Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Začíná Premier League, rubl v problémech a stupňující se stávka pilotů

ZAHRANIČNÍ TISK: Začíná Premier League, rubl v problémech a stupňující se stávka pilotů
 

Zatímco britská média řeší, kdo letos vyhraje Premiere League, která právě dnes začíná, řada jiných evropských deníků se věnuje stále koordinovanějšímu tlaku pilotů nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, jejichž včerejší stávka se dotkla až 55 tisíc cestujících. Za pozornost stojí také důsledky úplné legalizace marihuany v Uruguayi nebo peripetie stran padajícího rublu i ruských akcií. V přehledu se také věnujeme debatě o legalizaci interrupcí, které cloumá jihoamerickou Argentinou.

The Guardian

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


V pátek začíná po tříměsíční pauze jedna z nejprestižnějších fotbalových lig světa, anglická Premiere League. Britský tisk tudíž logicky věnuje zvýšenou pozornost situaci jednotlivých klubů. Porovnávají se přestupy, řeší vyhlídky, tipují favoriti. The Guardian se mimo to věnuje také neutěšené situaci Manchesteru United, kterému se v létě nepodařilo doplnit kádr tak, jak si původně představoval slavný a také kontroverzní portugalský trenér José Mourinho. „Budeme v problémech,“ citují ho britská média už několik týdnů. Podle Guardianu situace dokonce dospěla tak daleko, že na veřejnost pronikly spory mezi stále více znepokojeným Mourinhem a lidmi, kteří stojí v klubové hierarchii nad ním.


Le Monde

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/

Stávka pilotů irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair byla ve čtvrtek zesílena, akce odborů se uskutečnila již v pěti zemích, celkově se dotkla více než 55 000 cestujících. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s tím, že soud v Nizozemsku povolil také tamním pilotům, aby se stávky zúčastnili. Největší dopad má protest pilotů v Německu, kde bylo zrušeno 250 letů. Jenom u našich západních sousedů to znamenalo komplikace pro 42 tisíc lidí. Stávky se účastní rovněž piloti Ryanairu v Irsku, Švédsku, Belgii a v již zmíněném Nizozemsku.


The Wall Street Journal

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


Americký Wall Street Journal informuje o propadu ruského rublu i akcií v důsledku amerických sankcí. „Měna klesá až o pět procent a akcie klesnou o devět procent,“ píše deník. Pro ilustraci: třeba akcie letecké společnosti Aeroflot se propadly nejníže za dva roky. Příčinou je fakt, že Američané zvažují zákaz letů ruských aerolinek do USA. Rubl začal klesat už ve středu, když ruský tisk zveřejnil text návrhu amerických zákonodárců s detaily možných nových sankcí vůči Rusku. V USA ale návrh ještě musí projít Kongresem.


Al Dia

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


Argentina řeší reformu týkající se legalizace interrupcí. Mimo jiné počítá s dekriminalizací žen po dobrovolném přerušení těhotenství. Nicméně počítá pouze s tím, že bude zaručená lékařská pomoc ze strany státu omezena pouze na případy znásilnění, či rizikové případy, které by mohly ohrožovat životy žen. Informuje o tom argentinský deník Al Dia s tím, že je debata o legalizaci interrupcí velmi bouřlivá. Její součástí jsou také mohutné protesty. Ač se o Argentině hovoří jako o konzervativní zemi, stala se v roce 2010 první zemí Latinské Ameriky, která schválila sňatky homosexuálů. Prezident Mauricio Macri byl původně kritikem legalizace interrupcí, podle místních médií ale změnil názor a nyní normu podporuje.


El País

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/

Uruguay před pěti lety začala postupně legalizovat prodej marihuany. A podle španělského deníku El País opatření vyvolává násilí mezi obchodníky. „Řízený prodej konopí vedl k nárůstu násilí, zejména v souvislosti s obchodováním s drogami,“ píše deník s tím, že Uruguay čelí nárůstu počtu vražd spojených s úpravou účtů mezi obchodníky s drogami. Legalizace marihuany sice podle deníku vedla k poklesu části trhu, avšak zároveň vyvolala napětí týkající se kontroly prodejních míst. Uruguay se zapsala do dějin úplnou legalizací marihuany v roce 2013. Její obyvatelé od té doby mohou bez obav pěstovat, kouřit i prodávat marihuanu. Úplnou legalizaci omamného kuřiva tehdy schválil parlament, dlouhodobě ji prosazoval také prezident José Mujica.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1