Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Trump v problémech, Saúdové hledají peníze a obchodní válka USA s Čínou

Zahraniční tisk: Trump v problémech, Saúdové hledají peníze a obchodní válka USA s Čínou

Dnešní zahraniční tisk se věnuje hlavně problémům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Trumpova právníka totiž prezident nechal zaplatit v průběhu kampaně dvěma ženám, aby před voliči utajil své pletky. A to podle některých může vést až k Trumpovu odvolání. Dalším velkým tématem je pak odložení privatizace saúdskoarabské ropné společnosti Aramco a také další kolo obchodní války mezi USA a Čínou.

The Economist

EconomistEconomistautor: Economist/Kiosko.net

Týdeník The Economist má tentokrát na titulní straně portrét amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejně jako další tisk se věnuje problémům prezidenta, který byl obviněn, že nechal v průběhu předvolební kampaně uplatit dvě ženy, aby se nezmiňovaly o sexuálním vztahu s ním. To je proti americkým zákonům a The Economist tak spekuluje o tom, zda může být Trump odvolán z funkce a jak by to probíhalo. Každopádně nad Trumpovou budoucností se zřejmě stahují temné mraky.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times/Kiosko.net

List Financial Times se věnuje privatizaci největší ropné společnosti světa, saúdskoarabské Saudi Aramco. Nebo přesněji jejímu odložení na neurčito. Privatizace pěti procent společnosti přes burzu měla přinést do saúdskoarabské státní kasy miliardy dolarů, které chtěl použít ambiciózní korunní princ Mohamed bin Salmán na rozsáhlé investice do ekonomiky. Místo toho si teď saúdskoarabský státní investiční fond Public Investment Fund vypůjčí u západních bank 11 miliard dolarů a ty pak bude moci investovat, kam si bude korunní princ přát.

The Wall Street Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Deník The Wall Street Journal se kromě potíží prezidenta Donalda Trumpa věnuje také příběhu irácké Jezídky, která byla unesena teroristickou organizací Islámský stát, znásilněna a nyní má díky tomu dítě. Jezídi, kteří dbají na svoji „rasovou“ čistotu ji odmítli s dítětem přijmout zpět a ona se ho odmítla vzdát. Nyní žije v domě pro takové matky provozované v iráckém Kurdistánu jedním Američanem. Volbě, zda se vzdát svého dítěte a vrátit se k rodině a národu, nebo zůstat s dítětem, a vzdát se své rodiny, známých a kamarádů, čelí stovky žen odvlečených Islámským státem.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Evropská edice amerického deníku The New York Times přináší reportáž z Jemenu, speciálně z hlavního města země drženého povstalci. Popisuje zhoršující se ekonomickou situacu a rostoucí počet lidí žebrajících na ulicích. Saudy vedená koalice bojující na straně vlády odřízla polovinu země od humanitární pomoci a vláda nevyplácí platy státním zaměstnancům na povstaleckém území, i když to slíbila. V zemi se rozmáhá hlad.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

Hongkongský deník South China Morning Post se věnuje obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy. Speciálně rychlé čínské odpovědi na nová americká cla. Tedy zavedení čínských cel na americké zboží. Deník ovšem cituje odborníky, podle nichž to není pro Čínu nejlepší strategie a uvádí odhady, podle kterých letos sníží spory s USA čínský ekonomický růst o 0,2 procentního bodu.

Deník si také všímá toho, že čínský prezident a šéf tamní vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pching letos porušil tradici a při každoročním povyšování v armádě byli vynecháni starší generálové a předhonili je „mladší“, tedy padesátníci a šedesátníci. List to dává do souvislosti se zaváděním pořádku v čínské lidové armádě a tím, že ji Si přeje modernizovat. Bližší pohled ovšem ukazuje, že si ji zároveň přeje více zpolitizovat. Povyšováni jsou hlavně politruci a vysocí straničtí činitelé, kteří podporují Si Ťin-pchinga a jeho snahu o stálé posilování jeho moci.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1