Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákaz notebooků a tabletů na palubě letadel se kvůli teroristům šíří. Jsou Češi další na řadě?

Ve Spojených státech a následně i Velké Británii se chystají další zpřísnění letecké dopravy. Pasažéři letící z některých severoafrických a blízkovýchodních zemí si nebudou moci vzít na palubu letadla větší elektronické zařízení, než je mobilní telefon. Takové omezení dokáže značně zkomplikovat život. V Česku zatím žádné takové nařízení nepadlo. Proč Američané a Britové přicházejí s tak přísným opatřením? Redakce INFO.CZ se ptala bezpečnostního experta Andora Šándora. 

Tajné služby mají údajně informace, že jsou teroristé stále vynalézavější a dokážou schovat výbušninu i do elektroniky. „Kdyby Američané a posléze Britové neměli důvod tu věc takto řešit, tak to určitě neudělají. Nějaké indicie tam zcela nechybně být musí, a proto se domnívám, že je to rozhodnutí opřené o nějakou zpravodajskou informaci,“ domnívá se bezpečnostní poradce a bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Nařízení zkomplikuje cestování například pro lidi, kteří jsou zvyklí na palubách letadel pracovat. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se opatření mělo v budoucnu týkat všech letů. „To by k tomu musel být nějaký důvod. Toto opatření je podle mého názoru jednoznačně vyhodnoceno na základě zpravodajské informace dotýkající se těch států, které jsou na tom seznamu,“ míní Šándor a dodává, že vyloučit se to ale úplně nedá.

Zákaz vybrané elektroniky mnohé překvapuje, zároveň se zajímají o to, proč notebooky na palubě lidé cestující z vybraných zemí mít nemohou a mobilní telefony ano. Důvody budou pravděpodobně dva a to, že čím větší zařízení, tím více se v něm dá propašovat, druhý pak ryze praktický.

„Ty mobily vyloučily zřejmě proto, že jsou malé a pro řadu lidí by to bylo krajně nepraktické. V zásadě by pasažéři byli dlouhou dobu bez mobilního spojení. Což byl pravděpodobně také jistý fakt, který v tom hrál roli,“ vysvětluje Šándor.

Na ruzyňském letišti se nic podobného nechystá. „Žádný takový požadavek jsme z oficiálních míst nedostali,“  uvedla Marika Janoušková, mluvčí Letiště Václava Havla. Čeští cestovatelé mohou být zatím klidní. Na vyjádření českého ministerstva vnitra redakce INFO.CZ čeká.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744