Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Trumpova trapná návštěva, čínská politika šmírování a masivní pokuta pro Facebook

ZAHRANIČNÍ TISK: Trumpova trapná návštěva, čínská politika šmírování a masivní pokuta pro Facebook

Zahraniční média žijí zázračnou záchranou 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně a také nadcházející návštěvou Donalda Trumpa v Evropě, ať už na summitu NATO nebo ve Velké Británii, která je vnímaná více než rozpačitě. Rozklíží Trump Severoatlantickou alianci, nebo bude méně tvrdý, než se očekává? Přinášíme přehled titulních stránek zahraničních novin. 

Der Tagesspiegel

Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)autor: Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)

Migrační plán Horsta Seehofera je tématem číslo jedna německého tisku. Komentář listu Der Tagesspiegel nicméně poukazuje na to, že jeho hlasitě vykřikované řešení je ve skutečnosti starým koaličním kompromisem. Seehofer onen plán prý zveřejnil jen na efekt, dobře ví, že jeho řešení lze snadno prosadit, protože už se na něm jednou s koaliční stranou SPD dohodl. Před novináři teď prý navíc dělá, jako by se poslední tři týdny, kdy se vláda kancléřky Merkelové kvůli němu pohybovala na hraně pádu, nestaly.

Seehofer se podle listu v době vládní krize začal přibližovat rétorice protiimigrační Alternativě pro Německo. Jako ministr vnitra by podle Tagesspiegelu neměl předstírat, že situace s migranty je v Německu katastrofální a neměl by vést obyvatele k nedůvěře vůči uprchlíkům. Měl by řešit, jak přistěhovalectví lépe regulovat a zefektivnit práci úřadů.

New York Times

New York Times (11. 7. 2018)New York Times (11. 7. 2018)autor: NYT

Americká verze New York Times se věnuje chlapcům, kteří spolu se svým trenérem uvázli v thajské jeskyni a jako zázrakem se je podařilo zachránit. Přibližuje příběh 14letého Adula, který už jeden velký únik zažil – to když utíkal z konfliktem rozervané oblasti Barmy. Jeho rodiče věřili, že v Thajsku bude mít šanci na vzdělávání a hlavně lepší život. V zatopené jeskyni sehrál klíčovou roli, pomáhal totiž překládat mezi ostatními fotbalisty a potápěči.

The Sun

The Sun (11. 7. 2018)The Sun (11. 7. 2018)autor: The Sun

Britská média ovládá nejen fotbalová horečka ale také napjaté očekávání návštěvy Donalda Trumpa, která by podle mnoha komentářů ostrovních novin mohla být poněkud trapná. Trump nedávno prohlásil, že Británie je země v rozkladu a trvá na tom, že se chce sejít s teď už bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, který před pár dny rezignoval kvůli postupu premiérky Theresy Mayové v otázce brexitu. Pro Mayovou je to špatný signál, připomíná deník The Sun. Komentátoři z Daily Mirror americkému prezidentovi nicméně vzkazují: V porovnání s rozdělenými Spojenými státy, je Británie klidnou zemí.

Financial Times

Financial Times (11. 7. 2018)Financial Times (11. 7. 2018)autor: FT

Sociální síť Facebook dostane kvůli masivnímu úniku dat ve Velké Británii v kauze Cambridge Analytica maximální možnou pokutu půl milionu liber, píší Financial Times. Odvolávají se na informace z úřadu, který v Británii dohlíží na ochranu osobních dat. Sociální síť nedokázala zabezpečit data svých klientů a navíc ani nedokázala transparentně vysvětlit, co se s informacemi dále děje. Vyšetřovatelé podle FT stále zkoumají, jaký vliv měl únik na výsledky referenda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Prošetřují jak kampaň za brexit, tak i proti němu.

Tehran Times

Tehran Times (11. 7. 2018)Tehran Times (11. 7. 2018)autor: Tehran Times

Jemen: Bažina pro Saudy i Spojené arabské emiráty – s tímto titulkem otevírá íránský deník Tehran Times. Píše v něm, že válka, kterou mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií začala v březnu 2015, nesplnila svůj účel. Kromě toho, že za sebou nechala oběti jak na civilistech, tak v armádě, kterých navíc v posledních měsících dramaticky přibylo, brutálně zatěžuje ekonomiku zapojených států. Spojené arabské emiráty podle propočtů listu stojí více než miliardu dolarů měsíčně, ročně až 16 miliard. Poslední ofenzíva na přístav Hudajda nic nového nepřinesla a emiráty kvůli ní musely zredukovat své operace. Proti alianci se navíc začína stavět stále větší část mezinárodního společenství.

New York Times

New York Times (mezinárodní verze, 11. 7. 2018)New York Times (mezinárodní verze, 11. 7. 2018)autor: NYT

Prestižní americký deník se na své titulní straně mezinárodního vydání věnuje čínskému špehování svých občanů. Poukazuje na to, že policisté v některých městech nosí speciálně upravené brýle, které pomocí umělé inteligence dokáží rozeznat rysy občanů a odhalit jejich identitu. Podobné schopnosti mají i kamery na ulicích, na nádražích nebo bezpečnostní kamery v některých obchodech, díky kterým se už podařilo zadržet několik podezřelých, včetně později usvědčených pašeráků. Čína podle NYT dokáže takto sledovat více než miliardu lidí. Už teď má Čína víc než 200 milionů kamer, tedy čtyřikrát více než Spojené státy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744