Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Vegetariánství jako zbraň proti oteplování a genderová aféra v CERNU

ZAHRANIČNÍ TISK: Vegetariánství jako zbraň proti oteplování a genderová aféra v CERNU
 

Australský deník řeší zprávu, ze které vyplývá, že jednou z možností, jak by mohli lidé snížit svojí uhlíkovou stopu, je nižší konzumace masa. The Times otevírají kauzu kolem italského vědce, který tvrdí, že ženy nemají "buňky" na fyziku. A newyorské Timesy se zase věnují kauze kolem Bretta Kavanaugha. Co dalšího přináší titulní strany zahraničních médií?

The Times

Titulní strana prestižního deníku The Times se věnuje výroku uznávaného profesora Alessandra Strumia, který spolupracoval například s Evropskou laboratoří jaderného výzkumu (CERN). V rámci série přednášek, které se věnovaly především genderovým otázkám v oblasti fyziky, zveřejnil svůj vlastní výzkum, dokazující, že ženy podle něj nejsou vhodnými adeptkami pro práci v oborech částicové fyziky. CERN se od všech diskriminačních prohlášení zatím distancuje s tím, že se snaží dávat všem stejné příležitosti bez ohledu na věk, pohlaví nebo náboženské vyznání. S vědcem navíc okamžitě ukončil spolupráci a záznam přednášky stáhl.

The TimesThe Timesautor: en.kiosko.net/The Times

The Australian

Australský deník vyzývá k nižší spotřebě masa. Podle nejnovější studie, která vychází z výsledků více než 6000 odborných prací totiž vyplývá, že celosvětové omezení spotřeby masa - zejména toho hovězího - je nedílnou součástí eliminace uhlíkové stopy. Podle generálního ředitele Světové meteorologické organizace Petteri Taalase ale lidé nemohou očekávat okamžité změny. Podle něj bude změna klimatu bude pokračovat až do 60. let tohoto století. A to i přes zásadní opatření, která by dodržoval celý svět.

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net/The Australian

New York Times

New York Times pokračují ve sledování kauzy kolem soudce nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha, který se měl v minulosti dopustit sexuálního útoku, podle Kavanaugha se ale za prohlášením skrývá jen politický boj. Bílý dům nyní pověřil FBI k rozšíření vyšetřování. Federální úřad nyní během jednoho týdne bude moci vyslechnout kohokoli.

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net/New York Times

The Telegraph

Británie hodlá přitvrdit v boji proti rakovině. Podle deníku The Telegraph se v novém vládním návrhu počítá s tím, že pacienti, u kterých se vyskytnou příznaky odpovídající zhoubnému onemocnění, budou čekat na konečnou diagnózu méně než tři týdny. V současnosti totiž pacienti na výsledky často čekají i více než 60 dnů, což je problematické nejen z hlediska psychiky, ale i samotného rozšíření nemoci.

The TelegraphThe Telegraphautor: en.kiosko.net/The Telegraph

The I

Britský tisk, včetně listu The I, řeší pokračující konferenci vládní Konzervativní strany. Tu v současnosti rozděluje podoba nadcházejícího Brexitu. Dnes kromě ministra vnitra Sajida Javida vystoupí i bývalý ministr zahraničí Boris Jonson, který soustavně kritizuje plány premiérky Theresy Mayové.

 

The IThe Iautor: en.kiosko.net/The I

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1