Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Svatý grál v léčbě rakoviny, uražený Abramovič a „národní“ tragédie v Austrálii

ZAHRANIČNÍ TISK: Svatý grál v léčbě rakoviny, uražený Abramovič a „národní“ tragédie v Austrálii
 

Světové deníky se na titulních stranách ve velkém věnují reakcím na americké rozhodnutí uvalit cla na dovoz oceli a hliníku z EU, Kanady a Mexika nebo sestavování nové italské vlády. Najde se ale i řada dalších témat – v pravidelném přehledu vybíráme některé zajímavosti.

The Times

The Timesautor: The Times/Kiosko.net

Stojíme na prahu nové éry v léčbě rakoviny, zvěstuje titulní strana britských Timesů. Čerstvá studie dle autorů dokládá, že i běžný krevní test může s velkou úspěšností odhalit hned několik závažných typů rakoviny. Výzkumníci, kterým v zádech stojí dva nejbohatší muži světa Bill Gates a Jeff Bezos z Microsoftu a Amazonu, věří, že se vše podstatné o rakovině budou moci dozvědět z pouhé kapky krve. Jejich metoda má odhalit rakovinu vaječníku s 90% úspěšností a rakovinu slinivky břišní s úspěšností na 80 %. Ale neradujme se předčasně, tento „svatý grál“ léčby je ještě roky vzdálený od běžného zdravotnického provozu a čekají ho důsledné klinické testy.


The Daily Telegraph

Telegraph Sportautor: Telegraph Sport/Kiosko.net

Britský Daily Telegraph se ve své sportovní sekci věnuje hluboké krizi fotbalistů z Chelsea. Majitel klubu, ruský boháč Roman Abramovič podle listu vstoupil do malé války s Velkou Británií – po nedávných peripetiích s vízem shodil ze stolu miliardový plán na velkou přestavbu stadionu Stamford Bridge, který se měl změnit na moderní arénu se 60 tisíci místy. Abramovič také stáhnul žádost o investorské vízum a zjevně napíná všechny okolo – od trenéra Antonia Conteho, který údajně neví, na čem je, až po fanoušky, kteří se bojí, že klub je kvůli vrtochům majitele paralyzovaný a zaostává.


La Repubblicaautor: La Repubblica/Kiosko.net

La Repubblica

Italské deníky obsáhle informují o vládní krizi a La Repubblica není výjimkou. S výrazným titulkem „Populisté ve vládě“ přináší obsáhlý materiál o druhém pokusu Ligy a Hnutí pěti hvězd o společnou vládu. Prezident jejím sestavením znovu pověřil akademika Giuseppa Conteho a lídři obou populistických partají v ní zaujmou místo vicepremiérů. Post ministra financí, kvůli kterému zkrachoval předchozí pokus, má nově obsadit neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria. Prezident tento kabinet jmenuje dnes ve čtyři hodiny odpoledne.


The New York Times

The New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Reportéři listu The New York Times odhalují rozsah humanitární katastrofy v Jižním Súdánu. Takzvaná „hladová sezona“ letos přišla o poznání dříve. „Jíme listy ze stromů,“ říká novinářům Nyabolli Chok, aby si udělali představu, jak vážná situace je. Text se vrací do února, který je označovaný za čas relativní hojnosti – s tou výjimkou, že letos už právě v únoru jídlo mnohým došlo. Roky občanské války v chudé a nefunkční africké zemi vyhnaly miliony lidí z domovů a farmy zůstaly opuštěné. Jídlo zdražuje a Nyabolli se svými třemi dětmi nemá jako mnozí ostatní dobré vyhlídky: bude hůř a po ukrutném hladu přijde podlomené zdraví a vážné nemoci.


Daily Telegraph

The Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Australský Daily Telegraph je pořádně rozzlobený na obchodní gigant Amazon. Ten svým zákazníkům „v zemi tam dole“ suše oznámil, že je kvůli novým daňovým normám odstřihne od nabídky amerického a dalších svých e-shopů. Australané tak budou odkázáni „jen“ na lokální verzi obchodu. V praxi to znamená omezení nabídky skoro o 90 procent na pořád úctyhodných 66 milionů produktů. Daily Telegraph to hodnotí slovem „ubohé“ a viníkům vysílá nepěkný vulgární vzkaz. Vývojáři softwaru, který umožňuje obejít regionální restrikce na internetu, už jistě přemýšlejí, jak to celé zužitkovat...


The Star

The Starautor: The Star/Kiosko.net

Jihoafrický deník popisuje dramatickou situaci v nemocnici v Johannesburgu. Maskovaní pracovníci, kterým došla trpělivost s přesčasy a nevyplacenými odměnami, spustili násilný protest a začali demolovat vybavení. Jednoho z neprotestujících doktorů údajně napadli. „Čiré chuligánství,“ postěžoval si ministr zdravotnictví, který chce, aby policie vzbouřené pracovníky pozatýkala. Dramatické okolnosti znamenají, že se uskutečnilo jen 19 z 50 naplánovaných operací a méně důležité zákroky byly odloženy. Ministr přesto dává najevo, že protest je přímým hazardem se zdravím pacientů: „Nemůžeme tu nechat pracovat vrahy,“ říká v jasně mířené narážce.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1