Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákaz elektroniky na letech do USA poškodí aerolinky. A může nahrát teroristům

Zákaz elektroniky na letech do USA poškodí aerolinky. A může nahrát teroristům

Navrhovaný zákaz elektronických zařízení na palubě letů směřujících do USA by byl pro aerolinky ekonomicky zničující, finanční důsledky by v absolutních číslech překonaly veškerá dosavadní bezpečnostní opatření. Evropané si proto na kobereček předvolali amerického ministra pro vnitřní bezpečnost Johna Kellyho. A experti upozorňují, že pokud by zákaz zařízení v USA skutečně prošel, mohlo by to vést k strmému růstu dalších problémů - například požárů na palubě. 

Pokud tak americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti k zákazu veškeré osobní elektroniky větší než mobilní telefon skutečně přistoupí, ekonomické důsledky budou mnohem drastičtější, než když si museli zákazníci aerolinek sundávat boty při předletové prohlídce nebo když byly zakázány tekutiny v příručním zavazadle, píše server Daily Beast.

Američané v rámci protiteroristických opatření zavedli zákaz takovéto elektroniky pro lety z deseti letišť v osmi arabských zemích. Cestující, kteří z nich létají, si s sebou na palubu letadla nesmí brát elektronická zařízení větší než mobilní telefon. A ministerstvo vnitřní bezpečnosti v posledních dnech zvažuje, že rozšíří seznam letišť, na něž se nařízení bude vztahovat i na některé evropské země. Definitivní rozhodnutí zřejmě padne už v následujících týdnech.

Zákaz notebooků by však zaútočil na tu nejpodstatnější klientelu leteckých společností – zákazníky první třídy. Právě nejvýznamnější manažeři a podnikatelé, kteří si prémiová sedadla mohou dovolit, totiž přinášejí aerolinkám podstatné zisky – ať již díky prodeji samotných jízdenek, nebo používání brandovaných kreditních karet.

Jen těžko si však lze představit, že tito nejvyšší manažeři nebudou chtít na svých laptopech během cesty pracovat a že je uloží před letem do zavazadla tak, aby se mohly jejich notebooky s cennými obchodními informacemi v klidu ztratit. Existují tak obavy, že pokud zákaz projde, mnozí z těchto klientů se místo klasických aerolinek budou obracet na time-sharové soukromé tryskáče, což přinese leteckým společnostem podstatné ekonomické ztráty, uvádí Daily Beast.

Není proto překvapivé, že podle zdrojů z leteckého průmyslu současný postoj americké administrativy značně znepokojuje evropské představitele. Ti tak pozvali amerického ministra pro vnitřní bezpečnost Johna Kellyho a jeho odborníky ke společnému „politickému a expertnímu“ jednání, které by se mělo uskutečnit v Bruselu v příštích týdnech.

Hlavním důvodem pro snahy o omezení velkých elektronických zařízení jsou zprávy britské a americké rozvědky o tom, že teroristická organizace Al Káida přichází se značně sofistikovaným způsobem ukládání bomb do větších elektronických zařízení – právě jako jsou laptopy, tablety či fotoaparáty. Tyto bomby jsou obtížně odhalitelné i pro předletovou bezpečnostní prohlídku. 

Zákaz osobních elektronických systémů na palubě letadla však není všespasitelný. Kritici jednak upozorňují, že je vcelku jedno zda případná bomba vybuchne na klíně teroristy nebo v nákladovém prostoru pomocí časovače či povelu z mobilního telefonu. Výsledek je tentýž. Stažení elektronických zařízení z paluby letadla do nákladového prostoru však přináší další výzvy. Primární obavou jsou zkraty lithiových baterií, kterými jsou elektronická zařízení většinou poháněna. Stačí si jen vzpomenout na telefon Samsung Note 7, u nějž baterie vybuchovaly takovým způsobem, že společnost musela přístroj stáhnout z trhu. 

„Měli jsme s hořením a výbuchy lithiových baterií spoustu zkušeností. Pokud se to stane na palubě, tak se to dá vyřešit. Ve chvíli, kdy k tomu dojde k zavazadlovému prostoru, tak to může být mnohem horší – okolo je spousta dalších hořlavých předmětů a je možné, že hasicí systém letadla by požár nemusel uhasit. Následky by mohly být katastrofické,“ říká pro server Independent pilot a letecký odborník Laurie Price.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1