Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Trauma rodin z Hillsborough pokračuje, Facebook brojí proti hackerům a Austrálie řeší krizi

ZAHRANIČNÍ TISK: Trauma rodin z Hillsborough pokračuje, Facebook brojí proti hackerům a Austrálie řeší krizi

Od tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough, při níž přišlo o život 96 lidí, uplyne příští rok 30 let. Přesto je stále žhavým britským tématem. Na titulní strany novin se dostala znovu poté, co rodiny požadují přezkum rozhodnutí nestíhat tehdejšího policejního šéfa. O čem dalším píší zahraniční periodika?

The Independent

The IndependentThe Independentautor: en.kiosko.net
 

Britský list The Independent otevírá středeční vydání informací, že rodiny zemřelých během tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough v roce 1989 žádají o přezkum rozhodnutí nestíhat tehdejšího policejního šéfa Sira Normana Bettisona. Během zápasu anglického FA Cupu mezi Liverpoolem a Notthinghamem Forest zemřelo 15. dubna toho roku 96 fanoušků Liverpoolu. Policie tehdy vinu svalila na příznivce klubu, kteří byli proslulí svých chuligánstvím. Do oběhu vypouštěla informace o zvěrstvech, která údajně během tragédie dělali. Později se však ukázalo, že vyšetřování bylo zmanipulované a policie se snažila zakrýt vlastní pochybení. Ve skutečnosti katastrofu způsobila chabá pořadatelská služba, jejíž chyby vedly k přeplnění sektoru a následnému ušlapání některých lidí. Událost vedla ke změně poměrů na anglických stadionech.

New York Times

 

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

Americké vydání deníku New York Times popisuje, že Facebook odhalil několik dalších kampaní, které měly dezinformovat a vyvolávat spory mezi lidmi po celém světě. Sociální síť našla a zrušila celkem 652 falešných účtů, stránek a skupin. Aktivita pocházela z Íránu a z Ruska. Na rozdíl od předchozích kampaní, které se zaměřovaly převážně na Američany, nynější ofenziva cílila i na obyvatele Latinské Ameriky, Velké Británie nebo Blízkého východu. Facebook už před pár týdny informoval, že odhalil a odstranil 32 účtů, které se snažily ovlivňovat rozhodování voličů v americký kongresových volbách.

The Daily Telegraph

 

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: en.kiosko.net

Australský list se věnuje tamní politické krizi. Rezignace nabídlo 10 ministrů včetně ministra vnitra Petera Duttona. Ten se neúspěšně pokusil sesadit premiéra Malcolma Turnbulla z čela Liberální strany. K revoltě vůči předsedovi vlády vedla několikaměsíční série špatných výsledků v průzkumech veřejného mínění a plány na zavedení emisních cílů v době rostoucích cen energií. Turnbull zatím přijal dvě rezignace, kromě Duttona odešla ještě ministryně pro mezinárodní rozvoj Concetta Fierravanti-Wells. Daily Telegraph nyní předjímá, že navzdory prvnímu vítězství čeká Turnbulla ještě další pokus o jeho odvolání.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net
 

Německý deník informuje o změně postoje Evropské komise k cílům v oblasti ochrany klimatu. Evropská unie by nově měla postupovat rychleji ve snižování emisí skleníkových plynů. Komise požaduje, aby do roku 2030 poklesly emise nikoli o 40 procent, jak bylo dosud plánování, ale o 45 procent. Proti tomuto cíli se již ohradili zástupci německého průmyslu. EU chce přísnějším cílem zatlačit na další státy, které podle ní nečiní pro ochranu klimatu dostatek.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1