Zahraniční tisk: Takřka nic nového. Dillí je pod smogovou dekou a Čína přináší světu mír | info.cz

Články odjinud

Zahraniční tisk: Takřka nic nového. Dillí je pod smogovou dekou a Čína přináší světu mír

Izraelská pravice se hněvá na svět, že jí nepodporuje tak bezpodmínečně jako Donald Trump. Čína pak konstatuje, že přináší světu tolik potřebnou stabilitu. Indické Dillí trápí (poslední tři roky) smog a Írán se bojí přiznat, že i svým postupem v zahraničí motivovala domácí separatisty k sebevražedným atentátům.

Iran Daily

The Iran DailyThe Iran Dailyautor: Kiosko.net

List Iran Daily oznamuje, že teheránské bezpečnostní složky zadržely deset podezřelých v souvislosti se čtvrtečním útokem u policejního velitelství v jihoíránském přístavu Čábahár. Sebevražedný atentátník zde zranil více než čtyři desítky lidí. Deník výslovně konstatuje, že podobné „nepřátelské operace“ jsou v Íránu výjimečné, což ale není zcela pravda. Právě v tomto íránském regionu – tedy v provinciích Sístán a Balúčestán, kde žijí sunnité – separatisté sílí. Nejen proto, že proklamativně šíitský Írán sunnitskou menšinu zanedbává. Znepřátelené sunnitské státy a jejich tajné služby dávají Íránu ochutnat stejnou medicínu, jakou on svou podporou šíitských milic třeba v Sýrii a Iráku naordinoval jim. Jinými slovy, teror se nevyhne ani Íránu, a to hlavně proto, že íránští sunnitští separatisté mají podporu ze zahraničí.

The Jerusalem Post

The Jerusalem PostThe Jerusalem Postautor: Kiosko.net

Pravicový izraelský deník The Jerusalem Post se ještě věnuje hlasování OSN o rezoluci odsuzující radikální palestinské hnutí Hamás za raketové útoky na židovský stát. Pod všeříkajícím titulkem „OSN promeškala historickou šanci odsoudit terorismus“ se píše, že schválení dokumentu zabránila „skupina morálně pokřivených zemí“, které dostatečně nenahlédly „pravou podstatu“ Hamásu. Ten jistě není demokratickou a rozhodně ani svobodomyslnou organizací, což USA i Západ přiznávají zařazením (přinejmenším) jeho vojenského křídla na vlastní seznamy teroristických skupin. Amerikou navržená rezoluce byla ale jako všechny dokumenty představené administrativou Donalda Trumpa takřka dokonale jednostranné, což některé národní reprezentace ocenily nesouhlasem.

Žen-min ž'-pao

Renmin RibaoRenmin Ribaoautor: Kiosko.net

Podle oficiálního orgánu čínské komunistické strany, tedy Lidového deníku (Žen-min ž'-pao), napomůže cesta rudého prezidenta Si Ťin-pchinga do Evropy a Latinské Ameriky světovému míru. „Čína bude vždy zvyšovat nezbytnou stabilitu ve světě, který se teď nachází v kritické fázi. Peking si ale i v této době udrží strategickou rozvahu, jasnou mysl a bude konat konstruktivně i proaktivně,“ píše list. Není zcela jasné, jak konkrétně se pouť čínského prezidenta světem projeví na globální rovnováze, patrně z těchto slov ale pramení jistota Miloše Zemana o stabilizační funkci Pekingu v české společnosti.

Hindustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: Kiosko.net

Deník Hindustan Times se opět věnuje obvyklému tématu, tedy kritické smogové situaci v hlavním městě Dillí. Zamračené zimní dny zapříčinily, že se situace ze stavu „špatná“ posunula do situace „Velmi špatná“, tedy ještě horší. Obyvatelé Dillí se dusí už tři roky a tamní úřady nejsou schopny, navzdory mnoha silným slovům, situaci vyřešit. Jejich poslední, pro smog sotva viditelné opatření, pochází z listopadu, kdy úředníci rozdali nejchudším lidem z města zadarmo bavlněné dýchací roušky.

Gulf News

Gulf NewsGulf Newsautor: Kiosko.net

Ženy by měly tvořit polovinu poradního sboru, který je zčásti volen a má pomáhat vládcům Spojených arabských emirátů v řádné správě těchto ropných monarchií. Píše to deník Gulf News, podle kterého tento krok posune Emiráty do špičky zemí s nejvyšším zastoupením žen v politickém rozhodování. Což je přinejmenším diskutabilní hned ze dvou důvodů. Za prvé, poradní sbor je opravdu jen poradní a vládci Emirátů nakonec vždy rozhodli sami. Nemluvě o tom, že politické angažmá žen se obvykle neposuzuje jejich jmenování do nejrůznějších rad, ale opravdovou svobodou, které obyvatelky Emirátů ještě z různých důvodů nepožívají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud