Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaměstnanci farmaceutické firmy hrozili, že zničí léky na rakovinu. Vydírali tak pojišťovny kvůli cenám

Zaměstnanci farmaceutické firmy hrozili, že zničí léky na rakovinu. Vydírali tak pojišťovny kvůli cenám

Cenový boj farmaceutické firmy Aspen Pharmacare nabyl obrovských rozměrů. Zaměstnanci dokonce neváhali zničit zásoby životně důležitých léků proti rakovině, jen aby dosáhli toho, že se ceny léčiv zvedly v některých případech až o tisíce procent. 

Lidé ze společnosti Aspen Pharmacare plánovali podle závěrů vyšetřování zničit zásoby léků během cenového boje se španělskou univerzální zdravotní pojišťovnou v roce 2014. Poté, co firma nakoupila 5 různých léků proti rakovině od britské GlaxoSmithKline, pokusila se prodat léčivo v Evropě za cenu, která byl až 40krát vyšší, píše Independent.

Ceny rostly i jinde. V roce 2013 se v Anglii a Walesu cena jednoho balení chemoterapeutického léku busulfanu používaného proti leukémii vyšplhala ze zhruba 165 korun na více než 2 tisíce korun. Další ceny léků na leukémii či rakovinu vaječníků  vzrostly zhruba 4krát.

„Úspěšně jsme podepsali nové úhrady a cenové dohody. Zvýšení cen je v souladu s evropskými cenovými cíly (Leukeran dokonce trochu vyšší). Můžeme slavit!“ v tajném emailu napsal jeden zaměstnanec.

Během vyjednávání cen ve Španělsku farmaceutický gigant vyhrožoval, že přestane životně důležitý lék dodávat, pokud nezvýší cenu o 4 tisíce procent.

Podle nových emailů chtěli zaměstnanci dokonce zásoby zničit.

Nárůst cen umožnila právní klička , která umožňuje zvyšovat ceny léků, pokud nemají stejné jméno. Ta byla původně přijata kvůli tomu, aby bylo možné ceny léků snižovat, když vyprší jejich patent. Jenže ceny mohou společnosti také zvyšovat.

Stejný problém pak nastal také v Itálii, kde v roce 2013 vyhrožovali, že přestanou dovážet životně důležité léčivo v případě, že nezvednou ceny o 2100 procent. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744