Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky

Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky

Pokud se potvrdí informace, že v pozadí zakázky firmy Liglass Trading v Kyrgyzstánu jsou lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, tak jde o levárnu, říká pro INFO.CZ Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci. Podle něj je možné, že v zakázce na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu by tak šlo o pračku na peníze nebo bílého koně v podobě firmy Liglass Trading.

„Pokud je ale pravda to, co se psalo v Lidových novinách, tedy že jsou na tuto kauzu napojení lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, například jeden z jeho hlavních právníků David Michal či právník a podnikatel Peter Kmeť, tak se jedná nepochybně o levárnu,“ tvrdí pro INFO.CZ Randák. „Je pak úplně jedno, zda ve formě bílého koně nebo pračky na peníze,“ dodává.

Společnost Liglass Trading nedávno ve výběrovém řízení vyhrála zakázku na výstavbu několika vodních elektráren v Kyrgyzstánu za stovky milionů dolarů. Krátce poté se ovšem objevila řada pochybností ohledně transparentnosti zakázky.

Média nejprve přinesla informaci, že za společnost nečekaně lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v anglicky psaném dopise plným pravopisných chyb. Následně se ukázalo, že nesouhlasí ani Mynářovo tvrzení, že si firmu nechal nejprve prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Pokud by hradní kancléř Vratislav Mynář měl bezpečnostní prověrku, tak by si ji zcela jistě zasloužil odebrat. Protože ji ale nemá, tak bohužel není co brát,“ říká Randák.

Pochybnosti však Mynářovým dopisem neskončily. Odborníci se totiž začali dohadovat, jak je možné, že firma, kterou nikdo v oboru nezná a jejíž poslední známé údaje o hospodaření ukazují na tržby v řádu pouhých statisíců korun, může vyhrát dané výběrové řízení, respektive zvládnout celý projekt, jehož hodnota je až 700 milionů dolarů.

Kyrgyzské úřady následně začaly transakci vyšetřovat a znovu prověřují, zda společnost nevyhrála neprávem. „V České republice je podle mých informací zatím kauza na úrovni takové morální levárny, takže česká policie zatím nemá páky a podněty ke spuštění vyšetřování,“ tvrdí Randák. To se však může brzy změnit, zejména pokud se potvrdí některé spekulace, že firma Liglass Trading je jen nastrčený bílý kůň pro praní špinavých peněz.

Liglass Trading na svých internetových stránkách také uváděla reference na projekty, na nichž se podle všeho vůbec nepodílela. Společnost to následně omlouvala chybou, podle zjištění serveru INFO.CZ se však jednalo o úmysl: společnost se totiž stejnými projekty chlubila i v prezentaci na tendru.

Od spolupráce s Liglassem se tak ve čtvrtek distancovalo Povodí Vltavy, na jehož toku se nacházejí některé vodní elektrárny, které měl Liglass Trading údajně pomoci stavět – Slapy, Lipno či Kamýk. „Povodí Vltavy se v souvislosti se zveřejněnou zprávou o projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu distancuje od jakékoliv spolupráce s panem Michaelem Smelíkem a firmou Liglass Trading CZ,“ uvádí společnost v tiskové zprávě. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1