Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Vražda na golfu, odcházející ministr ve Francii a vítězná Hra o trůny

ZAHRANIČNÍ TISK: Vražda na golfu, odcházející ministr ve Francii a vítězná Hra o trůny

Zavražděná úřadující amatérská mistryně Evropy v golfu na hřišti v USA, oběti smrtelných nehod, které před jízdou požívaly drogy v Portugalsku, nebo plán venezuelského prezidenta Nicoláse Madura na návrat uprchlíků, kteří utíkají před jeho režimem do okolních latinskoamerických zemí. Redakce INFO.CZ přináší pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, o čem se píše ve světě.

El País

El PaisEl Paisautor: http://en.kiosko.net/

Přední španělský deník se na své titulní stránce věnuje smrti úřadující amatérské mistryně Evropy v golfu Celié Barquínové, která byla nalezena mrtvá na hřišti Coldwater Golf Links v americkém Ames. Vyšetřovatelé se domnívají, že dvaadvacetiletá španělská studentka univerzity v Iowě podlehla zraněním po napadení. Policie následně zadržela bezdomovce ve stejném věku jako Barquinová a obvinila ho z vraždy. Byl nalezen také nůž a oblečení od krve. Mladému bezdomovci Collinu Danielu Richardsovi hrozí až doživotní trest vězení.

Barquínová, která začala s golfem ve čtyřech letech, žila v USA od 17 let. Na univerzitě v Iowě studovala stavebnictví.

 

Jornal de Noticias

Jornal de NoticiasJornal de Noticiasautor: http://en.kiosko.net/

Portugalský deník Jornal de Notícias na své titulní stránce popisuje studii, kterou v posledních dnech zveřejnil O Instituto Nacional de Medicina Legal e Ciências Forenses (INMCF). Ten došel k překvapivému závěru a tvrdí, že 10,4 % z celkového počtu 550 obětí smrtelných nehod, k nimž došlo v roce 2017 na portugalských dálnicích a rychlostních silnicích, požilo drogu. Vědci došli k podobnému závěru i v případě účastníků nehod – mohlo jít o řidiče, pasažéry nebo chodce. Tvrdí totiž, že 23 % z 2384 těch, co se nějakým způsobem přímo účastnili nehody, konzumovalo před tím nějakou drogu. Podle vyjádření Josého Miguela Trigosa z organizace Prevenção Rodoviária Portuguesa (PRP) se jedná o vážný problém, kterému by se společnost měla věnovat.

 

Le Monde

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net/

Francouzský Le Monde na první stránce píše o ministru vnitra Gérardu Collombovi, který patří k nejbližším spojencům prezidenta Emmanuela Macrona. Collomb chce v roce 2020 kandidovat na starostu Lyonu, a svého ministerského křesla se proto vzdá příští rok. Collomb už starostou byl – v letech 2001-2017. Jak si všímaly v posledních dnech také zahraniční média, Collomb svým rozhodnutím, které oznámil v rozhovoru s magazínem L´Express, tak nadále zvyšuje tlak na Macronovu vládu. Ta prochází dlouhým obdobím nejistoty a nestability. Francouzskou vládu už dříve nečekaně opustili dva oblíbení ministři: ministr životního prostředí Nicolas Hulot a ministryně sportu Laura Flesselová.

 

Ultimas Noticias

Ultimas NoticiasUltimas Noticiasautor: http://en.kiosko.net/

Přední venezuelský deník upozorňuje na titulní stránce na článek, který se věnuje návratu venezuelských uprchlíků do Peru. Venezuelský prezident Nicolás Maduro opakovaně vyzývá Venezuelany, kteří utekli do ostatních latinskoamerických zemí, aby se vrátili zpět do země. Někteří Venezuelané, kteří se nyní nacházejí v hlavním městě Peru, často uvádějí, že v této zemi žijí na ulicích a jejich peruánští zaměstnavatelé je zneužívají. V posledních týdnech někteří z nich pravidelně demonstrovali před venezuelským velvyslanectvím v hlavním městě Peru Limě. Na začátku měsíce prezident Maduro představil v televizním vysílání „plán na návrat do vlasti“. Jeho cílem je umožnit návrat těch, které vyhnala z Venezuely zhoršující se ekonomická a společenská krize.

Podle údajů OSN během posledních tří let z Venezuely uteklo více než 2,3 milionu lidí, což představuje sedm procent obyvatel. Přiměl je k tomu neustálý nedostatek základních životních potřeb, násilně potlačované protivládní protesty i hyperinflace, která podle předpovědí Mezinárodního měnového fondu (MMF) brzy dosáhne milionu procent. Venezuelská vláda nicméně tyto údaje zpochybňuje a viní své oponenty v čele s USA, že nafukují zprávy o humanitární krizi s cílem ospravedlnit případnou zahraniční vojenskou intervenci, která by svrhla Madura.

 

Diário de Cuibá

Diário de CuiabáDiário de Cuiabáautor: http://en.kiosko.net/

Snad všechny brazilské deníky si kromě blížících se prezidentských voleb, které proběhnou za tři týdny, všímají udílení cen Emmy. U Brazilců největší ovace vyvolalo ocenění pro nejlepší dramatický seriál, který si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v Los Angeles televize HBO za seriál Hra o trůny. Deník Diário de Ciuabá si všímá také toho, že televizi HBO, která se od roku 2001 držela na prvním místě v celkovém počtu nominací na ceny Emmy, letos předstihla v počtu nominací streamingová televizní společnost Netflix. Nominací získala firma Netflix 112, tedy o čtyři více než televize HBO. Obě společnosti jich nakonec v cenu proměnily 23. Fantasy seriál Hra o trůny vyhrál v hlavní kategorii nejlepší dramatický seriál už potřetí – cenu si odnesl již v letech 2015, 2016 a 2018.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1