Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky

Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky

Pokud se potvrdí informace, že v pozadí zakázky firmy Liglass Trading v Kyrgyzstánu jsou lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, tak jde o levárnu, říká pro INFO.CZ Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci. Podle něj je možné, že v zakázce na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu by tak šlo o pračku na peníze nebo bílého koně v podobě firmy Liglass Trading.

„Pokud je ale pravda to, co se psalo v Lidových novinách, tedy že jsou na tuto kauzu napojení lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, například jeden z jeho hlavních právníků David Michal či právník a podnikatel Peter Kmeť, tak se jedná nepochybně o levárnu,“ tvrdí pro INFO.CZ Randák. „Je pak úplně jedno, zda ve formě bílého koně nebo pračky na peníze,“ dodává.

Společnost Liglass Trading nedávno ve výběrovém řízení vyhrála zakázku na výstavbu několika vodních elektráren v Kyrgyzstánu za stovky milionů dolarů. Krátce poté se ovšem objevila řada pochybností ohledně transparentnosti zakázky.

Média nejprve přinesla informaci, že za společnost nečekaně lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v anglicky psaném dopise plným pravopisných chyb. Následně se ukázalo, že nesouhlasí ani Mynářovo tvrzení, že si firmu nechal nejprve prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Pokud by hradní kancléř Vratislav Mynář měl bezpečnostní prověrku, tak by si ji zcela jistě zasloužil odebrat. Protože ji ale nemá, tak bohužel není co brát,“ říká Randák.

Pochybnosti však Mynářovým dopisem neskončily. Odborníci se totiž začali dohadovat, jak je možné, že firma, kterou nikdo v oboru nezná a jejíž poslední známé údaje o hospodaření ukazují na tržby v řádu pouhých statisíců korun, může vyhrát dané výběrové řízení, respektive zvládnout celý projekt, jehož hodnota je až 700 milionů dolarů.

Kyrgyzské úřady následně začaly transakci vyšetřovat a znovu prověřují, zda společnost nevyhrála neprávem. „V České republice je podle mých informací zatím kauza na úrovni takové morální levárny, takže česká policie zatím nemá páky a podněty ke spuštění vyšetřování,“ tvrdí Randák. To se však může brzy změnit, zejména pokud se potvrdí některé spekulace, že firma Liglass Trading je jen nastrčený bílý kůň pro praní špinavých peněz.

Liglass Trading na svých internetových stránkách také uváděla reference na projekty, na nichž se podle všeho vůbec nepodílela. Společnost to následně omlouvala chybou, podle zjištění serveru INFO.CZ se však jednalo o úmysl: společnost se totiž stejnými projekty chlubila i v prezentaci na tendru.

Od spolupráce s Liglassem se tak ve čtvrtek distancovalo Povodí Vltavy, na jehož toku se nacházejí některé vodní elektrárny, které měl Liglass Trading údajně pomoci stavět – Slapy, Lipno či Kamýk. „Povodí Vltavy se v souvislosti se zveřejněnou zprávou o projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu distancuje od jakékoliv spolupráce s panem Michaelem Smelíkem a firmou Liglass Trading CZ,“ uvádí společnost v tiskové zprávě. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1