Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Začíná Premier League, rubl v problémech a stupňující se stávka pilotů

ZAHRANIČNÍ TISK: Začíná Premier League, rubl v problémech a stupňující se stávka pilotů
 

Zatímco britská média řeší, kdo letos vyhraje Premiere League, která právě dnes začíná, řada jiných evropských deníků se věnuje stále koordinovanějšímu tlaku pilotů nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, jejichž včerejší stávka se dotkla až 55 tisíc cestujících. Za pozornost stojí také důsledky úplné legalizace marihuany v Uruguayi nebo peripetie stran padajícího rublu i ruských akcií. V přehledu se také věnujeme debatě o legalizaci interrupcí, které cloumá jihoamerickou Argentinou.

The Guardian

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


V pátek začíná po tříměsíční pauze jedna z nejprestižnějších fotbalových lig světa, anglická Premiere League. Britský tisk tudíž logicky věnuje zvýšenou pozornost situaci jednotlivých klubů. Porovnávají se přestupy, řeší vyhlídky, tipují favoriti. The Guardian se mimo to věnuje také neutěšené situaci Manchesteru United, kterému se v létě nepodařilo doplnit kádr tak, jak si původně představoval slavný a také kontroverzní portugalský trenér José Mourinho. „Budeme v problémech,“ citují ho britská média už několik týdnů. Podle Guardianu situace dokonce dospěla tak daleko, že na veřejnost pronikly spory mezi stále více znepokojeným Mourinhem a lidmi, kteří stojí v klubové hierarchii nad ním.


Le Monde

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/

Stávka pilotů irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair byla ve čtvrtek zesílena, akce odborů se uskutečnila již v pěti zemích, celkově se dotkla více než 55 000 cestujících. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s tím, že soud v Nizozemsku povolil také tamním pilotům, aby se stávky zúčastnili. Největší dopad má protest pilotů v Německu, kde bylo zrušeno 250 letů. Jenom u našich západních sousedů to znamenalo komplikace pro 42 tisíc lidí. Stávky se účastní rovněž piloti Ryanairu v Irsku, Švédsku, Belgii a v již zmíněném Nizozemsku.


The Wall Street Journal

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


Americký Wall Street Journal informuje o propadu ruského rublu i akcií v důsledku amerických sankcí. „Měna klesá až o pět procent a akcie klesnou o devět procent,“ píše deník. Pro ilustraci: třeba akcie letecké společnosti Aeroflot se propadly nejníže za dva roky. Příčinou je fakt, že Američané zvažují zákaz letů ruských aerolinek do USA. Rubl začal klesat už ve středu, když ruský tisk zveřejnil text návrhu amerických zákonodárců s detaily možných nových sankcí vůči Rusku. V USA ale návrh ještě musí projít Kongresem.


Al Dia

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/


Argentina řeší reformu týkající se legalizace interrupcí. Mimo jiné počítá s dekriminalizací žen po dobrovolném přerušení těhotenství. Nicméně počítá pouze s tím, že bude zaručená lékařská pomoc ze strany státu omezena pouze na případy znásilnění, či rizikové případy, které by mohly ohrožovat životy žen. Informuje o tom argentinský deník Al Dia s tím, že je debata o legalizaci interrupcí velmi bouřlivá. Její součástí jsou také mohutné protesty. Ač se o Argentině hovoří jako o konzervativní zemi, stala se v roce 2010 první zemí Latinské Ameriky, která schválila sňatky homosexuálů. Prezident Mauricio Macri byl původně kritikem legalizace interrupcí, podle místních médií ale změnil názor a nyní normu podporuje.


El País

zahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/uk/

Uruguay před pěti lety začala postupně legalizovat prodej marihuany. A podle španělského deníku El País opatření vyvolává násilí mezi obchodníky. „Řízený prodej konopí vedl k nárůstu násilí, zejména v souvislosti s obchodováním s drogami,“ píše deník s tím, že Uruguay čelí nárůstu počtu vražd spojených s úpravou účtů mezi obchodníky s drogami. Legalizace marihuany sice podle deníku vedla k poklesu části trhu, avšak zároveň vyvolala napětí týkající se kontroly prodejních míst. Uruguay se zapsala do dějin úplnou legalizací marihuany v roce 2013. Její obyvatelé od té doby mohou bez obav pěstovat, kouřit i prodávat marihuanu. Úplnou legalizaci omamného kuřiva tehdy schválil parlament, dlouhodobě ji prosazoval také prezident José Mujica.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud