ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

ZAHRANIČNÍ TISK: V osmnácti dvojnásobnou vdovou a nové zákony proti britským gangům

Britští policisté dostali novou zbraň proti potírání násilí gangů, které v posledních týdnech sílí. Bezpečnostní složky budou moci k  těm, kteří podněcují ostatní k násilí, přistupovat jako k teroristům. The New York Times upozorňují na příběh 18leté afghánské ženy, která je už dvojnásobnou vdovou a ženou tří bratrů. O čem dalším informují světová média?

The Times

The TimesThe Timesautor: Kiosko.net

Britské Timesy informují o nových pravomocech policie, která se nyní smí chovat ke členům gangů jako k teroristům. Ke zostřeným opatřením musela vláda sáhnout kvůli stále sílícímu násilí, které je dle policistů jen podporováno násilnými videi, které se šíří po Youtube. Právě tvůrci videí, kteří v nich velebí násilí a útoky, jsou nyní v očích policistů stejnými agresory jako extremisté nabádající k teroristickým útokům. Důvodem je prozatím chybějící legislativa, která by umožňovala stíhat členy gangů vyzývající k násilí online.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý deník informuje o pietní akci, které se včera zúčastnila kancléřka Angela Merkelová. V Solingenu v Severním Porýní-Vestfálsku si připomněli tragédii, ke které došlo před 25 lety, když zde pravicoví extremisté upálili pět tureckých žen. Místopředseda vlády a ministr pro integraci Joachim Stamp, který se piety také zúčastnil, poukázal na to, že útok byl vyvrcholením řady xenofobních a rasistických útoků na cizince v Německu. Důvodem byla také „nenávistná rétorika“, která se v té době objevovala ve společnosti a nyní je kvůli uprchlické krizi opět na vzestupu. „Nenávist a antisemitismus nesmí mít v naší zemi místo,“ uvedla na shromáždění Merkelová.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník přináší příběh dívky, která je v 18 letech už dvakrát vdovou. Afghánka Khadija je jen o rok starší, než sama válka v Afghánistánu a její život ilustruje nejistotu rodin ve válečné zóně. Poprvé ovdověla už v deseti letech, to bylo ale v situaci, kdy byl sňatek zatím formální a čekalo se na jeho naplnění, až bude dívka starší. Podruhé ovdověla ve čtrnácti letech a nyní má manžela, kterému Taliban hrozí zabitím. Všichni tři muži byli bratry. Dívka v rozhovoru popisuje život afghánské ženy, která nemá možnost mít vlastní sny a tradice jí velí si navzdory vlastnímu přání po ovdovění vzít vždy bratra svého manžela.

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránské noviny se v jedné z hlavních zpráv ohrazují vůči dezinformacím, podle kterých měla íránská vláda začít jednat s Izraelem. Zprávu měl přinést saúdský web Elaph, podle kterého měly společné rozhovory začít o víkendu v Jordánsku. Důvodem jednání měl být údajně společný další postup ve válce v Sýrii. „Tato zpráva je absolutní lež. Írán neuznává falešný a okupační režim Izraele,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministra zahraničí Bahram Qassemi. Situace mezi státy je nyní výrazně napjatější, k čemuž přispělo i americké stěhování ambasády do Jeruzaléma, ale i Trumpovo vypovězení jaderné dohody s Íránem, při kterém se argumentačně spojil s izraelskými politiky.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: Kiosko.net

Ačkoli stále není jasné, zda se v příštích týdnech americký prezident Donald Trump setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, čínský deník informuje, že do země přijede i jiná významná návštěva ze zahraničí. Do KLDR by měl zavítat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Severokorejská tisková agentura ale neupřesňuje čas a ani důvod jeho návštěvy. Dle současných vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina se Rusko chce pravděpodobně pasovat do role mediátora a pokusit se konání blížícího se historického summitu zachránit. „Plná denuklearizace KLDR musí zahrnovat garanci zachování suverenity a nenarušitelnosti země,“ uvedl v jednom z vyjádření Putin, podle kterého má jaderné odzbrojení KLDR pro Rusko prioritní význam.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.