Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Zednáři začnou nově přijímat ženy, ale má to háček, Trumpův tah Íránem a „toxický“ Facebook

ZAHRANIČNÍ TISK: Zednáři začnou nově přijímat ženy, ale má to háček, Trumpův tah Íránem a „toxický“ Facebook

Nové gender trendy už dorazily i do ultrakonzervativní a staletími zkoušené zednářské lóže. Donald Trump to nebude mít s Íránem zdaleka tak jednoduché, jak si nepochybně myslí. Případ vrácení uprchlíků do Libye zaujal celou Evropu. To vše přináší náš tradiční přehled zahraničního tisku.

The Times

The Times 1.8.2018The Times 1.8.2018autor: Archiv

Svobodné zednáře čeká největší změna za několik století. Spolek, který je dosud obestřen mnoha tajemstvími, začne přijímat ženy. Má to ovšem háček. Aby se žena mohla stát členem zednářské lóže, musí do spolku vstoupit jako muž. Píše o tom dnešní vydání britského deníku The Times. I po změně pohlaví má být žena ostatními oslovována jako „bratr“, ale bude jí dovoleno nosit sukni. 

Není to snad tím, že by se zednáři rozhodli přizpůsobit dnešním gender trendům, ale jde o opatření, které je nutné kvůli britské legislativě. Ta totiž neumožňuje vyloučit členy organizace či zaměstnance jen kvůli tomu, že změnili pohlaví. Zednáři se tak snaží vkročit do 21. století, ale zatím velmi opatrně.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeine 1.8.2018Frankfurter Allgemeine 1.8.2018autor: Archiv

Německý deník se mimo jiné věnuje případu vrácení uprchlíků do Libye, kterého se měla dopustit italská loď. Celkem mělo jít o 108 emigrantů, které na moři zachránila loď Asso 28, která patří k jedné z místních ropných plošin. Němci, stejně jako třeba OSN, upozorňují, že mohlo dojít k porušení mezinárodního práva. Loď totiž vrátila uprchlíky do libyjského přístavu Tripoli, který ovšem nemusí být považován za bezpečný.

Podle mezinárodního práva má migrant rovněž právo žádat o azyl, což zachráněným tentokrát nebylo umožněno. Italský ministr vnitra Matteo Salvini nicméně upozornil, že italské lodě budou nadále uprchlíky vracet, přičemž celkem už vrátili 611 migrantů. 

El País 

El País 1.8.2018El País 1.8.2018autor: Archiv

Španělský deník upozorňuje na skutečnost, že Facebook smazal 32 účtů, které se chovaly velmi podivně a existuje podezření, že měly sloužit k dalšímu ovlivňování voleb. Většina z nich byla spojena s pořádáním demonstrací, které se mají konat příští týden ve Washingtonu, ale El País upozorňuje, že stejně tak mohly sloužit k masivnímu ovlivňování politické situace v Evropské unii.

El País hovoří dokonce o „masivní toxické kampani“, za níž stojí pravděpodobně Rusko. Zaměstnancům Facebooku se dokonce podařilo zachytit, že ruská Internetová výzkumná agentura, která je se šířením dezinformací často spojována, jeden z účtů ovládala celkem 7 minut. Poté její stopa zmizela. 

Tehran Times

Tehran Times 1.8.2018Tehran Times 1.8.2018autor: Archiv

Hlavní íránský deník reaguje poměrně negativně na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném jednání s Teheránem. Haníf Ghaffárí ve svém komentáři upozorňuje, že jednáními už obě země mnohokrát prošly a nic speciálního jim to nepřineslo. Ghaffárí rovněž varuje, že nabídka jednání je jen manévr, který má přinést Trumpovi body v další prezidentské kampani, ale zejména před volbami do Kongresu, které se uskuteční jen za několik týdnů. 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1