Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Západ dal Barmě nálepku demokracie, i když ví, že tam žádná není. Nic se nezměnilo, říká disidentka

Západ dal Barmě nálepku demokracie, i když ví, že tam žádná není. Nic se nezměnilo, říká disidentka

Barma není demokracií a situace je dokonce v některých směrech horší, než byla za vojenské vlády, říká barmská politická aktivistka Wai Wai Nu. V zemi probíhá genocida muslimských Rohingů, k nimž Wai Wai Nu patří. Mírový proces s dalšími národnostmi, které bojovaly proti ústřední vládě, se zhroutil. A odpůrci takzvaně demokratické vlády jsou pronásledováni za její kritiku.

„Svoboda v celé Barmě je ohrožení a není tu demokracie,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Wai Wai Nu. „To Západ nás nazývá demokracií. Západní země, které chtějí dělat byznys s Barmou a vydělat na tom. Dali nám nálepku demokracie a mluví o změnách, přestože se nic nezměnilo a oni to vědí. Navíc se tu masově dějí zvěrstva a podle představitelů OSN má zacházení s Rohingy znaky genocidy. V některých směrech je to horší než za předchozí vojenské vlády,“ stěžuje si Wai Wai Nu, která je v Praze jako host filmového festivalu Jeden svět pořádaného organizací Člověk v tísni.

„Posledních šest měsíců probíhaly tvrdé vojenské operace proti Rohingům. Následkem toho jich uprchlo přes 700 tisíc do zahraničí, další opustili své domovy a zůstávají v Barmě, mnoho lidí bylo zabito,“ popisuje situaci ve své vlasti barmská aktivistka. „Nevím, co je cílem vlády, ale zabíjejí lidi, připravují je o jejich kulturní identitu a vyhrožují jim a kradou či konfiskují jejich majetek. Znásilňují ženy. Zabírají také půdu určenou pro rozvojové projekty.“

„Za vojenské vlády byli aspoň vojáci opatrní v tom, že nezabíjeli lidi a nepáchali genocidu. Za demokratické vlády páchají vojáci akty genocidy. Západní vlády a Evropa přitom jednají se současnou barmskou vládou a přes probíhající genocidu ji dobře hodnotí. To je také jedním z důvodů, proč se to může dít,“ říká Wai Wai Nu. Barma byla přitom dlouho dávána za příklad přechodu k demokracii.

Země s oficiálním názvem Myanmar začala s demokratizací v roce 2011. Na konci roku 2010 vojenský režim propustil z domácího vězení disidentku a nositelku Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij . V listopadu 2015 její strana Národní liga pro demokracii (NDL) vyhrála volby a Su Ťij se stala neoficiální hlavou státu. V zemi začal mírový proces s povstaleckými skupinami bojujícími proti ústřední vládě a západní státnici uvítal demokratizaci země.

„Je to podvod, falešná zpráva,“ komentuje ale Wai Wai Nu mírový proces v zemi. „Konflikt s některými menšinami dosáhl úrovně občanské války a stále zesiluje,“ říká. „Do mírového procesu nebyly zapojeny určité skupiny a národnosti, například Kačinvé, Šanové, část Karenů a další. Nemyslím si, že bez nich Barma dosáhne míru,“ dodává.

Část vlády podle Wai Wai zneužívá etnického nacionalismu, který prosazuje většinové buddhistické Barmánce proti ostatním národnostem a vyznáním a podporuje extremismus a rasismus. Nenávist vůči ostatním národnostem a náboženstvím často šíří buddhističtí mniši, z nichž nejznámější je Ašin Wirathu někdy označovaný také jako barmský Hitler. „Armáda má velmi blízko k buddhistickým mnichům, kteří šíří nenávist a rasismus, a někteří vojáci je podporují finančně i technikou,“ uvádí aktivistka.

Ani vláda včetně nobelistky Anu Schaun Su Ťij a její strany NDL proti rasismu a šíření nenávisti vůči národnostním menšinám nevystupuje. Západní média to někdy vysvětlují tím, že NDL i její vůdkyně Su Ťij se obávají mocné armády. Ta dosud kontroluje čtvrtinu parlamentu a také nejmocnější ministerstva, například ministerstvo vnitra a obrany. „Nevím, zda to tak je,“ říká Wai Wai Nu, „ale pokud jste demokratickým vůdcem, nemůžete ignorovat genocidu, která se odehrává ve vaší zemi. Nelze říci, bojím se armády a proto nebudu mluvit o genocidě. Je to morálně nepřijatelné a přehlížet zločiny proti lidskosti je kriminální čin.“

Omezování svobod a tlak ze strany vlády se ale týkají všech obyvatel Barmy včetně většinových buddhistických Barmánců. „Občané nemohou svobodně mluvit, kritizovat vládu ani armádu. Občanská společnost je pod dozorem. Nedávno bylo zatčeno přes devadesát lidí kvůli kritice vlády,“ uvádí barmská aktivistka. Vláda k tomu zneužívá starý telekomunikační zákon, který zakazuje „podněcování veřejnosti,“ „hanobení“ či přílišné „působení“ na lidi „prostřednictvím telekomunikačních prostředků“ pod trestem tří let vězení. Používá tato ustanovení proti novinářům publikujícím na internetu a kritikům režimu na sociálních sítích jak je Facebook.

Sama Wai Wai Nu, který strávila za vlády vojenské junty sedm let ve vězení, není nyní přímo ohrožena. Působí v organizaci Justice for Women, která poskytuje právní pomoc ženám a propaguje ženská vláda a prosazuje porozumění mezi jednotlivými národnostmi v Barmě. Podle svých slov pořádá také kampaně na sociálních sítích, kde ukazuje, „že ti, kteří rozšiřují nenávist, nemají pravdu, a to co říkají, nesouhlasí se skutečností.“ Její aktivity zatím vnímá vláda jako nepolitické a tak ji nechává být. Wai Wai Nu ale varuje před tím, že svoboda se v Barmě postupně ztrácí, i když armáda v zemi už přímo nevládne.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744