Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Švédské volby jako odraz protiimigračních nálad a tlak Číny na KLDR

ZAHRANIČNÍ TISK: Švédské volby jako odraz protiimigračních nálad a tlak Číny na KLDR
 

Dnešní světové deníky se věnují především důležitým volbám ve Švédsku, kde mimo jiné posílili Švédští demokraté zaměření proti migraci a prohlubování evropské integrace. Vrací se i k vojenské přehlídce v jaderné Severní Koreji k výročí jejího vzniku, kde pozoruhodně chyběly obří rakety, a také k desítkám rozsudků smrti, které padly o víkendu v Egyptě.

The Guardian

The Guardianautor: The Guardian/Kiosko.net

Britský The Guardian se stejně jako ostatní tisk věnuje víkendovým švédským volbám, ve kterých výrazně posílila protiimigrantská populistická strana Švédští demokraté. Jak deník upozorňuje, podle předběžných výsledků budou buď muset ostatní strany sestavit širokou koalici, nebo – a to je pravděpodobnější – se budou muset se Švédskými demokraty dohodnout a přistoupit na některé jejich návrhy. The Guardian píše, že v době vrcholící migrační krize přijalo Švédsko nejvíce uprchlíků v přepočtu na hlavu a jejich příchod znamenal značnou zátěž pro švédský sociální stát i policii. Není dost doktorů a učitelů a policie podle deníku jen stěží zvládá násilí v oblastech s vysokým počtem přistěhovalců. Migrace tak byla do velké míry rozhodujícím tématem voleb, ovšem oproti očekávání ne tím hlavním, jak ukazuje průzkum agentury Ipsos, který do čela žebříčku staví zdravotnictví.


The Wall Street Journal 

The Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Deník The Wall Street Journal píše o tom, jak chce Írán obcházet nové americké ekonomické sankce. Mimo jiné investicemi v zahraničí a jako jejich příklad list uvádí farmaceutickou továrnu ve francouzském Champagne. Koupila ji íránská státní investiční společnost a Teherán teď doufám, že tím získá v Evropě také dobré jméno a další oporu proti USA. Podobně se Írán chová také třeba v Německu nebo v Brazílii. Washington chce, aby se Írán nadobro vzdal svého jaderného programu, raket dlouhého doletu a agresivní zahraniční politiky. Americké embargo k tomu má Írán dotlačit. Podle Evropanů to není dobrá cesta a měla by být zachována dosavadní dohoda o dočasném omezení íránského atomového programu.


The New York Times

The New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

List The New York Times se vrací k sobotnímu soudnímu procesu v Egyptě, kde bylo odsouzeno 75 lidí k trestu smrti za protesty v roce 2013. Šlo o demonstrace proti současnému prezidentovi Sísímu a na podporu jím svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Egyptské úřady odsouzené obvinily ze zabití policistů, násilí a vyvolávání násilí a žhářství. Amnesty International, organizace zabývající se ochranou lidských práv, to označila za „grotestkní parodii na spravedlnost“. The New York Times připomíná podobný případ z roku 2014, kdy bylo v Egyptě odsouzeno více než šest stovek lidí k smrti za vraždu jednoho policisty.


South China Morning Post 

Hongkongský deník South China Morning Post konstatuje, že to, že se na včerejší přehlídce pořádané v Pchjongjangu k 70. výročí Severní Koreje neobjevila žádná raketa dlouhého doletu, nebyla náhoda, a nebylo to také samo sebou. Severní Korea tím chtěla ukázat, že chce nadále spolupracovat se Spojenými státy na svém jaderném odzbrojení. Proto na přehlídce nebyly střely schopné zasáhnout území USA. Severní Koreu podle South China Morning Post tlačí k dohodě s Washingtonem Čína. Do Pchjongjangu prý dokonce kvůli tomu přijel Li Čan-šu, trojka v hierarchii komunistické strany Číny, považovaný za pravou ruku čínského prezidenta, šéfa čínských komunistů Si Ťin-pchinga. Severní Korea by se podle něj měla také inspirovat „čínskou cestou rozvoje“, tedy tržními reformami a otevřeností světu.


Financial Times

Financial Timesautor: Financial Times/Kiosko.net

Financial Times uvádí, že Evropská komise chce posílit moc Evropského bankovního úřadu (EBA) a Úřadu evropského prokurátora (EPPO). EBA by měla mít možnost vyšetřovat přímo praní špinavých peněz v některých evropských bankách a EPPO zase – od roku 2025 – některé případy terorismu týkající se více evropských zemí. Impulsem pro tento návrh bylo několik letošních skandálů, kdy se zjistilo porušování sankcí vůči Íránu na Maltě, praní špinavých ruských peněz v Estonsku a v holandské ING Bank.


Hindustan Times

Hindustan Timesautor: Hindustan Times/Kiosko.net

Indický list Hindustan Times píše mimo jiné o plánu na propuštění 150 tisíc vojáků z indické armády v příštích pěti letech. Má to zlepšit schopnost vojáků vést válku. Propuštěni totiž budou především „provianťáci“, jejichž práce se v armádě dubluje. Jinak řečeno, na různých místech dělají minimálně dva lidé tu samou práci a výsledek je, že požadovaný materiál k bojovým jednotkám nedorazí. Armáda chce také přesunout přes 50 tisíc vojáků z nebojových pozic k bojovým útvarům. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1