Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Vypnutí mobilů jako recept na štěstí a obavy Francie z islámského ramadánu

ZAHRANIČNÍ TISK: Vypnutí mobilů jako recept na štěstí a obavy Francie z islámského ramadánu

Írán doufá v pokračování jaderné dohody za pomoci Evropské unie. Ta by měla „odvetnými opatřeními“ vyrušit dopad sankcí USA, které od smlouvy před několika dny odstoupily. Po celém světě se začíná slavit muslimský svátek ramadán a francouzský deník se ptá, co způsobí příjezd několika stovek islámských duchovních do země. Recept na štěstí má být poměrně jednoduchý: vypněte své mobilní telefony před desátou večer. Podívejte se na přehled zpráv, které přináší světové deníky.

Le Monde

Francouzský deník Le Monde se vrací k aktuálním událostem v Jeruzalémě a pásmu Gazy. Obsah článku shrnuje titulek: Oslavy v Jeruzalémě, krveprolití v Gaze. Protesty, jež vyvolalo pondělní slavnostní otevření americké ambasády v Jeruzalémě a které v pondělí stály život více jak padesát Palestinců, v úterý pokračovaly za nižší účasti. Důvodem byly konající se pohřby a oslavování zemřelých „mučedníků“. Protesty by měly pokračovat i v dalších dnech. Jak ovšem připomíná francouzský deník: bez jasnější strategie.

Le Monde 17.5.2018Le Monde 17.5.2018autor: Le Monde/Info.cz

Iran Daily

Podle deníku Iran Daily přinesla jednání s představiteli Evropské unie naději pro mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. Od té před několika dny odstoupily Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa. Íránský prezident Hasan Rúhání nyní urguje EU, aby se „postavila nelegálním krokům USA“. Tamní ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif se kvůli tomu sešel s šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou. Evropa by podle něj mohla přijít s odvetnými opatřeními proti USA. Teherán varoval, že je připraven obnovit obohacování uranu v průmyslovém měřítku bez jakýchkoliv omezení, pokud Evropa neposkytne solidní garanci, že Írán bude nadále těžit z ekonomických výhod, které mu smlouva přináší, a to i navzdory americkým sankcím.

Iran DailyIran Dailyautor: Iran Daily/Kiosko.net

The Times

Britské The Times přináší návod na štěstí: vypněte své mobilní telefony nejpozději v deset hodin večer. Rozsáhlá studie podle nich ukazuje na to, že pozdní používání elektronických zařízení vede k nekvalitnímu spánku. Ten pak způsobuje depresi a nespokojenost. Lidé, kteří tráví noční hodiny tím, že kontrolují sociální média nebo se dívají na televizi, mají podle vědců větší předpoklady, že budou trpět problémy se střídáním nálad, kterou mohou vést až k neurotismu nebo bipolární poruše. Navíc sami sebe podle studie častěji označují za nešťastné a opuštěné. „Denní světlo je pro aktivní činnost a tma pro spánek,“ tvrdí vědci s tím, že neustálé napojení na elektroniku tento rytmus nebezpečně narušuje.

The Times 16.5.2018The Times 16.5.2018autor: The Times/Info.cz

The Daily Telegraph

Australský The Daily Telegraph otevírá dnešní vydání fotografií muže, který má mít na svědomí čtyřicet let staré vraždy soudce a tří dalších lidí. Hořký spor o opatrovnictví měl vést bývalého hasiče k bombovým útokům, které patřily po dlouhé desítky let k nevyřešeným případům kriminalistů v Sydney. Na jednasedmdesátiletého Leonarda Johna Warwicka má ukazovat několik faktů: jen pár týdnů předtím, než byl soudce zavražděn, o něm podle exmanželky řekl, že „už tu dlouho nebude“. V jeho neprospěch svědčí také například rukou psaný vzkaz nebo dráty v jeho budíku.

The Daily Telegraph 16.5.2018The Daily Telegraph 16.5.2018autor: The Daily Telegraph/Info.cz

Le Figaro

Francouzský deník Figaro si na dnešní titulní straně klade otázku ohledně slavení muslimského svátku ramadán. Konkrétně se zabývá faktem, že by do země měly na dobu měsíc trvajícího svátku přicestovat více jak tři stovky zahraničních duchovních. To podle novin v zemi, která zažila islamistické atentáty, vyvolává emoce i výslechy. Ramadán, během něhož se Muslimové postí, letos začíná právě v těchto dnech.

Le Figaro 16.5.2018Le Figaro 16.5.2018autor: Le Figaro/Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1