Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Ústup piva, íránsko-americké napětí i nová vlna autoritářství

ZAHRANIČNÍ TISK: Ústup piva, íránsko-americké napětí i nová vlna autoritářství
 

Piva se ve Spojených státech pije stále méně, upozorňuje na své titulní straně renomovaný deník Wall Street Journal. Podle novin američtí konzumenti stále častěji preferují jako alternativu k pivu víno či koktejly, což je zvláště patrné u mladší populace, takzvaných mileniálů. Data přitom naznačují, že podobný trend je zřejmý i v České republice. O čem dalším světový tisk ve čtvrtek píše? 

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: http://en.kiosko.net / New York Times

Běžní Íránci si přejí, aby zástupci jejich země usedli k jednacímu stolu s prezidentem Donaldem Trumpem, píše na své titulní straně mezinárodní vydání deníku New York Times. Na rozdíl od politické reprezentace Íránu tak kývají na Trumpovu nedávnou nabídku; „Setkám se s kýmkoliv, pokud chtějí jednat, pojďme jednat. Kdykoliv,“ napsal americký prezident. Téma je jasné - vycouvání Spojených států z mezinárodní jaderné dohody s Íránem a znovu uplatněné sankce, které vedou k útěku investorů a rapidnímu poklesu měny. 

Představitelé Íránu ale dali najevo, že jsou jakákoliv otevřená jednání s americkým lídrem proti jejich vůli, tím spíše, že je americký prezident ještě nedávno nazýval „arogantními drzými ignoranty.“ Obě strany přitom mají co získat – Íránu by pomohla stabilizovat měnu a zastavit únik kapitálu. Spojené státy by snížily tlak mezinárodní komunity poté, co jednostranně vypověděly jadernou dohodu z roku 2015. Především by ale byli spokojení i běžní Íránci: „Samozřejmě, že bychom měli jednat s Trumpem,“ říká pro New York Times Íránec Jamshid Moniri. „Co je špatného na tom si promluvit?“

 

Wall Street Journal

Wall Street JournalWall Street Journalautor: http://en.kiosko.net / Wall Street Journal

Americká vášeň pro pivo pomalu vyhasíná, tvrdí renomovaný deník Wall Street Journal. Za Atlantikem totiž v posledních letech lidé v restauracích stále častěji preferují vína a koktejly, které tak vytlačily zlatavý mok z jeho dominantního postavení. Oborová organizace Beer Institute uvádí, že zákazníci v barech a restauracích si loni objednali pivo jen ve 49.7 procentech případů, v polovině 90. let byl podíl milovníků piva v těchto zařízeních přes 60 procent.

Snižuje se spotřeba piva i v absolutních číslech, všímá si deník. Američané loni vypili 73,4 litru piva na osobu, o necelých sedm litrů méně, než v roce 2010. A na přelomu milénia byla spotřeba zlatavého moku dokonce dokonce na úrovni 83,2 litru na osobu. Pokles odbytu je však trend, který se týká například i Česka. Spotřeba piva se u nás loni rok snížila o pět litrů na 138 litrů na osobu.

 

Le Monde

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net / Le Monde

Se stavem lidských práv ve světě rozhodně nemůžeme být spokojení. V rozhovoru pro francouzský deník Le Monde totiž Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al-Hussein odsuzuje „vzestup autoritativních režimů, populistické rétoriky, lží, polopravd a přetvářek.“

Podle diplomata, kterému jeho mandát vyprší na začátku září, není žádná země prosta porušování lidských práv, v každém státě lze nalézt případy diskriminace či zneužívání. „Postup při prosazování lidských práv je velmi obtížný, a nástup různých krizí z poslední doby vyvrcholil v zásadní problém. Existují ale i pozitivní trendy, velký pokrok v oblasti lidských práv učinila v posledních době například Etiopie,“ uvedl diplomat.

 

Daily Telegraph

Daily Telegraph AUDaily Telegraph AUautor: http://en.kiosko.net / Daily Telegraph

Příběh starý jako lidstvo samo popisuje na své titulní straně australský deník Daily Telegraph. Ve svém úvodním článku přináší podivuhodný příběh úspěchu dopravní společnosti MU Group, které se začalo dařit poté, co jako konzultanta najala bývalého ministra silnic a komunikací Duncana Gaye.

Noviny informují, že společnost získala od doby, kdy Gay rozšířil loni její řady, zakázky za 4,46 milionů dolarů. Paradoxně, ani jedna z těchto zakázek nebyla soutěžena ve veřejném tendru.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1