Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakladatele WikiLeaks Assange to v úkrytu přestává bavit. Žádá volnost

Zakladatele WikiLeaks Assange to v úkrytu přestává bavit. Žádá volnost

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange vyzval Velkou Británii a Švédsko, aby mu umožnily dostat se znovu na svobodu. Od roku 2012 se ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně z obavy, že by byl vydán do Švédska a posléze do USA, kde by mu mohl hrozit vysoký trest.

„Vyzývám Británii a Švédsko, aby udělaly správnou věc a osvobodily mě,“ řekl Assange britské stanici BBC. „"Obě tyto země podepsaly dohody, které uznávají OSN a její mechanismy ochrany lidských práv,“ dodal.

Před rokem komise při Radě bezpečnosti OSN pro lidská práva označila současný stav za svévolné zadržování. Vyzvala tehdy, aby byl Assange osvobozen a dostal odškodnění. Londýn i Stockholm se ale proti stanovisku komise ohradily. Podle nich se Assange rozhodl na velvyslanectví žít dobrovolně. Ambasádu prý může kdykoli opustit.

Australan Assange se pobytem na ekvádorské ambasádě v Británii snaží zabránit svému vydání do Švédska kvůli obvinění, že se v roce 2010 dopustil znásilnění. To odmítá a tvrdí, že se obává vydání ze Švédska do USA kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks.

V lednu Assange nabídl, že se nechá vydat do USA, pokud Washington zaručí jeho práva. Nabídku podmínil tím, že americký prezident udělí milost Chelsea Manningové, která kdysi WikiLeaks předala statisíce dokumentů a byla za to odsouzena. Bývalý prezident Barack Obama v posledních dnech svého mandátu Manningové, kterou soud poslal do vězení na 35 let ještě jako Bradleyho Manninga, trest skutečně zmírnil.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1