Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Západ dal Barmě nálepku demokracie, i když ví, že tam žádná není. Nic se nezměnilo, říká disidentka

Západ dal Barmě nálepku demokracie, i když ví, že tam žádná není. Nic se nezměnilo, říká disidentka

Barma není demokracií a situace je dokonce v některých směrech horší, než byla za vojenské vlády, říká barmská politická aktivistka Wai Wai Nu. V zemi probíhá genocida muslimských Rohingů, k nimž Wai Wai Nu patří. Mírový proces s dalšími národnostmi, které bojovaly proti ústřední vládě, se zhroutil. A odpůrci takzvaně demokratické vlády jsou pronásledováni za její kritiku.

„Svoboda v celé Barmě je ohrožení a není tu demokracie,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Wai Wai Nu. „To Západ nás nazývá demokracií. Západní země, které chtějí dělat byznys s Barmou a vydělat na tom. Dali nám nálepku demokracie a mluví o změnách, přestože se nic nezměnilo a oni to vědí. Navíc se tu masově dějí zvěrstva a podle představitelů OSN má zacházení s Rohingy znaky genocidy. V některých směrech je to horší než za předchozí vojenské vlády,“ stěžuje si Wai Wai Nu, která je v Praze jako host filmového festivalu Jeden svět pořádaného organizací Člověk v tísni.

„Posledních šest měsíců probíhaly tvrdé vojenské operace proti Rohingům. Následkem toho jich uprchlo přes 700 tisíc do zahraničí, další opustili své domovy a zůstávají v Barmě, mnoho lidí bylo zabito,“ popisuje situaci ve své vlasti barmská aktivistka. „Nevím, co je cílem vlády, ale zabíjejí lidi, připravují je o jejich kulturní identitu a vyhrožují jim a kradou či konfiskují jejich majetek. Znásilňují ženy. Zabírají také půdu určenou pro rozvojové projekty.“

„Za vojenské vlády byli aspoň vojáci opatrní v tom, že nezabíjeli lidi a nepáchali genocidu. Za demokratické vlády páchají vojáci akty genocidy. Západní vlády a Evropa přitom jednají se současnou barmskou vládou a přes probíhající genocidu ji dobře hodnotí. To je také jedním z důvodů, proč se to může dít,“ říká Wai Wai Nu. Barma byla přitom dlouho dávána za příklad přechodu k demokracii.

Země s oficiálním názvem Myanmar začala s demokratizací v roce 2011. Na konci roku 2010 vojenský režim propustil z domácího vězení disidentku a nositelku Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij . V listopadu 2015 její strana Národní liga pro demokracii (NDL) vyhrála volby a Su Ťij se stala neoficiální hlavou státu. V zemi začal mírový proces s povstaleckými skupinami bojujícími proti ústřední vládě a západní státnici uvítal demokratizaci země.

„Je to podvod, falešná zpráva,“ komentuje ale Wai Wai Nu mírový proces v zemi. „Konflikt s některými menšinami dosáhl úrovně občanské války a stále zesiluje,“ říká. „Do mírového procesu nebyly zapojeny určité skupiny a národnosti, například Kačinvé, Šanové, část Karenů a další. Nemyslím si, že bez nich Barma dosáhne míru,“ dodává.

Část vlády podle Wai Wai zneužívá etnického nacionalismu, který prosazuje většinové buddhistické Barmánce proti ostatním národnostem a vyznáním a podporuje extremismus a rasismus. Nenávist vůči ostatním národnostem a náboženstvím často šíří buddhističtí mniši, z nichž nejznámější je Ašin Wirathu někdy označovaný také jako barmský Hitler. „Armáda má velmi blízko k buddhistickým mnichům, kteří šíří nenávist a rasismus, a někteří vojáci je podporují finančně i technikou,“ uvádí aktivistka.

Ani vláda včetně nobelistky Anu Schaun Su Ťij a její strany NDL proti rasismu a šíření nenávisti vůči národnostním menšinám nevystupuje. Západní média to někdy vysvětlují tím, že NDL i její vůdkyně Su Ťij se obávají mocné armády. Ta dosud kontroluje čtvrtinu parlamentu a také nejmocnější ministerstva, například ministerstvo vnitra a obrany. „Nevím, zda to tak je,“ říká Wai Wai Nu, „ale pokud jste demokratickým vůdcem, nemůžete ignorovat genocidu, která se odehrává ve vaší zemi. Nelze říci, bojím se armády a proto nebudu mluvit o genocidě. Je to morálně nepřijatelné a přehlížet zločiny proti lidskosti je kriminální čin.“

Omezování svobod a tlak ze strany vlády se ale týkají všech obyvatel Barmy včetně většinových buddhistických Barmánců. „Občané nemohou svobodně mluvit, kritizovat vládu ani armádu. Občanská společnost je pod dozorem. Nedávno bylo zatčeno přes devadesát lidí kvůli kritice vlády,“ uvádí barmská aktivistka. Vláda k tomu zneužívá starý telekomunikační zákon, který zakazuje „podněcování veřejnosti,“ „hanobení“ či přílišné „působení“ na lidi „prostřednictvím telekomunikačních prostředků“ pod trestem tří let vězení. Používá tato ustanovení proti novinářům publikujícím na internetu a kritikům režimu na sociálních sítích jak je Facebook.

Sama Wai Wai Nu, který strávila za vlády vojenské junty sedm let ve vězení, není nyní přímo ohrožena. Působí v organizaci Justice for Women, která poskytuje právní pomoc ženám a propaguje ženská vláda a prosazuje porozumění mezi jednotlivými národnostmi v Barmě. Podle svých slov pořádá také kampaně na sociálních sítích, kde ukazuje, „že ti, kteří rozšiřují nenávist, nemají pravdu, a to co říkají, nesouhlasí se skutečností.“ Její aktivity zatím vnímá vláda jako nepolitické a tak ji nechává být. Wai Wai Nu ale varuje před tím, že svoboda se v Barmě postupně ztrácí, i když armáda v zemi už přímo nevládne.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867