Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Trauma rodin z Hillsborough pokračuje, Facebook brojí proti hackerům a Austrálie řeší krizi

ZAHRANIČNÍ TISK: Trauma rodin z Hillsborough pokračuje, Facebook brojí proti hackerům a Austrálie řeší krizi

Od tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough, při níž přišlo o život 96 lidí, uplyne příští rok 30 let. Přesto je stále žhavým britským tématem. Na titulní strany novin se dostala znovu poté, co rodiny požadují přezkum rozhodnutí nestíhat tehdejšího policejního šéfa. O čem dalším píší zahraniční periodika?

The Independent

The IndependentThe Independentautor: en.kiosko.net
 

Britský list The Independent otevírá středeční vydání informací, že rodiny zemřelých během tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough v roce 1989 žádají o přezkum rozhodnutí nestíhat tehdejšího policejního šéfa Sira Normana Bettisona. Během zápasu anglického FA Cupu mezi Liverpoolem a Notthinghamem Forest zemřelo 15. dubna toho roku 96 fanoušků Liverpoolu. Policie tehdy vinu svalila na příznivce klubu, kteří byli proslulí svých chuligánstvím. Do oběhu vypouštěla informace o zvěrstvech, která údajně během tragédie dělali. Později se však ukázalo, že vyšetřování bylo zmanipulované a policie se snažila zakrýt vlastní pochybení. Ve skutečnosti katastrofu způsobila chabá pořadatelská služba, jejíž chyby vedly k přeplnění sektoru a následnému ušlapání některých lidí. Událost vedla ke změně poměrů na anglických stadionech.

New York Times

 

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

Americké vydání deníku New York Times popisuje, že Facebook odhalil několik dalších kampaní, které měly dezinformovat a vyvolávat spory mezi lidmi po celém světě. Sociální síť našla a zrušila celkem 652 falešných účtů, stránek a skupin. Aktivita pocházela z Íránu a z Ruska. Na rozdíl od předchozích kampaní, které se zaměřovaly převážně na Američany, nynější ofenziva cílila i na obyvatele Latinské Ameriky, Velké Británie nebo Blízkého východu. Facebook už před pár týdny informoval, že odhalil a odstranil 32 účtů, které se snažily ovlivňovat rozhodování voličů v americký kongresových volbách.

The Daily Telegraph

 

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: en.kiosko.net

Australský list se věnuje tamní politické krizi. Rezignace nabídlo 10 ministrů včetně ministra vnitra Petera Duttona. Ten se neúspěšně pokusil sesadit premiéra Malcolma Turnbulla z čela Liberální strany. K revoltě vůči předsedovi vlády vedla několikaměsíční série špatných výsledků v průzkumech veřejného mínění a plány na zavedení emisních cílů v době rostoucích cen energií. Turnbull zatím přijal dvě rezignace, kromě Duttona odešla ještě ministryně pro mezinárodní rozvoj Concetta Fierravanti-Wells. Daily Telegraph nyní předjímá, že navzdory prvnímu vítězství čeká Turnbulla ještě další pokus o jeho odvolání.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net
 

Německý deník informuje o změně postoje Evropské komise k cílům v oblasti ochrany klimatu. Evropská unie by nově měla postupovat rychleji ve snižování emisí skleníkových plynů. Komise požaduje, aby do roku 2030 poklesly emise nikoli o 40 procent, jak bylo dosud plánování, ale o 45 procent. Proti tomuto cíli se již ohradili zástupci německého průmyslu. EU chce přísnějším cílem zatlačit na další státy, které podle ní nečiní pro ochranu klimatu dostatek.

 

Články odjinud