Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Válka s malárií, Venezuela na nohou a samota jako chronická nemoc mladých

Zahraniční tisk: Válka s malárií, Venezuela na nohou a samota jako chronická nemoc mladých

Možný útok na Sýrii a vystoupení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga - to jsou hlavní události, které plní stránky všech hlavních zahraničních novin. Redakce INFO.CZ přináší monitoring, o čem dalším píší světové deníky ve svém středečním vydání. 

El País (Španělsko)

El PaísEl Paísautor: El País/www.en.kiosko.net

Největší španělský deník si všímá napjaté situace v latinskoamerické Brazílii, která prochází největší krizí od pádu vojenské diktatury. Po celé zemi už několik dní demonstrují příznivci (ale i odpůrci) uvězněného exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který je označován za nejoblíbenější hlavu tohoto jihoamerického státu v historii. Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, byl odsouzen loni v červenci za korupci k devíti letům vězení (později mu byl zvýšen na 12 let a jeden měsíc). El País o brazilské politice hovoří s bývalou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, která je v těchto dnech na návštěvě Madridu. „Obvinění Luly jsou jen další fází pokračujícího státního puče,“ říká Rousseffová, která vstoupila do dějin jako první žena v čele Brazílie a také tím, že byla z nejvyšší funkce v srpnu 2016 v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací sesazena.

 

The Times (UK)

The TimesThe Timesautor: The Times/www.en.kiosko.net

Mladí lidé trpí chronickým osaměním. Podle studie, na kterou se zaměřují The Times, jeden z deseti lidí ve věku mezi 16 a 24 lety přiznává, že se cítí být osamělý. Podobně je na tom věková skupina nad 20 let. Zjištění jsou překvapením, protože se má obecně za to, že samotu pociťují spíše lidé důchodového věku, kteří často žijí bez rodiny. Podle vědců za to mohou zejména ociální sítě, na které tzv. mileniálové tráví většinu svého volného času, nebo počítačové hry, které hrají z pohodlí svého domova po síti. Na scénu by se proto měly vrátit různé mládežnické kluby a kroužky, které by osamělým mladým lidem pomohly najít společnost. Noviny upozorňují na to, že jen v mezi lety 2012-2016 se po celém Spojeném království zavřelo více než 600 podobných klubů.

Ultimas Notícias (Venezuela)

Ultimas NoticiasUltimas Noticiasautor: Ultimas Noticias/www.en.kiosko.net

Ve Venezuele se šíří malárie a roste počet úmrtí kvůli této nemoci. Situace si na hlavní stránice všímá i venezuelský deník Ultimas Notícias. V zemi kvůli ekonomické i politické krizi chybí léky. Ve srovnání s loňským rokem se počet nakažených malárií i těch, co zemřeli, více než zdvojnásobil. Velkým problémem je také to, že se choroba šíří do sousední Kolumbie a Brazílie.

 

Le Monde (Francie)

Le MondeLe Mondeautor: Le Monde/www.en.kiosko.net

Snad všechny velké francouzské deníky se dnes věnují projevu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před představiteli katolické církve. Macron je požádal, aby se více „angažovali“ nejen ve společenském, ale i politickém životě. Např. se více zapojovali do pomoci s imigranty nebo do záležitostí EU. Respektovaný list Le Monde připomíná specifičnost francouzské společnosti, kterou je striktní oddělení státu od církve. Věnuje se také kritice, kterou si Macron projevem vysloužil zejména od francouzské pravice.

 

Ámbito financiero (Argentina)

Ámbito financieroÁmbito financieroautor: Ámbito financiero/www.en.kiosko.net

Tradiční argentinský ekonomický deník se na první stránce obsáhle zabývá návštěvou španělského premiéra Mariana Rajoye v Buenos Aires. Španělský ministerský předseda přislíbil investice, ale zároveň zdůraznil, že Argentina musí bojovat s inflací a také zapracovat na práci soudů. Na stole byla také připravovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a blokem latinskoamerických zemí Mercosurem, který kromě Argentiny zahrnuje také Brazílii, Paraguay a Uruguay. Jde o čtvrtý největší obchodní blok světa s přibližně 260 miliony obyvatel.

 

Herald (UK)

The HeraldThe Heraldautor: The Herald/www.en.kiosko.net

Skotská města, jako je Glasgow, Edinburgh nebo Aberdeen, přicházejí každý týden až o pět obchodů, které musejí zavírat. Podobně jsou na tom i cestovní kanceláře, která mají své kanceláře na hlavních bulvárech v těchto velkých městech. Důvodem je rozmach řetězcových obchodů, které nabízejí levnější zboží a často pestřejší nabídku. 

 

O Globo (Brazílie)

O GloboO Globoautor: O Globo//www.en.kiosko.net

Největší brazilský deník O Globo se na své hlavní stránce věnuje probíhajícímu vyšetřování vraždy pokrokové političky a radní města Rio de Janeiro Marielle Francové, která byla zavražděna v polovině března. Po smrti Marielle se brazilská města zaplnila desetitisíci lidmi, kteří proti její vraždě protestovaly a požadovaly řádné prošetření. Lidé na sociálních sítích věřili, že její vražda vytrhne zemi z apatie, kterou prochází kvůli vleklé ekonomické i politické krizi. Marielle Francová byla bojovnicí za práva menšin a proti policejní brutalitě v chudinských favelách. Byla zastřelena v autě čtyřmi kulkami neznámými pachateli, když se vracela z akce svolané na podporu černošských žen.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1