Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Záruky brexitu, Makedonie na nebezpečné cestě do NATO a marihuana v Coca Cole

ZAHRANIČNÍ TISK: Záruky brexitu, Makedonie na nebezpečné cestě do NATO a marihuana v Coca Cole

Důležitým tématem nejen evropských deníků stále zůstávají vyjednávané podmínky brexitu, respektive otázka, zda budou platit i za příštího britského premiéra. Důležitou bitvu o svou budoucnost zažívá i Makedonie na své cestě do NATO. Překazit ji chce Rusko. A společnost Coca Cola zvažuje využití marihuany ve svých nápojích. Čtěte více ve výběru INFO.CZ.

The Times

The Times 18.9.2018The Times 18.9.2018autor: The Times/Kiosko.net

Vyjednaná pravidla brexitu se měnit nebudou. Tvrdí to alespoň dnešní titulní strana britského deníku The Times. Ten přináší zprávu o tom, že Evropská unie trvá na nezpochybnitelných zárukách, že se Británie nepokusí znovu otevřít žádné dohody o podobě brexitu poté, co už budou podepsané. Deník se v tomto tvrzení odvolává na důvěrnou diplomatickou nótu.

Podle The Times bude Brusel po britské premiérce Therese Mayové požadovat „důvěryhodné“ záruky, že její nástupce nebude dohody měnit. Reaguje tak na víkendové vyjádření ministra životního prostředí a zastánce brexitu Michaela Govea, že by budoucí premiér „mohl změnit“ vztah mezi Británii a EU.

The New York Times

The New York Times 18.9.2018The New York Times 18.9.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Mladý balkánský demokratický stát Makedonie zažívá bitvu o svou budoucnost. Země se připravuje na hlasování o vstupu do NATO. Podle deníku The New York Times je ale právě taková možnost pro Rusko noční můrou, a snaží se tak voliče ovlivnit, aby k tomu nedošlo.

Na Facebooku se tak hojně sdílí například článek, který varuje, že Google může vymazat makedonštinu ze seznamu uznávaných jazyků právě na základě výsledků hlasování. Makedonské a západní úřady varují, že za zběsilou aktivitou na sociálních sítích jsou skupiny podporované Ruskem. Jejich cílem má být šíření strachu, který odradí obyvatele od toho, aby dorazili k urnám.

Zemi mezitím v protiútoku navštívili státníci jako německé kancléřka Angela Merkelová nebo generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jejich poselství je jednoduché: je to buď teď, nebo nikdy. „Už se není možné vrátit,“ uvedl makedonský premiér Zoran Zajev. „Každý pokus narušit tyto procesy vrací Makedonii zpět do stavu státu, který je naprosto nejistý ohledně své budoucnosti,“ dodal.

Iran Daily

Iran Daily 18.9.2018Iran Daily 18.9.2018autor: Iran Daily/Kiosko.net

Íránský deník informuje na své titulní straně o tom, že země obdržela od Evropy nové návrhy, které by mohly přinést praktické záruky, že mezinárodní obchod bude pokračovat a jaderná dohoda Íránu s nejvýznamnějšími světovými mocemi je stále funkční.

Americký prezident Donald Trump před několika měsíci oznámil, že Spojené státy od mezinárodní jaderné dohody s Íránem odstupují. Podle něj je smlouva neúčinná a nezabránila Teheránu v pokračování ve vývoji jaderných zbraní.

Podle Íránu předešlé evropské návrhy zemi negarantovaly, že bude moct dál prodávat ropu v objemech, který požaduje, a bude mít přístup na mezinárodní finanční trhy. Nové by v tomto ohledu měly být podle íránských představitelů úspěšnější.

The Daily Telegraph

The Daily TelegraphThe Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britský deník The Daily Telegraph otvírá své dnešní vydání titulkem, že jednomu z pěti Britů „ublíží internet“. Britský regulační úřad Ofcom varuje, že dvanácti milionům obyvatel Británie bylo ublíženo na sociálních sítích a internetu, protože online firmy unikají regulaci.

Šéf Ofcomu Sharon White má dnes odhalit výsledky průzkumu, které dokazují, že takto výrazné množství lidí prožilo na sítích šikanování, obtěžování, podvod, nebo dokonce násilí.

The Guardian

The Guardian 18.9.2018The Guardian 18.9.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Na obzoru se rýsuje spojenectví firmy Coca Cola s producentem konopí. Světový hráč zvažuje vyvinutí hned několik nápojů, které by obsahovaly marihuanu. Konzumentům by měly ulehčit v boji s bolestmi, záněty nebo křečemi.

Společnost o svém záměru jedná s hlavním kanadským producentem marihuany Aurora Cannabis. Deklaruje ale, že má zájem jen o takový druh, který léčí bolest, ale po němž se konzument „nezhulí“.

Coca Cola k tomu uvádí: „Společně s mnoha dalšími v byznysu s nápoji bedlivě sledujeme růst nepsychoaktivního kanabinoidu CBD jako součásti wellness nápojů. Trh se vyvíjí rychle“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1