Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Válka gangů, deportace migrantů a ekonomická revoluce v Číně

Zahraniční tisk: Válka gangů, deportace migrantů a ekonomická revoluce v Číně

INFO.CZ vám od dnešního dne bude každý den ráno v 9:00 přinášet stručný přehled zahraničního tisku. Nesoustředíme se jen na Evropu, ale na celý svět. Věnujeme se nejen hlavním událostem, ale také komentářům a kauzám, které lidé skutečně řeší. Budeme rádi za vaše ohlasy, pište na redakce@info.cz.

Financial Times (Velká Británie)

Financial Times 4.4.2018Financial Times 4.4.2018autor: urm

Nejrespektovanější světový byznysový deník se na titulní straně mimo jiné věnuje tématu Číňanů, kteří se stěhují do Velké Británie. Podle ekonomů se tak potvrzuje, že Londýn neztratí pozici světového finančního centra ani po Brexitu. Zahraniční investoři naopak tuto událost vnímají jako vznik bezpečného přístavu pro jejich peníze.

Číňané, stejně jako například Rusové, využívají institutu takzvaného zlatého víza. To může získat každý, kdo v Británii investuje více než 2 miliony liber do britských dluhopisů či dalších aktiv. Nemovitosti jsou v tomto případě vyloučeny.

Daily Mail (Velká Británie)

Daily Mail 4.4.2018Daily Mail 4.4.2018autor: urm

Britský bulvární deník se věnuje kauze šéfa Labouristů Jeremy Corbyna, který se ocitl pod tlakem poté, co vyšlo najevo, že se zúčastnil večírku radikální levicové židovské skupiny Jewdas. Na ní údajně urážel britskou královnu i jejího chotě. Napadat měl i obyčejné Židy, v minulosti přitom čelil nařčení z antisemitismu. 

The Sun (Velká Británie)

The Sun 4.4.2018The Sun 4.4.2018autor: urm

Největší britský bulvární deník, stejně jako další podobně zaměřené noviny, přináší fotografii sedmnáctileté Taneshi Melbournové, kterou zavraždil gang na ulici v Tottenhamu. Podle novinářů dívka zemřela v matčině náručí, když se stala náhodnou obětí střelby „stupidní války směrovacích čísel“, jak souboj gangů nazývá britský bulvár.

Vraždě se věnuje i seriózní deník The Guardian, podle nějž šlo o válku mezi gangy z Tottenhamu a Wood Green. Novináři rovněž volají po větším nasazení policie, podobně jako tomu bylo v New Yorku na začátku 90. let minulého století. Tamní úroveň kriminality poté výrazně klesla, v britských městech naopak roste.

De Telegraaf (Nizozemsko)

De TelegraafDe Telegraafautor: urm

Největší nizozemský deník varuje řidiče, že je v následujících letech čeká dopravní peklo. Na vině jsou váznoucí investice do infrastruktury a její současný stav. Řidiči během nejvytíženějších částí dne podle šéfa nizozemského automobilového klubu budou cestovat do práce o zhruba polovinu déle než v současnosti. 

Jen za letošní rok se přitom doba strávená v dopravních zácpách prodloužila o 25 procent. Problém ovšem není jen na silnicích. Infrastruktura chátrá i v případě cyklostezek, přístavů či amsterdamského letiště Schiphol. 

South China Morning Post (Čína)

South China 4.4. 2018South China 4.4. 2018autor: urm

Jeden z největších čínských deníků se věnuje oznámení, které na dnešek chystá čínský prezident Si Ťin-Pching. To se týká otevření nových přístavů, které mají být zároveň zónami volného obchodu  a podle South China Morning Post mají být „otevřenější než Hong Kong“. Z hlediska celosvětového obchodu jde o významnou událost, zejména pak pro přímořskou provincii Hainan, která je občas označována za čínskou Havaj. Ta by díky nové politice měla ekonomicky předstihnout nejen Hong Kong, ale i Šanghaj.

Tehran Times (Írán)

Tehran Times 4.4.2018Tehran Times 4.4.2018autor: urm

Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval k vytvoření „národní“ mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím by Íránci komunikovali. Podle něj je tento krok zaměřen proti monopolu sociálních sítí a účelem údajně není omezit přístup Íránců na internet, který je ovšem už v současnosti regulován. Vláda zároveň oznámila, že ještě letos Íráncům zakáže přístup k oblíbené aplikaci Telegram, kde je komunikace šifrovaná. Teherán se tak zjevně vydává stejnou cestou jako Čína, která vyvinula rovněž celou řadu vlastních aplikací. Nejoblíbenější z nich je pak WeChat.

Die Tageszeitung (Německo)

Die Tageszeitung 4.4.2018Die Tageszeitung 4.4.2018autor: urm

Neměcký deník označovaný Taz se v hlavním komentáři na titulní stránce věnuje 50. výročí od zabití Martina Luthera Kinga. Tvrdě v něm kritizuje současnou situaci ve Spojených státech, kde je rasismus stále patrný a hlavní starostí černošské komunity je, jak přežít setkání s policistou.

„Každá matka černého teenagera musí přijímat opatření, které bílá matka přijímat nemusí. Chovej se slušně, policistovi vždy odpovídej pane, nenech se vyprovokovat a nedělej rychlé pohyby,“ píše komentátor Bernd Pickert. Podle něj rasismus na první pohled není vidět tak, jako byl za časů Martina Luthera Kinga, ale nadále je patrný všude.

Le Figaro (Francie)

Le Figaro 4.4.2018Le Figaro 4.4.2018autor: urm

Francouzský pravicový deník řeší závazek tamního ministra vnitra, že bude ze země deportováno více ilegálních imigrantů než v minulosti. Mezi francouzské poslance tak míří poměrně zásadní reforma azylového práva, která ovšem naráží na odpor levice i krajní pravice. Zatímco levici se zdá příliš tvrdá, krajní pravici zase „naivní“.

Le Figaro přináší i některé zajímavé statistiky. Do Francie každý rok přijde zhruba 300.000 imigrantů, přičemž zhruba 90.000 jich je odsouzeno k vyhoštění. Jen u 20 procent z nich však k vyhoštění skutečně dojde. Experti nicméně upozorňují, že reforma azylového systému nebude mít větší dopad. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1