Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Vyhozená banka do povětří, papežův skandál a uzavřené domovy důchodců

ZAHRANIČNÍ TISK: Vyhozená banka do povětří, papežův skandál a uzavřené domovy důchodců

Exploze banky ve střední Brazílii, ze které nezmizel ani jeden real. Uzavírané domovy důchodců a další zařízení pro seniory na severu Portugalska kvůli nevyhovujícím podmínkám, které obyvatele ohrožovaly na životech. A konečně skandál papeže Františka, který podle některých věděl o pedofílii bývalého amerického kardinála. Čemu dalšímu se věnují světové deníky? Přehled toho nejzajímavějšího najdete na stránkách INFO.CZ. 

Últimas Noticias

Últimas NoticiasÚltimas Noticiasautor: http://en.kiosko.net/

Venezuelský deník Últimas Noticias se na své titulní stránce věnuje migrační krizi Venezuelanů, kvůli které roste napětí v okolních státech, kam se migranti uchylují. Ekvádor se pokusil zpřísnit podmínky pro vstup – hranici mezi Kolumbií a Ekvádorem denně překračuje na 3000 Venezuelců. Zatímco dosud jim stačil ke vstupu jakýkoli osobní doklad, ekvádorská vláda nově chtěla, aby se museli prokázat cestovním pasem. Ten však mnozí nemají, protože jeho získání je ve Venezuele složité a může trvat i několik let. Ekvádorská justice však v pátek vládní rozhodnutí zrušila.

Jak uvádí Últimas Noticias, stejné opatření jako Ekvádor zavedl v těchto dnech další latinskoamerický stát – Peru. Do něj v minulém týdnu přišlo z Kolumbie na 20 tisíc Venezuelanů. Podle odhadů místních orgánů přišlo za necelý rok do Peru téměř 400 tisíc venezuelských migrantů. Exodus migrantů způsobila hospodářská krize, kvůli níž lidé postrádají základní potraviny a léky, a také autoritářský režim prezidenta Madura. Kromě Kolumbie, Ekvádoru a Peru napětí kvůli migrantům vzrostlo v posledních dnech také v Brazílii.

Deník také zmiňuje plán venezuelské vlády na finanční pomoc migrantům, kteří se rozhodnou vrátit zpátky ze zemí, jako je Peru, kde mohou trpět xenofobními a rasistickým útoky.

Le Monde

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net/

Slavný francouzský deník věnuje svou titulní stránku cestě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po Evropě a také skandálu kolem papeže Františka. Ten odmítl potvrdit nebo vyvrátit tvrzení bývalého papežského velvyslance ve Washingtonu Carla Marii Vigana, že hlava římskokatolické církve už v roce 2013 věděla o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl bývalý americký kardinál Theodor McCarrick. Papež František podle agentury AP na palubě letadla během návratu z Irska do Říma uvedl, že Viganovo tvrzení nehodlá komentovat.

Jornal de Noticias

Jornal NoticiasJornal Noticiasautor: http://en.kiosko.net/

Portugalský deník Jornal de Noticias na své titulní stránce publikuje velkou reportáž o více než pěti desítkách domovů důchodců a dalších zařízení pro seniory, které musely být v tomto roce uzavřeny. Podle novinářů byly provozovány nelegálně a senioři v nich žili v podmínkách, které ohrožovaly jejich zdraví a mnohdy i život. Celkem 56 domovů důchodců, které úřady zavřely, se nacházely na severu Portugalska. Jak uvedlo portugalské ministerstvo práce a sociálních věcí, nejčastěji se jednalo o tato města: Gondomar, Vila Nova de Gaia, Maia, Porto nebo Murtosa.

La Nueva Espaňa

La Nueva EspaňaLa Nueva Espaňaautor: http://en.kiosko.net/

Deník La Nueva Espaňa, který vychází v severošpanělské Asturii, si všímá rostoucího napětí v Katalánsku. Tam se v posledních týdnech množí pouliční střety separatistů a jejich odpůrců. Podle La Nueva Espaňa to souvisí s kampaní, kterou před měsícem odstartovala strana Ciutadans za odstranění žlutých stužek a plakátů. Ty požadovaly propuštění desítky katalánských politiků z vězení, jež na podzim čeká proces kvůli jejich separatistických snahám.

Žluté stužky používají aktivisté i v jiných zemích mimo jiné jako symbol solidarity s politickými vězni, oběťmi neštěstí či válek. V Katalánsku se začaly používat loni na podzim poté, co Madrid sesadil tamní místní vládu kvůli snahám o nezávislost regionu a exministry obvinil ze vzpoury, za niž jim hrozí až 25 let.

Diário de Cuiabá

Diário de CuiabáDiário de Cuiabáautor: http://en.kiosko.net/

Deník de Cuiabá, který vychází ve střední Brazílii, na své titulní stránce popisuje stále častější případy vyhození bank do povětří. Tentokrát se tak stalo ve státě Matto Grosso, v polovině měsíce ale například i ve městě Rio de Janeiro. Pachatelé umístili výbušniny do banky a na dálku je odpálili. Svědci mluví o tom, že jeden z pachatelů krátce po výbuchu vnikl do budovy a rychle ji zase opustil. Při explozi nebyl nikdo zraněn a pachatelům se nepodařilo nic odcizit a z banky odnést. Výbuch a následný požár, který hasiči uhasili během chvíle, zničil bankomaty a také přepážky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud