Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Zoufalé Venezuelanky prodávají své vlasy, záhadná úmrtí britských novorozenců

ZAHRANIČNÍ TISK: Zoufalé Venezuelanky prodávají své vlasy, záhadná úmrtí britských novorozenců
 

Světové deníky se dnes často věnují napjaté situaci v německém Chemnitzu, kde včera pokračovaly protesty po zatím nevyjasněné vraždě Němce, ze které jsou podezřelí dva muži syrského a iráckého původu. List The New York Times informuje o humanitarní katastrofě ve Venezuele, kde zoufalé ženy dokonce prodávají své vlasy. Britský Daily Mail jde po stopě záhadných úmrtí novorozenců a jejich matek v jednom porodnickém zařízení.

The New York Times

The New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník rozebírá na přední straně svého mezinárodního vydání katastrofickou situaci ve Venezuele. Země za vlády prezidenta Nicoláse Madura padla na kolena, lidé jsou bez práce, peněz i jídla. Reportéři The New York Times se vydali na hranici země s Kolumbií, kde se denně shromažďuje kolem 2 500 lidí. Dostávají zde zdarma malou snídani a oběd. Pro mnohé jsou to jediná jídla za den. Humanitární krize ničí Venezuelany několik posledních let. Hyperinflace měla za následek znehodnocení veškerých úspor a obyvatelé zůstali bez prostředků. Reportéři popisují, že lidé jsou zoufalí ve snaze zajistit si obživu a nějaké peníze. Na hranicích prý Venezuelanky dokonce prodávají své vlasy.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeine Zeitungautor: Kiosko.net

Německý list se věnuje nepokojům v Chemnitzu a včerejšímu vystoupení saského premiéra Michaela Kretschmera. Ten přijel diskutovat s místními, kteří se bouří po nedělní vraždě mladého Němce, ze které je podezřelý Syřan a Iráčan. Protesty organizuje pravicové hnutí Pro Chemnitz. I včera při debatě s občany nedaleko od místa demonstrovalo asi tisíc lidí, kteří provolávali hesla jako „My jsme národ”. Kretschmer při diskusi uvedl, že se nesmí opakovat zločiny z nenávisti a událost se nesmí zvrhnout v pogrom na přistěhovalce. Oba podezřelí z vraždy jsou ve vazbě.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Americký ekonomický deník informuje o záměru Donalda Trumpa zastavit růst platů státním zaměstnancům. Prezident to včera oznámil v dopise adresovaném Kongresu. „Našim hlavním cílem by mělo být dostat náš národ do daňově udržitelné situace. Státní rozpočty už nesnesou další navyšování,” uvedl Trump. Proti prezidentovu záměru se postavili demokraté a odbory, které jeho postup nechápou, protože přichází podle nich v čase ekonomického růstu. Kongres navíc už pro příští rok schválil návrh rozpočtu, prezident má ale pravomoc ho vetovat.


The Australian

The Australianautor: Kiosko.net

Na titulce australského deníku se objevila zpráva o šikaně v tamním parlamentu. Problémem je údajně především v Liberální straně Austrálie, kde si zejména poslankyně stěžují na tlak a dokonce obtěžování. Nový premiér Scott Morrison chce situaci řešit vytvořením nezávislého panelu, který bude nařčení z obtěžování řešit. Někteří poslanci to vítají, jiní naopak tvrdí, že ani poslanci nestojí nad zákonem a podobná nařčení by se měla řešit stejným způsobem jako na kterémkoli jiném pracovišti.


Daily Mail

Daily Mailautor: Kiosko.net

Britský deník přináší informaci o záhadných úmrtích matek a dětí v nemocnici The Shrewsbury and Telford Trust. V místní porodnici za nevyjasněných okolností zemřelo údajně až 60 novorozenců a matek, mnozí utrpěli při porodu také doživotní újmu. Vyšetřování teprve začíná, už teď je ale dle statistik jasné, že zde děti umíraly třikrát častěji než v jiných podobných zařízeních.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1