Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Tabákové firmy zneužívají k práci děti, opozice viní Erdogana z ovlivnění voleb

ZAHRANIČNÍ TISK: Tabákové firmy zneužívají k práci děti, opozice viní Erdogana z ovlivnění voleb
 

Stránky světových deníků dnes plní především reakce na prezidentské volby v Turecku, ale i výsledky a vývoj na fotbalovém šampionátu v Rusku. Média ale přinášejí i další informace, například o vývoji jaderného paktu s Íránem, nebo o dětské práci v tabákovém průmyslu.

Tehran Times

Tehran Timesautor: Kiosko.net

Íránské Tehran Times informují o nedělních výrocích ministra zahraničí Mohammada Džavada Zarífa, jenž se vyjadřoval k jaderné dohodě, kterou Spojené státy začátkem května vypověděly. Podle Zarífa nyní USA tlačí i na ostatní zapojené státy, aby od paktu ustoupily. Podle jeho slov ale evropské země, Čína i Rusko hledají stále způsoby, jak smlouvu zachovat. „Bude to složitá cesta, ale přinese nám lepší budoucnost,“ věří diplomat. Jeho domovská země dle něj od paktu odstoupit nechce, ale nevylučuje, že za určitých okolností k tomu může dojít.


The Guardian

The Guardianautor: Kiosko.net

Britský Guardian upozorňuje na vzrůstající problém dětské práce na tabákových plantážích. Ačkoli se výrobci tabákových výrobků zavázali, že budou plantáže kontrolovat a děti mladší 14 let obratem odesílat do školy, podle zjištění deníku se to neděje a množství dětí na polích roste. Problémem, který komplikuje řešení situace, je především velká zadluženost rodin v Asii a Africe, kde rodiče příjem dětí používají k umoření svých dluhů. Dětem pak ale vzdělání chybí a snáze spadnou do stejné situace jako jejich rodiče. Jde tak o nekončící koloběh bídy.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net

Čínský deník informuje o plánované návštěvě amerického ministra obrany Jamese Mattise. Ten je dlouhodobým kritikem čínského zbrojení, především na ostrovech v Jihočínském moři. Ačkoli vztahy mezi USA a Čínou jsou teď kvůli obchodním sporům napjaté, Mattis včera před novináři uvedl, že jeho návštěva v Číně příští měsíc bude spíše smířlivá a nehodlá na ní „vytahovat“ témata, na která mají země rozdílné názory. Mattis chce s čínskými zástupci řešit především strategická bezpečnostní témata. Podle oficiálních informací se chce zabývat hlavně denuklearizací Severní Koreje a rolí, kterou v celé akci bude hrát Čína jako nejbližší spojenec KLDR.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý list se stejně jako většina ostatních věnuje právě uskutečněným tureckým prezidentským volbám. Ačkoli stávající prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze, opozice tvrdí, že volby mohly být zmanipulované. „Obyvatelé mi udělili mandát pro další období,“ uvedl v neděli v noci turecký prezident v Istanbulu. Opoziční strana CHP obvinila Erdogana, že předčasným vyhlášením výsledků chce přispět k tomu, aby nezávislí pozorovatelé už opustili místnosti a bylo tak možné s hlasy manipulovat.


The New York Times

The New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník se věnuje kromě jiného i světovému fotbalovém šampionátu v Rusku, konkrétně egyptskému týmu. Ten posílil ve druhém utkání navzdory zranění ramene Mohamed Salah. Dnes jeho tým ale hraje naposledy – je jisté, že dál nepostoupí. Ačkoli se spekulovalo, že Salah proto odjede dříve a dá přednost rehabilitaci, egyptský kapitán to odmítl a zůstává i na zápas se Saúdskou Arábií. „V Egyptě stojíme všichni společně a táhneme za jeden provaz. Vztahy v týmu jsou skvělé a navzájem se respektujeme,“ uvedl Salah na svém twitterovém účtu. Podle redaktorů The New York Times i toto malé gesto útočníka, který jinak hraje za Liverpool, povzbuzuje obyvatele země, která se stále pohybuje na hranici krize a kde místní k Salahovi vzhlížejí jako k hrdinovi.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232