Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

Britští policisté dostali novou zbraň proti potírání násilí gangů, které v posledních týdnech sílí. Bezpečnostní složky budou moci k  těm, kteří podněcují ostatní k násilí, přistupovat jako k teroristům. The New York Times upozorňují na příběh 18leté afghánské ženy, která je už dvojnásobnou vdovou a ženou tří bratrů. O čem dalším informují světová média?

The Times

The TimesThe Timesautor: Kiosko.net

Britské Timesy informují o nových pravomocech policie, která se nyní smí chovat ke členům gangů jako k teroristům. Ke zostřeným opatřením musela vláda sáhnout kvůli stále sílícímu násilí, které je dle policistů jen podporováno násilnými videi, které se šíří po Youtube. Právě tvůrci videí, kteří v nich velebí násilí a útoky, jsou nyní v očích policistů stejnými agresory jako extremisté nabádající k teroristickým útokům. Důvodem je prozatím chybějící legislativa, která by umožňovala stíhat členy gangů vyzývající k násilí online.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý deník informuje o pietní akci, které se včera zúčastnila kancléřka Angela Merkelová. V Solingenu v Severním Porýní-Vestfálsku si připomněli tragédii, ke které došlo před 25 lety, když zde pravicoví extremisté upálili pět tureckých žen. Místopředseda vlády a ministr pro integraci Joachim Stamp, který se piety také zúčastnil, poukázal na to, že útok byl vyvrcholením řady xenofobních a rasistických útoků na cizince v Německu. Důvodem byla také „nenávistná rétorika“, která se v té době objevovala ve společnosti a nyní je kvůli uprchlické krizi opět na vzestupu. „Nenávist a antisemitismus nesmí mít v naší zemi místo,“ uvedla na shromáždění Merkelová.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník přináší příběh dívky, která je v 18 letech už dvakrát vdovou. Afghánka Khadija je jen o rok starší, než sama válka v Afghánistánu a její život ilustruje nejistotu rodin ve válečné zóně. Poprvé ovdověla už v deseti letech, to bylo ale v situaci, kdy byl sňatek zatím formální a čekalo se na jeho naplnění, až bude dívka starší. Podruhé ovdověla ve čtrnácti letech a nyní má manžela, kterému Taliban hrozí zabitím. Všichni tři muži byli bratry. Dívka v rozhovoru popisuje život afghánské ženy, která nemá možnost mít vlastní sny a tradice jí velí si navzdory vlastnímu přání po ovdovění vzít vždy bratra svého manžela.

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránské noviny se v jedné z hlavních zpráv ohrazují vůči dezinformacím, podle kterých měla íránská vláda začít jednat s Izraelem. Zprávu měl přinést saúdský web Elaph, podle kterého měly společné rozhovory začít o víkendu v Jordánsku. Důvodem jednání měl být údajně společný další postup ve válce v Sýrii. „Tato zpráva je absolutní lež. Írán neuznává falešný a okupační režim Izraele,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministra zahraničí Bahram Qassemi. Situace mezi státy je nyní výrazně napjatější, k čemuž přispělo i americké stěhování ambasády do Jeruzaléma, ale i Trumpovo vypovězení jaderné dohody s Íránem, při kterém se argumentačně spojil s izraelskými politiky.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: Kiosko.net

Ačkoli stále není jasné, zda se v příštích týdnech americký prezident Donald Trump setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, čínský deník informuje, že do země přijede i jiná významná návštěva ze zahraničí. Do KLDR by měl zavítat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Severokorejská tisková agentura ale neupřesňuje čas a ani důvod jeho návštěvy. Dle současných vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina se Rusko chce pravděpodobně pasovat do role mediátora a pokusit se konání blížícího se historického summitu zachránit. „Plná denuklearizace KLDR musí zahrnovat garanci zachování suverenity a nenarušitelnosti země,“ uvedl v jednom z vyjádření Putin, podle kterého má jaderné odzbrojení KLDR pro Rusko prioritní význam.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud