Zajistit vzorky i výpovědi a krýt se před snipery. Co všechno čeká vyšetřovatele útoku v Dúmě? | info.cz

Články odjinud

Zajistit vzorky i výpovědi a krýt se před snipery. Co všechno čeká vyšetřovatele útoku v Dúmě?

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes podle syrských médií vjeli do syrské Dúmy, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Ten Západ připisuje syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi, který však vinu odmítá. Jak budou inspektoři na místě útoků postupovat? 

Jako první inspektoři zajistí vzorky. Budou přitom odebírat jak půdu z místa útoku, tak i krev lidí, kterým se chemický útok podařilo přežít. Ty následně budou odeslány do hlavního ústředí organizace, kde budou rozděleny až na čtyři části a poslány do jednotlivých národních laboratoří OPCW.

Inspektoři se dále pokusí zajistit i další důkazy na místě činu. Kusy raket, kanystry, ve kterých se chemikálie nacházely. Místo činu vyfotografují, natočí na kameru a prozkoumají místo zásahu. Oproti běžným kriminalistům mají ale komplikovanější úděl - na místo zásahu se dostanou nejdříve týden po útoku. A chlor, látka podle mnohých při útoku použitá, se rozkládá extrémně rychle - často jej už den poté není možné zaznamenat. Sarin se rozloží během dnů až týdnů, tvrdí agentura Reuters

Dále bude tým inspektorů OPCW vyslýchat svědky incidentu. Ti již ve svých vyjádřeních pro tisk popisovali, že plyn se rozšířil po dopadu barelových bomb vypouštěných z vrtulníků. Podrobnosti budou důležité, například i proto, že povstalci, kteří jsou podle syrského režimu za útok zodpovědní, nemají vrtulníky k dispozici. Inspektoři budou hovořit se všemi, kteří měli s útokem co dočinění – s postiženými, záchranáři i lidmi, kteří na místě poskytovali první pomoc.

I přesto, že boje mezi rebely a syrským režimem podporovaným Íránem a Ruskem ustaly, existují pro zahraniční inspektory bezpečnostní rizika. Mise OPCW se do problémů dostala během svých předchozích syrských misí – v roce 2013 byla pod palbou odstřelovačů, o rok poté její auto najelo na minu a inspektoři byli nakrátko uneseni. V obou případech však vyvázli bez závažných zranění. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud