Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Volby v Pákistánu, rána pro City a matka všech válek po íránsku

ZAHRANIČNÍ TISK: Volby v Pákistánu, rána pro City a matka všech válek po íránsku
 

Zahraniční média dnes mimo jiné komentují blížící se volby v Pákistánu, upozorňují, že londýnské finanční centrum City zřejmě doplatí na brexit a věnují se obsáhle i Číně – od pronikání Pekingu do cizích zemí až po nebezpečné vakcíny kterých se obávají rodiče čínských dětí. Čtěte víc v pravidelném přehledu.

Al-Jazeera

Televizní stanice al-Jazeera ve svém vysílání rozsáhle rozebírá kariéru jednoho z možných vítězů voleb v Pákistánu, bývalého profesionálního hráče kriketu Imrana Chána. A také vliv různých extrémistických ozbrojených skupin na pákistánskou politiku. Země je stále obviňována z toho, že je jednou ze základen teroristické organizace al-Káida a že její tajná služba podporuje radikální islamistického hnutí Tálibán válčící proti vládě sousedního Afghánistánu. Volby se mají konat 25. července a zemi před nimi sužují násilné útoky teroristů. Při tom nejhorším zemřelo přibližně před týdnem na 150 lidí.


The New York Times

New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Mezinárodní vydání deníku The New York Times se věnuje čínskému boomu robotiky. Upozorňuje, že čínský pokrok v oboru může být jen zdánlivý, je odrazem současné investiční bubliny v Číně a může zakrývat neúspěchy v jiných oblastech. Zatím se Čína zapsala do Guinessovy knihy rekordů například největším počtem současně tančících robotů, ale není příliš jasné, jak to v praxi dokáže zužitkovat.


Financial Times

Financial Timesautor: Financial Times/Kisko.net

Brusel je proti plánům britské premiérky Theresy Mayové, aby mělo londýnské City speciální vztahy s Evropskou unií po vystoupení Velké Británie z EU, píše list Financial Times. Podle Michela Barniera, evropského vyjednavače pro Brexit, to prostě nejde, protože by to omezovalo rozhodování unie v některých otázkách. Britští finančníci tak nejspíš budou mít ztížený vstup na evropský trh. Pro londýnské City, jedno z největších finančních center světa, to bude zřejmě citelná rána. Už od minulého týdne je navíc jasné, že britské banky nebudou moci automaticky podnikat ve zbytku EU za současných podmínek.


The Wall Street Journal

I americký deník The Wall Street Journal se věnuje nadcházejícím volbám v Pákistánu, tentokrát ovšem v souvislosti s čínskými investicemi v zemi. Ty nyní vyvolávají znepokojením, mimo jiné proto, že zvyšují zadlužení Pákistánu. To už dosáhlo takové výše, že si Pákistán bude muset vypůjčit v zahraničí, aby vláda nemusela vyhlásit bankrot. Opozice vládu kritizuje za nesmyslné utrácení a spojení s Čínou. Vládní politici jednali s Pekingem o mimořádné záchranné půjčce. Ten ale místo toho varoval soukromé čínské společnosti před podnikáním v Pákistánu a vyjednávat o půjčce chce až s novou vládou.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post

Čínu zasáhl nový skandál s očkováním, uvádí hongkongský list South China Morning Post. Firma Changchun Changsheng Bio-technology prodala přes 250 tisíc dávek vakcín, které jsou „podstandardní“. Není jisté, co tím úřady míní – jestli jsou vakcíny jenom neúčinné nebo zdraví nebezpečné. Jde o vakcíny používané pro povinné očkování kojenců v Číně. Loni v listopadu měla podobný problém čínská firma Wuhan Institute of Biological Products. Ani tam není známo, co mohly poškozené vakcíny způsobit. Čínští rodiče se podle listu bojí o zdraví svých dětí. V roce 2010 zemřely v jedné z čínských provincií stovky dětí po očkování špatnou vakcínou, připomíná South China Morning Post. Čínské úřady to ovšem „vyřešily“ tak, že byl vyhozen z práce šéfredaktor čínského listu China Economic Times, který celý případ zveřejnil.


Iran Daily

Iran Dailyautor: Iran Daily

Iran Daily přináší rozsáhlý výtah z projevu íránského prezidenta Hasana Rúháního komentujícího vztahy s USA a jadernou dohodu. „Mír s Íránem je matkou všem mírů a válka matkou všech válek,“ prohlásil íránský prezident s narážkou na vztahy se Spojenými státy. Parafrázoval tak iráckého exprezidenta Saddáma Husajna, který ovšem svoji „matku všech bitev“ s USA prohrál a stálo ho to nakonec život. Rúhání si stěžoval na Spojené státy, které dohodu o omezení íránského jaderného programu vypověděly. Zajímavé ovšem je, jak Rúhání považovaný mezinárodními pozorovateli za „umírněného“ mluví dál. Chválí Íránské revoluční gardy, oporu radikálů íránského režimu, za jejich ochranu země před „spiknutím“ a připomíná Americe, že Írán dosáhl velké „stregické hloubky“. Podle Rúháního od Indie po Středomoří a od Kavkazu po Rudé moře. Neboli, že Írán má ohromnou sféru vlivu a že ji udržují Revoluční gardy. Rúhání tedy nepřímo hrozí Americe přesně tím, kvůli čemu vypověděla jadernou dohodu.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeine Zeitungautor: Frankfurter Allgemeine Zeitung/Kiosko.net

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se věnuje mimo jiné dosud bezpříkladné akci Izraele, který evakuoval ze Sýrie 800 příslušníků organizace Bílé přilby a členů jejich rodin. Jde o záchranáře, kteří působili na povstaleckých územích a kterým teď hrozí pronásledování. Syrský režim přes přísliby beztrestnosti jak bývalým povstalcům, tak civilistům na bývalém povstaleckém území tyto lidi často vězní, mučí, či popravuje. Včetně záchranářů a lékařů z tamních nemocnic. Izrael se rozhodl pomoci s přesunem Bílých přileb do bezpečí. Část těchto lidí přijme i Německo.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867