Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Válka nevychovaných, Trump jako politik bez mozku a zapomenuté dívky Boko Haram

Zahraniční tisk: Válka nevychovaných, Trump jako politik bez mozku a zapomenuté dívky Boko Haram

Přední stránky zahraničních novin plní hlavně téma Sýrie. Novináři spekulují hlavně o tom, jestli americký prezident Donald Trump v posledních couvá, nebo zda se nakonec opravdu rozhodne režim Bašára Asada potrestat za použití chemických zbraní silou. Proč by to nemusel být dobrý nápad, vysvětluje ve svém komentáři například německý deník Die Welt. V dnešním monitoringu se ale také podíváme do afrických nebo australských novin.

Die Welt

Die Welt, 12. 4. 2018Die Welt, 12. 4. 2018autor: Die Welt

Německý deník Die Welt se v komentáři s názvem Válka nevychovaných zamýšlí nad tím, co by mohl změnit případný úder Američanů a jejich spojenců v Sýrii. Jako klíčovou otázku vnímá to, jestli může být režim Bašára Asada zlikvidovaný silou. Útok ze vzduchu podle autora Von Jacquese Schustera smysl nedává,  protože by neměl žádný dlouhodobější dopad. Američané a Francouzi, kteří zvažují, že se k akci připojí, by se proto podle Weltu měli připravit na to, že pokud chtějí reálnou změnu na Blízkém východě, museli by do oblasti poslat tisíce vojáků a čelit tak přímému střetu s Rusy a Íránci, který by měl katastrofické následky.  „Je možné, že k válce bude muset stejně dojít,“ píše Schuster v komentáři, „neměl by ji ale začínat nemotorný člověk bez mozku, kterého nebere vážně ani Asad ani Moskva, a ani Francouz, který se jen snaží dostat na politické výsluní.“


New York Times

New York Times, 12. 4. 2018New York Times, 12. 4. 2018autor: NYT

Jen málokterá zpráva z Nigérie tak zahýbala zbytkem světa jako únos více než dvou set školaček teroristickou organizací Boko Haram před čtyřmi lety. Do kampaně za jejich propuštění se zapojili lidé z celého světa, včetně řady známých osobností. Výraznou tváří Bring Back Our Girls byla na příklad bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová. Deník New York Times se k jejich příběhu rozhodl po čase vrátit, reportáží i interaktivním projektem na svých webových stránkách.

Na svobodu se postupem času dostala zhruba polovina těchto dívek a i ony jsou dnes tak trochu celebrity, život ale ani dnes příliš snadný nemají. Nigerijská vláda umožnila studium na soukromé univerzitě, kterou jinak navštěvují hlavně děti politiků a zámožných Nigerijců. Ven nesmí vyjít bez ochranky, pokud v zajetí porodily členům Boko Haram děti, nesmějí je mít u sebe. Velmi omezený kontakt mají i se svými rodiči. O tom, co se dělo po únose, z nařízení úřadů mluvit nesmějí, podle úřadů by to mohlo ohrozit život jejich spolužaček, které se stále zachránit nepodařilo.


South China Morning Post

South China Morning Post, 12. 4. 2018South China Morning Post, 12. 4. 2018autor: South China Morning Post

Čínská centrální banka oznámila, že se země více otevře zahraničním investorům a umožní jim vlastnit větší podíly i v klíčových firmách. Peking tak reaguje na stupňující se napětí mezi ním a Washingtonem, které se v posledních týdnech přetavilo v uvalování dalších a dalších cel na různé kategorie zboží. Podle listu South China Morning Post se Čína snaží ukázat, že je klíčovým zastáncem volného trhu a otevřené ekonomiky.


The Australian

The Australian, 12. 4. 2018The Australian, 12. 4. 2018autor: The Australian

Australský deník se stejně jako mnoho dalších věnuje výpovědi Marka Zuckerberga před americkým kongresem, která je po Sýrii druhým nejčastějším tématem v dnešním vydání zahraničních novin. Komentátor se v něm vrací k okamžiku, kdy se politici zakladatele sociální sítě ptali, zda je ochotný říct, v jakém hotelu spal a s kým si v posledních letech psal zprávy. Autor textu na tom poukazuje, že Zuckerbergovi jde pouze o ochranu vlastního soukromí a velikost současného skandálu zřejmě stále nechápe. Připomíná také sérií gifů a memů, které v souvislosti s Zuckerbegovým vystoupením kolují po internetu.


The Star

The Star, 12. 4. 2018The Star, 12. 4. 2018autor: The Star

Jihoafrický deník The Star se na své titulní straně věnuje pohřbu druhé manželky bývalého prezidenta Nelsona Mandely. Winnie Madikizelovou-Mandelovou popisuje  jako ženu, která i po smrti dokáže sjednotit rozdělený jihoafrický lid a alespoň na chvíli uklidnit napětí mezi znesvářenými politickými stranami. Deník ji označuje za jednu z největších ikon boje proti apartheidu, která obětovala svůj život za svobodu Jižní Afriky.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho 27 let ale strávil Mandela ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1