Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Země bez lékařů a vlna veder, za kterou si částečně můžeme sami

ZAHRANIČNÍ TISK: Země bez lékařů a vlna veder, za kterou si částečně můžeme sami

Zahraniční tisk se věnuje ve velké míře úspěchu společnosti Apple, která se stala první obchodovanou americkou firmou s hodnotou překračující jeden bilion dolarů. Její příběh připomínají například Financial Times nebo Wall Street Journal. Kvůli násilí po volbách se na přední stránky zahraničních listů dostává také Zimbabwe a stálicí je tento týden také téma úmorných veder, která sužují nejen Evropu. 

The Economist

Zahraniční tisk 3. 8. 2018Zahraniční tisk 3. 8. 2018autor: Kiosko.net

Svět prohrává válku s klimatickou změnu, píše na své titulní straně nové vydání prestižního časopisu The Economist. Ve svém profilovém článku pak shrnuje přírodní katastrofy posledních dnů. Jeden z 18 masivních požárů v Kalifornii byl tak silný, že zásadně ovlivňoval počasí a teplotu ve svém okolí. Plameny, které terorizovaly řecké Atény, zabily 91 lidí. Jinde, včetně Česka, si lidé musí zvykat na nové vlny vedra, které mají dopady na lidské zdraví – jen v Japonsku zemřelo 125 lidí poté, co se teploty poprvé v historii dostaly přes 40 stupňů Celsia.

Jsou to situace, které dříve byly jen obavou, teď se z ich stává realita. Odobnorníci iž léta varují, že tím, jak se planeta otepluje – teď má zhruba o jeden stupeň více, než když začínala průmyslová revoluce, se budou změnit také vzorce podnebí a počasí. Analýza, kterou the Economist představuje, naznačuje, že takto úmorné léto by bylo o polovinu méně pravděpodobné, kdyby za globální oteplování nemohl člověk.

Daily Express

Zahraniční tisk 3. 8. 2018Zahraniční tisk 3. 8. 2018autor: Kiosko.net

Země bez lékařů – to by už brzy mohla být realita pro Velkou Británii, která se potýká s dramatickým nedostatkem praktických lékařů. Podle listu The Daily Express jich ve Spojeném království chybí nejméně šest tisíc a národní zdravotnictví se potýká ve vážných problémech. Pacienti musí často čekat až tři týdny, než se dostanou ke svému doktorovi, protože má příliš velké množství klientů.

The Guardian

Zahraniční tisk 3. 8. 2018Zahraniční tisk 3. 8. 2018autor: Kiosko.net

Znečištěné ovzduší má větší dopady na lidské zdraví, než se předpokládalo. Podle studie, kterou zveřejnil britský deník The Guardian, má zásadní vliv na změny struktury srdce, které pak vedou k prvním symptomům srdečního kolapsu. To by podle vědců vysvětlovalo i důvod, proč lidé v místech se zvýšenou koncentrací polétavých částic ve vzduchu dříve umírají.

New York Times

Zahraniční tisk 3. 8. 2018Zahraniční tisk 3. 8. 2018autor: Kiosko.net

Velkým tématem zahraničních médií je také úspěch společnosti Apple, která se stala první obchodovanou firmou z USA s hodnotou bilionu amerických dolarů. Za jakou cenu, ptají se ale novináři New York Times. Připomínají, že Apple patří do skupiny obřích firem, které dominují americké ekonomice. Jejich úspěchy mají přímý dopad na celkový růst ekonomiky a můžou za to, že je vůbec nejrychlejší za poslední dekádu. Ekonomové ale upozorňují na to, že velmi pravděpodobně také mohou za rozvírající se nůžky ve společnosti, když přispívají k zániku střední třídy.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1