v roce 2017 bylo 60 procent prodaných umělých vánočních stromků vyrobeno v Číně.

The Wall Street Journal

The Wall Street JounalThe Wall Street Jounalautor: The Wall Street Jounal/Kiosko.net

Americký deník popisuje vyšetřování okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho lhaní, konec hádky mezi Evropskou komisí a Itálií o italském rozpočtu a také jednání o míru v Afghánistánu. Představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán, které tam bojuje proti kábulské západem podporované vládě, se sešli v Abú Dhabí k jednání se Zalmayem Khalilzadem, speciálním americkým vyslancem pro Afghánistán. Představitel afghánské vlády seděl v další oddělené místnosti a čekal. To je symptomatické. Jednání probíhají už léta a nikam se nepohnula. Tálibán odmítá jednat s afghánskou vládou, protože ji považuje za loutku USA. Američané naopak tvrdí, že se musí Afghánci dohodnout mezi sebou. A mezitím Tálibán sílí a Spojené státy střídavě oznamují snížení nebo zvýšení počtu svých vojáků v Afghánistánu. Jejich počet výrazně zvýšil současný prezident Donald Trump, který ovšem zároveň předtím oznámil, že je všechny stáhne. Stejný přístup praktikoval jeho předchůdce v úřadu Barack Obama. Také s nulovým výsledkem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud