ZAHRANIČNÍ TISK: Zoufalá Mayová volá o pomoc a Trump nachází v Katovicích spojence | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Zoufalá Mayová volá o pomoc a Trump nachází v Katovicích spojence

Prestižní zahraniční deníky se dnes věnují v první řadě rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové odložit důležité hlasování o brexitové dohodě vyjednané mezi Británií a Evropskou unií. Kromě toho ale informují také o průběhu klimatické konference v polských Katovicích nebo o rostoucím strachu Židů žijících v Německu.

The Guardian

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Guardian

„Zoufalá Mayová odhaluje její plán B: koupit si víc času.“ Tak zní titulek na hlavní stránce britského deníku The Guardian, který informuje o včerejším rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové odložit klíčové hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu, na které mělo dojít dnes, bylo však dopředu jasné, že vyjednaný text přes poslance neprojde a hlasování vláda zrušila. Mayová je tak odhodlaná rozjet diplomatická jednání s lídry EU nanovo. Dnes proto zavítá do Berlína, kde se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou.

New York Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nachází na klimatické konferenci OSN v Katovicích spojence. Podle NY Times zde američtí vyslanci v pondělí nesmlouvavě bránili fosilní paliva s tím, že náhlý odklon od uhlí, ropy a plynu je nereálný. Zatímco americké názory zde sklízí od ekologů a států bojujících proti klimatickým změnám tvrdou kritiku, další producenti fosilních paliv jako Rusko, Saúdská Arábie ale i Austrálie Spojeným státům přikyvují.

„Spojené státy mají spoustu přírodního bohatství a nebudou ho držet v zemi,“ prohlásil během panelové diskuse v Katovicích poradce Trumpa pro oblast energetiky a klimatu Wells Griffith. „Pevně věříme, že žádná země by neměla obětovat svou hospodářskou prosperitu nebo energetickou bezpečnost v honbě za environmentální udržitelností,“ dodal.

Der Tagesspiegel

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Tagesspiegel

Nikde v Evropě nezažívají Židé tolik antisemitských útoků jako v Německu, o emigraci ze země proto uvažuje 44 procent z nich. Ukazuje to průzkum Evropské agentury pro základní práva, na který odkazuje německý list Der Tagesspiegel. Průzkum, který proběhl ve 12 evropských zemích, odhaluje, že strach z antisemitských výpadů roste u drtivé většiny evropských Židů – 89 procent z nich potvrzuje, že se antisemitské útoky v poslední době zhoršují. Nikde v Evropě však Židé nemají tolik vlastních zkušeností s útoky jako právě v Německu – antisemitismus v každodenním životě zažívá 41 procent německých Židů, evropský průměr se přitom pohybuje kolem 30 procent.

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Times

Vesmírná sonda NASA nesoucí název Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru. Spojené státy ji spolu se sondou Voyager 1 vyslaly do vesmíru v roce 1977 a obě nesou důležité záznamy o lidské rase. Pokud tak cizí civilizace americké „vyslance lidstva“ najdou, dozvědí se například, jak v sedmdesátých letech vypadal supermarket nebo jaký je velšský pozdrav, píše britský deník The Times.

Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FT

Včerejší rozhodnutí guvernéra indické centrální banky Urdžita Patéla rezignovat na svou funkci vedl k pádu rupie o 1,8 %. Guvernér se tak rozhodl kvůli dlouhodobým sporům s premiérem Naréndru Módím, který před volbami tlačí na banky, aby lidem co nejvíce půjčovaly peníze. Zejména průmyslníci ale dluhy nesplácejí, podle Patély by tak další půjčování mohlo banky ohrozit.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud