Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Varování izraelského prezidenta, uprchlíci fotbalisté a ničivé následky hurikánu

Zahraniční tisk: Varování izraelského prezidenta, uprchlíci fotbalisté a ničivé následky hurikánu

Portoriko neustále bojuje s následky hurikánu Maria a potýká se s rozsáhlými výpadky proudu. Izraelský prezident mluvil o tom, že antisemitské nálady porůstají evropskou společností. Podle britského deníku Financial Times se v Evropě můžeme těšit na to, co v příštím roce přinese streamingová služba Netflix. Na další události se podívejte v našem přehledu zahraničního tisku.

Financial Times
Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times/en.kiosko.net

Britský deník Financial Times otiskl na titulní straně informaci, že Netflix zdvojnásobil evropský rozpočet. Na originální a koprodukční tvorbu v příštím roce vynaloží jen v Evropě jednu miliardu dolarů. Což je podle deníku další známka toho, že se streamingový gigant snaží vyvíjet nátlak na mezinárodní trh a upevnit si tak svojí pozici.

The Daily TelegraphThe Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/en.kiosko.net

Izraelský prezident Reuven Rivlin podle deníku The Daily Telegraph varoval před vlnou antisemitismu. Židé podle něj čelí těžkým časům na celém světě, tvrdí ale, že při sledování dění v Evropě má pocit, že antisemitské nálady neustále bobtnají. Svá slova namířil především proti šéfovi labouristů Jeremymu Corbynovi, který svým postojem tyto nálady podporuje.

The Star

The StarThe Starautor: The Star/en.kiosko.net

Jihoafrický deník The Star řeší případ Sandile Mantsoeho, který se nejspíš opět vrátí před soud. Mantsoe měl podle vyšetřovatelů zavraždit jeho přítelkyni Karabo Mokoenaovou. Už při prvních výsleších se Mantsoe údajně jednomu z policistů přiznal, že má smrt Mokoenaové skutečně na svědomí a dokonce prý i prozradil místo, kde její tělo ukryl. Oficiálně ale odmítl vypovídat. Soud nyní řeší, jestli je přiznání mimo oficiální protokol možné považovat za důkaz. 

Il Gazzettino
Il GazzettinoIl Gazzettinoautor: Il Gazzettino/en.kiosko.net

Italský list Il Gazzettino informuje o tom, že fotbalisté z uprchlického centra v bývalé vojenské základně Conetta už zase mohou hrát s ostatními. Od ledna loňského roku hrát nemohli - kvůli nátlaku některých z rodičů dětí, které hrají na stejném hřišti, se vedoucí pracovníci rozhodli, že s ohledem na zdravotní rizika není možné, aby se obě skupiny stýkaly. To ale odmítl soud a navíc čtrnácti vedoucím, kteří tak rozhodli, pozastavil činnost v klubech na několik měsíců.

New York Times
New York TimesNew York Timesautor: New York Times/en.kiosko.net

New York Times se na titulní straně věnuje Portoriku, které se i po sedmi měsících neustále potýká s následky hurikánu. Ten výrazně poničil nejen dopravní infrastrukturu, ale i elektrické rozvodné sítě po celém ostrově. V současnosti Portoriko trápí ohromný výpadek proudu, který ohrožuje především nemocnice nebo letiště.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1