ZAHRANIČNÍ TISK: Záruky brexitu, Makedonie na nebezpečné cestě do NATO a marihuana v Coca Cole | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Záruky brexitu, Makedonie na nebezpečné cestě do NATO a marihuana v Coca Cole

Důležitým tématem nejen evropských deníků stále zůstávají vyjednávané podmínky brexitu, respektive otázka, zda budou platit i za příštího britského premiéra. Důležitou bitvu o svou budoucnost zažívá i Makedonie na své cestě do NATO. Překazit ji chce Rusko. A společnost Coca Cola zvažuje využití marihuany ve svých nápojích. Čtěte více ve výběru INFO.CZ.

The Times

The Times 18.9.2018The Times 18.9.2018autor: The Times/Kiosko.net

Vyjednaná pravidla brexitu se měnit nebudou. Tvrdí to alespoň dnešní titulní strana britského deníku The Times. Ten přináší zprávu o tom, že Evropská unie trvá na nezpochybnitelných zárukách, že se Británie nepokusí znovu otevřít žádné dohody o podobě brexitu poté, co už budou podepsané. Deník se v tomto tvrzení odvolává na důvěrnou diplomatickou nótu.

Podle The Times bude Brusel po britské premiérce Therese Mayové požadovat „důvěryhodné“ záruky, že její nástupce nebude dohody měnit. Reaguje tak na víkendové vyjádření ministra životního prostředí a zastánce brexitu Michaela Govea, že by budoucí premiér „mohl změnit“ vztah mezi Británii a EU.

The New York Times

The New York Times 18.9.2018The New York Times 18.9.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Mladý balkánský demokratický stát Makedonie zažívá bitvu o svou budoucnost. Země se připravuje na hlasování o vstupu do NATO. Podle deníku The New York Times je ale právě taková možnost pro Rusko noční můrou, a snaží se tak voliče ovlivnit, aby k tomu nedošlo.

Na Facebooku se tak hojně sdílí například článek, který varuje, že Google může vymazat makedonštinu ze seznamu uznávaných jazyků právě na základě výsledků hlasování. Makedonské a západní úřady varují, že za zběsilou aktivitou na sociálních sítích jsou skupiny podporované Ruskem. Jejich cílem má být šíření strachu, který odradí obyvatele od toho, aby dorazili k urnám.

Zemi mezitím v protiútoku navštívili státníci jako německé kancléřka Angela Merkelová nebo generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jejich poselství je jednoduché: je to buď teď, nebo nikdy. „Už se není možné vrátit,“ uvedl makedonský premiér Zoran Zajev. „Každý pokus narušit tyto procesy vrací Makedonii zpět do stavu státu, který je naprosto nejistý ohledně své budoucnosti,“ dodal.

Iran Daily

Iran Daily 18.9.2018Iran Daily 18.9.2018autor: Iran Daily/Kiosko.net

Íránský deník informuje na své titulní straně o tom, že země obdržela od Evropy nové návrhy, které by mohly přinést praktické záruky, že mezinárodní obchod bude pokračovat a jaderná dohoda Íránu s nejvýznamnějšími světovými mocemi je stále funkční.

Americký prezident Donald Trump před několika měsíci oznámil, že Spojené státy od mezinárodní jaderné dohody s Íránem odstupují. Podle něj je smlouva neúčinná a nezabránila Teheránu v pokračování ve vývoji jaderných zbraní.

Podle Íránu předešlé evropské návrhy zemi negarantovaly, že bude moct dál prodávat ropu v objemech, který požaduje, a bude mít přístup na mezinárodní finanční trhy. Nové by v tomto ohledu měly být podle íránských představitelů úspěšnější.

The Daily Telegraph

The Daily TelegraphThe Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britský deník The Daily Telegraph otvírá své dnešní vydání titulkem, že jednomu z pěti Britů „ublíží internet“. Britský regulační úřad Ofcom varuje, že dvanácti milionům obyvatel Británie bylo ublíženo na sociálních sítích a internetu, protože online firmy unikají regulaci.

Šéf Ofcomu Sharon White má dnes odhalit výsledky průzkumu, které dokazují, že takto výrazné množství lidí prožilo na sítích šikanování, obtěžování, podvod, nebo dokonce násilí.

The Guardian

The Guardian 18.9.2018The Guardian 18.9.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Na obzoru se rýsuje spojenectví firmy Coca Cola s producentem konopí. Světový hráč zvažuje vyvinutí hned několik nápojů, které by obsahovaly marihuanu. Konzumentům by měly ulehčit v boji s bolestmi, záněty nebo křečemi.

Společnost o svém záměru jedná s hlavním kanadským producentem marihuany Aurora Cannabis. Deklaruje ale, že má zájem jen o takový druh, který léčí bolest, ale po němž se konzument „nezhulí“.

Coca Cola k tomu uvádí: „Společně s mnoha dalšími v byznysu s nápoji bedlivě sledujeme růst nepsychoaktivního kanabinoidu CBD jako součásti wellness nápojů. Trh se vyvíjí rychle“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud