Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Znovuzrození Cambridge Analytica, britský smutek a horor v Nikaragui

ZAHRANIČNÍ TISK: Znovuzrození Cambridge Analytica, britský smutek a horor v Nikaragui
 

Zahraniční tisk se ve čtvrtek ve velkém věnuje návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu NATO a jeho apelu na alianční spojence, aby zdvojnásobili částku, kterou by měli dávat na společnou obranu. Co dalšího píší světové deníky? Čtěte pravidelný přehled.

Financial Times

Financial Timesautor: Kiosko.net/Financial Times

Sotva skandál kolem firmy Cambridge Analytica, která s nečestným využitím dat bezmála sta milionů uživatelů Facebooku manipulovala politikou po celém světě, zmizel z titulních stránek, vrací se nechvalně známé jméno zpět. Deník Financial Times informuje, že skupina bývalých zaměstnanců firmy spustila nový byznys s lehce pozměněnou fasádou. V čele přetransformované společnosti – nyní nazvané Auspex International – je opět Mark Turnbull, jehož slova na tajné nahrávce poskytla ve skandálu kolem Cambridge Analytica klíčový důkaz. Početně úzký tým kolem něj nyní cílí na Blízký východ a Afriku, kde hodlá poskytovat zájemcům svoje analytické metody založené na zpracování dat ze sociálních sítí, otevřených zdrojů i Googlu. První zakázku v nejmenovaném africkém státě už má údajně zajištěnou. „Postupy Cambridge Analytica byly kontroverzní, nicméně pro společnosti i vlády jsou stále velmi cenné,“ konstatuje deník.


The Guardian

The Guardianautor: Kiosko.net/The Guardian

Britské listy až na výjimky měly lehkou volbu, ovšem nijak potěšující. Dominuje jim včerejší porážka fotbalistů v semifinále světového šampionátu v Rusku, kde Anglie podlehla v prodloužení 2:1 Chorvatům a ztratila šanci na zisk titulu. The Guardian to komentuje lakonicky „Konec snu“ a nechává za sebe mluvit velkou fotografii.


The New York Times

The New York Timesautor: Kiosko.net/The New York Times

Válka Twitteru s falešnými uživateli je jedním z témat titulní strany The New York Times. Deník ji označuje za signál citelné snahy o znovunabytí důvěry lidí v sociální síť. Twitter v rámci tažení zacílil na desítky milionů „podezřelých“ účtů, které se opírají o neexistující „folowery“ a fanoušky. „Mnoho uživatelů nafouklo počet svých 'folowerů' automatickými a falešnými účty. Koupili si zdání vlivu, aby posílili své politické aktivity, podnikatelské snahy nebo kariéry v zábavním průmyslu,“ popisuje deník. Řada takových „hříšníků“ by měla počínaje dneškem začít registrovat úbytek svých příznivců. Sociální síť přesné číslo falešných účtů, které smaže, nezveřejnila, měly by jich ale být desítky milionů. V celkových počtech se má počet „folowerů“ snížit o šest procent.


Le Monde

Le Mondeautor: Kiosko.net/Le Monde

Mohlo by se jednat o kulisy vašeho posledního zlého snu, francouzský list ale barvitě popisuje realitu, do které se každé ráno budí obyvatelé Nikaragui. Měsíce trvající střety vládních jednotek a odpůrců prezidenta Daniela Ortegy stály životy už na 270 lidí. Hlava státu odmítá ustoupit, vypsat předčasné volby a dát místo k dispozici. Raději  propadá paranoie a uzavírá se před okolím. „Domov prezidenta vypadá jako opevněný tábor. Za vysokými bránami policie blokuje přístup do čtvrti El Carmen. Těžce ozbrojení agenti kontrolují příchozí obyvatele, kteří bez svého přičinění žijí v obležení,“ popisuje Le Monde. „Tenhle diktátor a jeho šílená žena ukazují svoji nejkrutější tvář. Jejich policisté po nás střílejí z těžkých zbraní,“ líčí 34letý odpůrce hlavy státu. S příchodem noci se podobné zátarasy mění v regulérní bojiště a krveprolití začíná nanovo.


Tehran Times

Tehran Timesautor: Kiosko.net/Tehran Times

Íránský list na titulní straně střídavě viní USA a svého sunnitského rivala Saúdskou Arábii. Mimo jiné z toho, že potají zakládají vojenská centra podél íránsko-palestinské hranice s cílem zemi rozklížit a podnítit v ní sektářské násilí. Deník se odvolává na informace listu al-Akhbar, ovšem nepředkládá jediný důkaz nebo konkrétní informaci. Existence blízkovýchodních vojenských zařízení využívaných Američany přitom není žádným tajemstvím – Washington je využívá například jako základny dronů a velitelský mezičlánek při jejich misích. Podle Tehran Times ale slouží jako prostředek k „udržení selhávající syrské války při životě a pro ozbrojení teroristů.“ Nyní mají podobná velitelství podle listu „zavléct válku do Íránu.“ Dlužno podotknout, že íránské síly jsou samy aktivním a dosti nečitelným aktérem syrské války. Článek listu tak především vychází vstříc domácí poptávce po textech o „zlých imperialistech“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744