Západ se šikuje proti Rusku. K odvetě za Skripala se zatím připojilo dvaadvacet zemí | info.cz

Články odjinud

Západ se šikuje proti Rusku. K odvetě za Skripala se zatím připojilo dvaadvacet zemí

Více než stovku diplomatů a dalších pracovníků ruských zastupitelských úřadů vyhostí do týdne Spojené státy, 16 zemí Evropské unie, včetně Česka, a také Kanada, Ukrajina, Albánie, Makedonie a Norsko. Tyto země se tak rozhodly reagovat na případ otravy ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii, z něhož britští představitelé za podpory řady zahraničních partnerů obviňují Moskvu. Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo, že přijme odvetná opatření.

Podle Mayové tak Rusko dostalo varování, že nemůže pošlapávat mezinárodní právo. Útok v jihoanglickém Salisbury, který Londýn a další země přisuzují Rusku, byl prý „jasným vzorkem stále agresivnějšího ruského chování“.

„Představuje také ale novou a nebezpečnou fázi v ruské nepřátelské aktivitě proti Evropě a našim společným hodnotám a zájmům,“ prohlásila Mayová před poslanci v britském parlamentu.

Spojené státy vyhostí 60 lidí, Ukrajina 13 osob a Kanada čtyři osoby. Státy EU, které se rozhodly vypovědět ruské diplomaty, jsou Německo, Francie a Polsko (po čtyřech), Česko a Litva (tři), Itálie, Dánsko, Španělsko a Nizozemsko (po dvou), Švédsko, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Finsko, Rumunsko, Maďarsko a Makedonie (po jednom).

Mezi členskými státy unie, které nevyhostí nikoho, je například Slovensko, jež si dnes jen předvolalo ruského velvyslance. Rakousko, kde jsou v koaliční vládě nacionalisté ze Svobodné strany Rakouska, oznámilo, že nevyhostí nikoho, protože je neutrální zemí. Z evropských nečlenských zemí EU se připojila k sankcím ještě Albánie, která vypoví dva lidi, a Norsko, které vyhostí jednoho diplomata.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud