Zametení s korupčníky, či vyřizování účtů mezi mocenskými klany? Alžírská revoluce pokračuje | info.cz

Články odjinud

Zametení s korupčníky, či vyřizování účtů mezi mocenskými klany? Alžírská revoluce pokračuje

Systém, který řídí operaci čisté ruce, je sám zkorumpovaný, říká šéf Alžírské ligy pro lidská práva. Protesty proti autoritářskému režimu v zemi nepolevují ani po demisi dosavadního prezidenta Abdalazíze Butefliky.

Alžírsko zažívá akci čisté ruce. V posledních dnech policie zadržela hned několik miliardářů, které podezírá z korupce. O svá pracovní místa pak přišli ředitelé největší ropné a plynárenské společnosti. V hledáčku úřadů jsou především lidé spjatí s vládou končícího prezidenta Abdalazíze Butefliky, ale i ti, kteří se s režimem rozešli.

Čtyřiasedmdesátiletý Isád Ribráb je zřejmě nejbohatším mužem Alžírska. Časopis Forbes odhaduje jeho majetek na čtyři miliardy dolarů. V úterý byl ale zatčen a poslán do vazby. Zakladatel společnosti Cevital, v níž zaměstnává 18 tisíc lidí, investoval také do továrny ve Francii, která se nyní bojí, že přijde o slíbených 1000 pracovních míst.

Ribráb je podezřelý z daňových manipulací při přelévání kapitálu z a do zahraničí. Server Maghreb Intelligence informoval o tom, že Francie měla ve prospěch zatčeného byznysmena intervenovat u alžírské vlády. Francouzská ambasáda to ale kategoricky odmítla s tím, že zcela respektuje alžírskou suverenitu.

Macron ho přijal ve Versailles

Ribráb byl jedním ze 150 podnikatelů, které přijal 21. ledna prezident Emmanuel Macron na zámku ve Versailles. Miliardář vlastní hned několik francouzských firem, ať už je to Oxxo specializující se na výrobky z PVC nebo Isla-Mondial působící v sektoru halal potravin. Ribrábova skupina Cevital nedávno otevřela továrnu na úpravu vody ve městě Charleville-Mezieres, kde hodlá nabrat asi tisíc zaměstnanců.

Konglomerát Cevitel sice za vlády prezidenta Butefliky vzkvétal, v posledních letech je ale z tweetů Ribrába zřejmé, že se s autoritářským režimem stárnoucího prezidenta rozešel a alžírské úřady viní z toho, že blokují jeho investice v zemi.

K dalším zatčeným patří i tři ze čtyř bratrů Kuninífových, vlastníci stavební společnosti KouGC. Celá jejich rodina měla blízko k Saídu Buteflikovi, bratrovi a poradci dosavadního prezidenta. Pikantní je, že právě Kuninífové byli v rodné zemi největšími obchodními konkurenty Ribrába.

Za mřížemi se už dříve ocitl i multimilionář Alí Haddád, šéf mocného podnikatelského svazu, rovněž obviňovaný z korupce. Soud čeká i Šakíba Chalíla, bývalého šéfa plynárenského gigantu Sonatrach a ministra energetiky, o němž se v minulosti mluvilo v souvislosti s řadou korupčních afér v Alžírsku i v cizině. „Ti, kdo obviňují, musejí přinést důkazy,“ vzkázalů na své facebookové stránce s tím, že plně důvěřuje justici. Dosavadní šéf Sonatrachu, páteře alžírské ekonomiky, dostal pro změnu výpověď.

Justici řídí autoritářský režim

Alžířané se nyní ptají, zda jde skutečně o snahu režimu skoncovat s masově rozšířenou korupcí, nebo spíše o vyřizování účtů v podání Ahmada Gaida Saláha, mocného velitele alžírské armády. „Problém je v tom, že systém, který chce vést operaci čisté ruce, je sám založen na korupci,“ citoval server France info Nureddína Benisáda, předsedu Alžírské ligy pro lidská práva.

Alžířané podle něj chtějí skoncovat s korupcí a režim jim touto akcí slibuje, že to zařídí. Benisád ale upozorňuje na to, že v jeho vlasti nefunguje nezávislé soudnictví a justici řídí režimní špičky. Výše zmíněný Ahmad Gaid Saláh už dokonce volal na ministerstvo spravedlnosti a žádal o rychlejší vyšetřování korupčních případů.

I v pátek pokračovaly už desátým dějstvím protesty v ulicích alžírských měst. Lidé žádali odchod vládnoucích elit a vyšetření skutečných viníků korupce. Režim sice naplánoval na 4. července volby, ulice se s tím ale nespokojily. Lidé se obávají, že hlasování bude podle pravidel určených vládnoucí klikou: „Nevěřím, že se bude hlasovat, lidé to za těchto podmínek nepřipustí,“ řekla Info.cz Alžířanka dlouhodobě žijící v Praze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud