Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Ve Španělsku padá vláda a FED ulevuje bankám

ZAHRANIČNÍ TISK: Ve Španělsku padá vláda a FED ulevuje bankám

Takřka veškerý zahraniční tisk věnuje pozornost obživnutí ukrajinského novináře Arkadije Babčenka. Pozornost poutají ale také méně kontroverzní události. Zatímco ve Španělsku se může dneska rozhodnout o budoucnosti vlády, Jihoameričané se začínají připravovat na blížící se fotbalový šampionát. Za pozornost stojí také iniciativa amerického FEDu, který má v plánu ulehčit život americkým bankám.

El País

El PaisEl Paisautor: http://en.kiosko.net/


Ve Španělsku se otřásá křeslo předsedy vlády. Dnešní El País tvrdí, že první rozhovor Mariana Rajoye s šéfem baskické regionální formace Partido Nacionalista Vasco (PNV) Andoniem Ortuzarem ho nezbavilo nejistoty stran toho, zda ho nechají baskičtí nacionalisté padnout. Podobný scénář hrozí i v v případě, že jim premiér ustoupí a podpoří jejich návrh týkající se cenzury. Poslanci začnou o nedůvěře vládě jednat dnes a podle El Pais bude také už dnes jasněji o její budoucnosti. Penevisté mají totiž oznámit, se ještě postaví na stranu premiéra, anebo zda se přidají k těm opozičním subjektům, které budou hlasovat pro jeho odchod z funkce.

UNO

UNOUNOautor: http://en.kiosko.net/


Fotbalisté Argentiny nevyhráli Mistrovství světa od roku 1986. A to přesto, že ve svém středu mají jednoho z nejlepších a nejtalentovanějších fotbalistů všech dob. Tak jako před každým z posledních šampionátů, i letos si Argetinci kladou otázku, zda Lionel Messi napodobí Diega Maradonu a dovede svůj tým po dvaatřiceti letech k vytouženému titulu. A protože se Mistrovství světa kvapem blíží, začínají se mu věnovat také tamní média.

Dnešní UNO informuje o finální fázi přípravy, za kterou se Argentinci přesouvají do Evropy, konkrétně do Španělska. „Národní tým odjel ve středu v noci do Barcelony, kde zůstane týden předtím, než se střetne v Jeruzalémě s Izraelem a pak dorazí do Ruska, kde se letošní Mistrovství světa koná,“ informuje UNO. Deník si všímá také toho, že se s hráči nepřišel rozloučit pouze „velký dav“ jeho fanoušků, ale také argentinský prezident Mauricio Macri.

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: http://en.kiosko.net/


Americká centrální banka přišla s návrhem, jehož ambicí je zmírnit tzv. Volckerovo pravidlo, a tedy ulehčit život bankám. Píše o tom dnešní New York Times s tím, Volckerovo pravidlo bylo reakcí na ekonomickou krizi z roku 2008, kvůli ochraně vkladů klientů zakazovalo bankám finanční spekulace na vlastní účet. Cílem návrhu je ulehčit život jak bankám, tak regulačním orgánům, které na uplatňování pravidla dohlížejí.

Uvolnění pravidel je podle listu součástí koordinovaného úsilí, které probíhá ve Washingtonu. „Velké banky podporované deregulačním programem prezidenta Trumpa a příznivější politickou atmosférou ve Washingtonu, začaly naléhat na změny v několika normách, včetně Volckerova pravidla,“ píše New York Times. Cílem Trumpovy administrativy přitom je, aby bylo snazší si půjčovat peníze, což by mělo přispět k růstu ekonomiky.

Iran Daily

Iran DailyIran Dailyautor: http://en.kiosko.net/


Fotbalový světový šampionát nepoutá pozornost pouze v jižní Americe. Dneska o něm píše také Iran Daily, ostatně iránská reprezentace se na přehlídku těch nejlepších týmů světa kvalifikovala teprve po šesté. Přitom, jak jsme tady psali ba sklonku loňského roku, iránská fotbalová liga je svou kvalitou srovnatelná s některými evropskými.

Iran Daily čtenáře seznamuje s příběhem jednoho z nejtalentovanějších fotbalistů země. Je jím Sardar Azmoun, který už několik let nastupuje právě v ruské lize. Tedy v zemi, kde se letošní šampionát koná. Podle listu přitom může turnaj využít jako odrazový můstek k další kariéře.

„Máme mladé útočníky, kterým patří budoucnost, zejména Sardarovi, protože je opravdu mladý,“ cituje list reprezentačního trenéra a bývalého reprezentanta Iránu Ali Daeíe, který jako hráč působil například v Bayernu Mnichov nebo Hertě Berlín. Írán byl vylosován do skupiny B spolu s Portugalskem, Španělskem a Marokem.

De Telegraaf

TelegraafTelegraafautor: http://en.kiosko.net/

Je to přelomový moment: hiphoper Kedrick Lamar převzal ve středu Pulitzerovu cenu. Poprvé v historii tak prestižní ocenění nešlo za někým, koho lze jednoznačně označit za klasického nebo jazzového muzikanta. Píše o tom Nizozemský De Telegraaf. Lamr cenu obdržel za svou čtvrtou studiovku DAMN, která vyšla v loňském roce. Hodnotící komise označila jeho album za mistrovskou sbírku písní. Deska podle poroty zachycuje složitost moderního amerického života.

Pulitzerova cena je prestižním americkým žurnalistickým a uměleckým oceněním. Jejím zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer (1847–1911). Cena je udělována již od roku 1917 a v současné době obsahuje 21 kategorií.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1