Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Ve Francii vzrůstá antisemitismus, brexit mohli ovlivnit podnikatelé z USA

ZAHRANIČNÍ TISK: Ve Francii vzrůstá antisemitismus, brexit mohli ovlivnit podnikatelé z USA

Volby v Zimbabwe, sucho i ovlivňování britských politiků americkými podnikateli, o tom všem dnes píší světové deníky. Americký The New York Times také upozorňuje na vzrůstající vlnu antisemitismu ve Francii, která vede ke vzniku čistě židovských čtvrtí.  

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník upozorňuje na vlnu nového antisemitismu ve Francii. V hlavním městě  prý začíná vznikat více čistě židovských čtvrtí, především z toho důvodu, že se v nich židé cítí prý bezpečněji. Přestože tato náboženská komunita tvoří méně než jedno procento francouzské populace, loni bylo proti židům spácháno celkem 40 % všech zločinů z nenávisti, což je 20% nárůst oproti roku 2016. "Když jdu po ulici s Davidovou hvězdou, lidé se rozestupují a vyhýbají se mi," popsala pro deník Pařížanka Joanna Galilliová.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: Kiosko.net

Británií bude dnes a v následujících dnech pravděpodobně hýbat kauza thinktanku IEA (Institute od Economic Affairs), který americkým firmám nabízel za příspěvek možnost jednání s britskými ministry, například Borisem Johnsononem, nebo Davidem Davisem. O praktikách promluvil na skrytou kameru ředitel IEA Mark Littlewood, který je označil za pouhou "hru ovlivňující Brexit". Littlewood na videu uvedl, že "nemá absolutní problém s tím zprostředkovat někomu, kdo má obchodní zájmy, podobné kontakty". Američtí investoři totiž prý s ministry měli zájem jednat o dovozu zboží, kterým chtějí z britského trhu vytlačit dovozce z EU, a mají zájem nástavit parametry pro dovoz, které by je na trhu zvýhodňovaly.

The Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránský list přináší zprávu o propuštění palestinské dívky Ahidy Tamímíové, která byla loni odsouzena za napadení dvou izraelských vojáků. 17letá dívka je pro mnohé Palestince hrdinkou. Celý loňský útok totiž natočila její matka a video se rychle rozšířilo po internetu. Dívce hrozilo několik let vězení, ale protože přistoupila na nabídku prokurátora a uznala vinu, mohla se nyní dostat na svobodu. Následně se objevila další videa a fotografie, na kterých je rodina Tamímíové ve sporu s izraelskými vojáky. Tehran Times tak její příběh uveřejnil dnes pod titulkem "Odpor pokračuje".

The Star

The StarThe Starautor: Kiosko.net

Jihoafrický The Star informuje o včerejším emotivním vystoupení bývalého zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Ten odmítl v následujících volbách hlavy státu podpořit kandidáta své strany ZANU-PF Emmersona Mnangagwu, který je prozatímním prezidentem a dle odborníků patří mezi favority voleb. "Vážím si ho, je to dříč, ale nejedná vždy upřímně, a proto ho nemohu podpořit," řekl včera Mugabe. Žádného jiného kandidáta otevřeně nepodpořil, nicméně popřál hodně štěstí lídru opozice Nelsonovi Chamisuovi. Mnangagwa na Mugabeho vystoupení reagoval na sociálních sítích, kde uvedl, že lidé mohou volit buď Chamisu, kterého podporuje Mugabe, a představuje tak ve vývoji země krok zpět, nebo mohou volit jeho, což bude znamenat výraznou změnu po 37 letech vládnutí Mugabeho, který byl loni donucen k rezignaci.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeine ZeitungFrankfurter Allgemeine Zeitungautor: Kiosko.net

Také německé sedláky trápí sucha. Proto dle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung žádají od státu finanční náplast ve výši miliardy euro, která by dokázala zmírnit jejich ztráty. Němečtí politici se ale k výzvě zatím staví zdrženlivě. Příspěvek by dle předsedy zemědělské asociace Joachima Rukwieda měly dostat ty podniky, jejichž sklizeň je o 30 % nižší než průměr předchozích let. V největší krizi jsou prý především zemědělci ze severu a východu země. Politici ale zatím příspěvky vyplácet odmítají, protože tím nechtějí vytvářet precedens, neboť dle člena SPD Rainera Spieringa jsou zemědělci také podnikatelé a musí počítat s určitou mírou rizika.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1