Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Vzpomínka na oběti teroru, rtěnky za volantem a spravedlnost pro zmasakrované dělníky

ZAHRANIČNÍ TISK: Vzpomínka na oběti teroru, rtěnky za volantem a spravedlnost pro zmasakrované dělníky
 

Dnes je to přesně rok, co se na barcelonské třídě La Rambla odehrál smrtící útok ve jménu Islámského státu. Zanechal za sebou 14 mrtvých a desítky zraněných, mnozí si ponesou doživotní následky. Celé Španělsko si dnes tento moment připomíná, ale organizátoři vzpomínkových akcí zajistili, aby se pietní akce nezvrtla v pomyslný katalyzátor protimadridských nálad, tvrdí španělský deník El País. O čem dalším se dnes ve světě píše? 

 El País

El País

Barcelona si v pátek připomíná rok od masakru na známé třídě La Rambla, kdy terorista ve jménu Islámského státu dodávkou zabil 14 lidí a desítky dalších vážně zranil. Deník El País na své titulní straně upozorňuje, že úřady se zasadí o to, aby dnešní vzpomínka patřila pouze obětem a pozůstalým, nikoliv politickým agitacím. 

„Vše je připraveno tak, aby byla pozornost věnována obětem tohoto útoku a aby dnešní den nesloužil jako platforma protimadridských nálad,“ tvrdí El País. Organizátoři se chtějí vyhnout podobné situaci, jaká panovala v Katalánsku krátce po útoku. Tehdy přijel zraněné podpořit i král Felipe VI., kterého ale obklopil bučící dav s katalánskými vlajkami.


New York Times

New York Times

Miliony lidí ze země utekly, ještě více bylo kvůli sedmileté občanské válce v Sýrii přesídleno, všímá si na titulní straně mezinárodní vydání deníku New York Times. To se týká i křesťanů, po nichž v zemi zbývají vesnice duchů. 

„Všechny domy byly plné, teď bydlím na této ulici sám,“ říká Ishaq Nisaan, syrský křesťan na severovýchodě země. Jeho vesnice slouží jako modelový příklad. Před časem ji napadli ozbrojenci Islámského státu, unesli několik stovek lidí a zničili místní kostel a další památky. Rukojmí, kteří byli později propuštěni či osvobozeni, však již na místě nechtěli sertvávat a s nimi postupně odešli všichni obyvatelé. „Život je zde krásný, ale nezbyl tu nikdo, kdo by ho žil,“ říká třiadvacetiletá Ramina Noyová, jedna z mála, která stále ještě zůstává.


Daily Telegraph

Daily Telegraph Australia

Australská policie má plné zuby řidičů, kterým jejich vůz slouží spíše jako koupelna či pracovna, než jako dopravní prostředek. Pozdní snídaně, dodělávky make-upu nebo dokonce čtení knih jsou činnosti, které Australané za volantem dělají stále častěji, zuří policisté. 

„Lidi si musejí konečně uvědomit, že zpětné zrcátko slouží k tomu, aby lidé viděli za vozidlo a ne k tomu, aby si v něm překontrolovávali rtěnku,“ apelovala na Australany dokonce i ministryně dopravy Melinda Paveyová. Zda její slova budou mít nějaký dopad, není jasné. Australané totiž využívají mezeru v zákoně a zatímco za telefonování za jízdy hrozí tamním řidičům velká pokuta, za upravení make-upu při řízení policisté nepozorné řidiče pokutovat nemohou.


The Star

The Star

Nejhorší masakr v Jihoafrické republice od apartheidu, který se odehrál před šesti lety, stále není dořešen. Pozůstalí po 47 dělnících zmasakrovaných policií v platinovém dole Marikana, se ani po šesti letech nedočkali omluv nebo odškodnění, tvrdí tamní noviny The Star. 

Konflikt mezi horníky a policií v dole na platinu vygradoval před šesti lety v ozbrojené střety poté, co pracovníci týden stávkovali za zvýšení platů. Nomzano Zondo z jihoafrické neziskové organizace Seri uvedl, že policie se za masakr neomluvila a nepřijala za něj zodpovědnost. „Přitom rodiny pozůstalých chtějí vědět, proč jejich milovaní zemřeli.“

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1