Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

Britští policisté dostali novou zbraň proti potírání násilí gangů, které v posledních týdnech sílí. Bezpečnostní složky budou moci k  těm, kteří podněcují ostatní k násilí, přistupovat jako k teroristům. The New York Times upozorňují na příběh 18leté afghánské ženy, která je už dvojnásobnou vdovou a ženou tří bratrů. O čem dalším informují světová média?

The Times

The TimesThe Timesautor: Kiosko.net

Britské Timesy informují o nových pravomocech policie, která se nyní smí chovat ke členům gangů jako k teroristům. Ke zostřeným opatřením musela vláda sáhnout kvůli stále sílícímu násilí, které je dle policistů jen podporováno násilnými videi, které se šíří po Youtube. Právě tvůrci videí, kteří v nich velebí násilí a útoky, jsou nyní v očích policistů stejnými agresory jako extremisté nabádající k teroristickým útokům. Důvodem je prozatím chybějící legislativa, která by umožňovala stíhat členy gangů vyzývající k násilí online.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý deník informuje o pietní akci, které se včera zúčastnila kancléřka Angela Merkelová. V Solingenu v Severním Porýní-Vestfálsku si připomněli tragédii, ke které došlo před 25 lety, když zde pravicoví extremisté upálili pět tureckých žen. Místopředseda vlády a ministr pro integraci Joachim Stamp, který se piety také zúčastnil, poukázal na to, že útok byl vyvrcholením řady xenofobních a rasistických útoků na cizince v Německu. Důvodem byla také „nenávistná rétorika“, která se v té době objevovala ve společnosti a nyní je kvůli uprchlické krizi opět na vzestupu. „Nenávist a antisemitismus nesmí mít v naší zemi místo,“ uvedla na shromáždění Merkelová.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník přináší příběh dívky, která je v 18 letech už dvakrát vdovou. Afghánka Khadija je jen o rok starší, než sama válka v Afghánistánu a její život ilustruje nejistotu rodin ve válečné zóně. Poprvé ovdověla už v deseti letech, to bylo ale v situaci, kdy byl sňatek zatím formální a čekalo se na jeho naplnění, až bude dívka starší. Podruhé ovdověla ve čtrnácti letech a nyní má manžela, kterému Taliban hrozí zabitím. Všichni tři muži byli bratry. Dívka v rozhovoru popisuje život afghánské ženy, která nemá možnost mít vlastní sny a tradice jí velí si navzdory vlastnímu přání po ovdovění vzít vždy bratra svého manžela.

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránské noviny se v jedné z hlavních zpráv ohrazují vůči dezinformacím, podle kterých měla íránská vláda začít jednat s Izraelem. Zprávu měl přinést saúdský web Elaph, podle kterého měly společné rozhovory začít o víkendu v Jordánsku. Důvodem jednání měl být údajně společný další postup ve válce v Sýrii. „Tato zpráva je absolutní lež. Írán neuznává falešný a okupační režim Izraele,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministra zahraničí Bahram Qassemi. Situace mezi státy je nyní výrazně napjatější, k čemuž přispělo i americké stěhování ambasády do Jeruzaléma, ale i Trumpovo vypovězení jaderné dohody s Íránem, při kterém se argumentačně spojil s izraelskými politiky.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: Kiosko.net

Ačkoli stále není jasné, zda se v příštích týdnech americký prezident Donald Trump setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, čínský deník informuje, že do země přijede i jiná významná návštěva ze zahraničí. Do KLDR by měl zavítat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Severokorejská tisková agentura ale neupřesňuje čas a ani důvod jeho návštěvy. Dle současných vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina se Rusko chce pravděpodobně pasovat do role mediátora a pokusit se konání blížícího se historického summitu zachránit. „Plná denuklearizace KLDR musí zahrnovat garanci zachování suverenity a nenarušitelnosti země,“ uvedl v jednom z vyjádření Putin, podle kterého má jaderné odzbrojení KLDR pro Rusko prioritní význam.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1