Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Svatý grál v léčbě rakoviny, uražený Abramovič a „národní“ tragédie v Austrálii

ZAHRANIČNÍ TISK: Svatý grál v léčbě rakoviny, uražený Abramovič a „národní“ tragédie v Austrálii
 

Světové deníky se na titulních stranách ve velkém věnují reakcím na americké rozhodnutí uvalit cla na dovoz oceli a hliníku z EU, Kanady a Mexika nebo sestavování nové italské vlády. Najde se ale i řada dalších témat – v pravidelném přehledu vybíráme některé zajímavosti.

The Times

The Timesautor: The Times/Kiosko.net

Stojíme na prahu nové éry v léčbě rakoviny, zvěstuje titulní strana britských Timesů. Čerstvá studie dle autorů dokládá, že i běžný krevní test může s velkou úspěšností odhalit hned několik závažných typů rakoviny. Výzkumníci, kterým v zádech stojí dva nejbohatší muži světa Bill Gates a Jeff Bezos z Microsoftu a Amazonu, věří, že se vše podstatné o rakovině budou moci dozvědět z pouhé kapky krve. Jejich metoda má odhalit rakovinu vaječníku s 90% úspěšností a rakovinu slinivky břišní s úspěšností na 80 %. Ale neradujme se předčasně, tento „svatý grál“ léčby je ještě roky vzdálený od běžného zdravotnického provozu a čekají ho důsledné klinické testy.


The Daily Telegraph

Telegraph Sportautor: Telegraph Sport/Kiosko.net

Britský Daily Telegraph se ve své sportovní sekci věnuje hluboké krizi fotbalistů z Chelsea. Majitel klubu, ruský boháč Roman Abramovič podle listu vstoupil do malé války s Velkou Británií – po nedávných peripetiích s vízem shodil ze stolu miliardový plán na velkou přestavbu stadionu Stamford Bridge, který se měl změnit na moderní arénu se 60 tisíci místy. Abramovič také stáhnul žádost o investorské vízum a zjevně napíná všechny okolo – od trenéra Antonia Conteho, který údajně neví, na čem je, až po fanoušky, kteří se bojí, že klub je kvůli vrtochům majitele paralyzovaný a zaostává.


La Repubblicaautor: La Repubblica/Kiosko.net

La Repubblica

Italské deníky obsáhle informují o vládní krizi a La Repubblica není výjimkou. S výrazným titulkem „Populisté ve vládě“ přináší obsáhlý materiál o druhém pokusu Ligy a Hnutí pěti hvězd o společnou vládu. Prezident jejím sestavením znovu pověřil akademika Giuseppa Conteho a lídři obou populistických partají v ní zaujmou místo vicepremiérů. Post ministra financí, kvůli kterému zkrachoval předchozí pokus, má nově obsadit neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria. Prezident tento kabinet jmenuje dnes ve čtyři hodiny odpoledne.


The New York Times

The New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Reportéři listu The New York Times odhalují rozsah humanitární katastrofy v Jižním Súdánu. Takzvaná „hladová sezona“ letos přišla o poznání dříve. „Jíme listy ze stromů,“ říká novinářům Nyabolli Chok, aby si udělali představu, jak vážná situace je. Text se vrací do února, který je označovaný za čas relativní hojnosti – s tou výjimkou, že letos už právě v únoru jídlo mnohým došlo. Roky občanské války v chudé a nefunkční africké zemi vyhnaly miliony lidí z domovů a farmy zůstaly opuštěné. Jídlo zdražuje a Nyabolli se svými třemi dětmi nemá jako mnozí ostatní dobré vyhlídky: bude hůř a po ukrutném hladu přijde podlomené zdraví a vážné nemoci.


Daily Telegraph

The Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Australský Daily Telegraph je pořádně rozzlobený na obchodní gigant Amazon. Ten svým zákazníkům „v zemi tam dole“ suše oznámil, že je kvůli novým daňovým normám odstřihne od nabídky amerického a dalších svých e-shopů. Australané tak budou odkázáni „jen“ na lokální verzi obchodu. V praxi to znamená omezení nabídky skoro o 90 procent na pořád úctyhodných 66 milionů produktů. Daily Telegraph to hodnotí slovem „ubohé“ a viníkům vysílá nepěkný vulgární vzkaz. Vývojáři softwaru, který umožňuje obejít regionální restrikce na internetu, už jistě přemýšlejí, jak to celé zužitkovat...


The Star

The Starautor: The Star/Kiosko.net

Jihoafrický deník popisuje dramatickou situaci v nemocnici v Johannesburgu. Maskovaní pracovníci, kterým došla trpělivost s přesčasy a nevyplacenými odměnami, spustili násilný protest a začali demolovat vybavení. Jednoho z neprotestujících doktorů údajně napadli. „Čiré chuligánství,“ postěžoval si ministr zdravotnictví, který chce, aby policie vzbouřené pracovníky pozatýkala. Dramatické okolnosti znamenají, že se uskutečnilo jen 19 z 50 naplánovaných operací a méně důležité zákroky byly odloženy. Ministr přesto dává najevo, že protest je přímým hazardem se zdravím pacientů: „Nemůžeme tu nechat pracovat vrahy,“ říká v jasně mířené narážce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1