Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky | info.cz

Články odjinud

Zakázka pro neznámou českou firmu v Kyrgyzstánu je nejspíš levárna, tvrdí bývalý šéf rozvědky

Pokud se potvrdí informace, že v pozadí zakázky firmy Liglass Trading v Kyrgyzstánu jsou lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, tak jde o levárnu, říká pro INFO.CZ Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci. Podle něj je možné, že v zakázce na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu by tak šlo o pračku na peníze nebo bílého koně v podobě firmy Liglass Trading.

„Pokud je ale pravda to, co se psalo v Lidových novinách, tedy že jsou na tuto kauzu napojení lidé z okolí lobbisty Ivo Rittiga, například jeden z jeho hlavních právníků David Michal či právník a podnikatel Peter Kmeť, tak se jedná nepochybně o levárnu,“ tvrdí pro INFO.CZ Randák. „Je pak úplně jedno, zda ve formě bílého koně nebo pračky na peníze,“ dodává.

Společnost Liglass Trading nedávno ve výběrovém řízení vyhrála zakázku na výstavbu několika vodních elektráren v Kyrgyzstánu za stovky milionů dolarů. Krátce poté se ovšem objevila řada pochybností ohledně transparentnosti zakázky.

Média nejprve přinesla informaci, že za společnost nečekaně lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v anglicky psaném dopise plným pravopisných chyb. Následně se ukázalo, že nesouhlasí ani Mynářovo tvrzení, že si firmu nechal nejprve prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Pokud by hradní kancléř Vratislav Mynář měl bezpečnostní prověrku, tak by si ji zcela jistě zasloužil odebrat. Protože ji ale nemá, tak bohužel není co brát,“ říká Randák.

Pochybnosti však Mynářovým dopisem neskončily. Odborníci se totiž začali dohadovat, jak je možné, že firma, kterou nikdo v oboru nezná a jejíž poslední známé údaje o hospodaření ukazují na tržby v řádu pouhých statisíců korun, může vyhrát dané výběrové řízení, respektive zvládnout celý projekt, jehož hodnota je až 700 milionů dolarů.

Kyrgyzské úřady následně začaly transakci vyšetřovat a znovu prověřují, zda společnost nevyhrála neprávem. „V České republice je podle mých informací zatím kauza na úrovni takové morální levárny, takže česká policie zatím nemá páky a podněty ke spuštění vyšetřování,“ tvrdí Randák. To se však může brzy změnit, zejména pokud se potvrdí některé spekulace, že firma Liglass Trading je jen nastrčený bílý kůň pro praní špinavých peněz.

Liglass Trading na svých internetových stránkách také uváděla reference na projekty, na nichž se podle všeho vůbec nepodílela. Společnost to následně omlouvala chybou, podle zjištění serveru INFO.CZ se však jednalo o úmysl: společnost se totiž stejnými projekty chlubila i v prezentaci na tendru.

Od spolupráce s Liglassem se tak ve čtvrtek distancovalo Povodí Vltavy, na jehož toku se nacházejí některé vodní elektrárny, které měl Liglass Trading údajně pomoci stavět – Slapy, Lipno či Kamýk. „Povodí Vltavy se v souvislosti se zveřejněnou zprávou o projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu distancuje od jakékoliv spolupráce s panem Michaelem Smelíkem a firmou Liglass Trading CZ,“ uvádí společnost v tiskové zprávě. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud