Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Trumpova trapná návštěva, čínská politika šmírování a masivní pokuta pro Facebook

ZAHRANIČNÍ TISK: Trumpova trapná návštěva, čínská politika šmírování a masivní pokuta pro Facebook

Zahraniční média žijí zázračnou záchranou 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně a také nadcházející návštěvou Donalda Trumpa v Evropě, ať už na summitu NATO nebo ve Velké Británii, která je vnímaná více než rozpačitě. Rozklíží Trump Severoatlantickou alianci, nebo bude méně tvrdý, než se očekává? Přinášíme přehled titulních stránek zahraničních novin. 

Der Tagesspiegel

Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)autor: Der Tagesspiegel (11. 7. 2018)

Migrační plán Horsta Seehofera je tématem číslo jedna německého tisku. Komentář listu Der Tagesspiegel nicméně poukazuje na to, že jeho hlasitě vykřikované řešení je ve skutečnosti starým koaličním kompromisem. Seehofer onen plán prý zveřejnil jen na efekt, dobře ví, že jeho řešení lze snadno prosadit, protože už se na něm jednou s koaliční stranou SPD dohodl. Před novináři teď prý navíc dělá, jako by se poslední tři týdny, kdy se vláda kancléřky Merkelové kvůli němu pohybovala na hraně pádu, nestaly.

Seehofer se podle listu v době vládní krize začal přibližovat rétorice protiimigrační Alternativě pro Německo. Jako ministr vnitra by podle Tagesspiegelu neměl předstírat, že situace s migranty je v Německu katastrofální a neměl by vést obyvatele k nedůvěře vůči uprchlíkům. Měl by řešit, jak přistěhovalectví lépe regulovat a zefektivnit práci úřadů.

New York Times

New York Times (11. 7. 2018)New York Times (11. 7. 2018)autor: NYT

Americká verze New York Times se věnuje chlapcům, kteří spolu se svým trenérem uvázli v thajské jeskyni a jako zázrakem se je podařilo zachránit. Přibližuje příběh 14letého Adula, který už jeden velký únik zažil – to když utíkal z konfliktem rozervané oblasti Barmy. Jeho rodiče věřili, že v Thajsku bude mít šanci na vzdělávání a hlavně lepší život. V zatopené jeskyni sehrál klíčovou roli, pomáhal totiž překládat mezi ostatními fotbalisty a potápěči.

The Sun

The Sun (11. 7. 2018)The Sun (11. 7. 2018)autor: The Sun

Britská média ovládá nejen fotbalová horečka ale také napjaté očekávání návštěvy Donalda Trumpa, která by podle mnoha komentářů ostrovních novin mohla být poněkud trapná. Trump nedávno prohlásil, že Británie je země v rozkladu a trvá na tom, že se chce sejít s teď už bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, který před pár dny rezignoval kvůli postupu premiérky Theresy Mayové v otázce brexitu. Pro Mayovou je to špatný signál, připomíná deník The Sun. Komentátoři z Daily Mirror americkému prezidentovi nicméně vzkazují: V porovnání s rozdělenými Spojenými státy, je Británie klidnou zemí.

Financial Times

Financial Times (11. 7. 2018)Financial Times (11. 7. 2018)autor: FT

Sociální síť Facebook dostane kvůli masivnímu úniku dat ve Velké Británii v kauze Cambridge Analytica maximální možnou pokutu půl milionu liber, píší Financial Times. Odvolávají se na informace z úřadu, který v Británii dohlíží na ochranu osobních dat. Sociální síť nedokázala zabezpečit data svých klientů a navíc ani nedokázala transparentně vysvětlit, co se s informacemi dále děje. Vyšetřovatelé podle FT stále zkoumají, jaký vliv měl únik na výsledky referenda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Prošetřují jak kampaň za brexit, tak i proti němu.

Tehran Times

Tehran Times (11. 7. 2018)Tehran Times (11. 7. 2018)autor: Tehran Times

Jemen: Bažina pro Saudy i Spojené arabské emiráty – s tímto titulkem otevírá íránský deník Tehran Times. Píše v něm, že válka, kterou mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií začala v březnu 2015, nesplnila svůj účel. Kromě toho, že za sebou nechala oběti jak na civilistech, tak v armádě, kterých navíc v posledních měsících dramaticky přibylo, brutálně zatěžuje ekonomiku zapojených států. Spojené arabské emiráty podle propočtů listu stojí více než miliardu dolarů měsíčně, ročně až 16 miliard. Poslední ofenzíva na přístav Hudajda nic nového nepřinesla a emiráty kvůli ní musely zredukovat své operace. Proti alianci se navíc začína stavět stále větší část mezinárodního společenství.

New York Times

New York Times (mezinárodní verze, 11. 7. 2018)New York Times (mezinárodní verze, 11. 7. 2018)autor: NYT

Prestižní americký deník se na své titulní straně mezinárodního vydání věnuje čínskému špehování svých občanů. Poukazuje na to, že policisté v některých městech nosí speciálně upravené brýle, které pomocí umělé inteligence dokáží rozeznat rysy občanů a odhalit jejich identitu. Podobné schopnosti mají i kamery na ulicích, na nádražích nebo bezpečnostní kamery v některých obchodech, díky kterým se už podařilo zadržet několik podezřelých, včetně později usvědčených pašeráků. Čína podle NYT dokáže takto sledovat více než miliardu lidí. Už teď má Čína víc než 200 milionů kamer, tedy čtyřikrát více než Spojené státy.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1