Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní komplikace při cestách do USA. Osobní elektroniku si už do letadla nejspíš nevezmete

Zásadní komplikace při cestách do USA. Osobní elektroniku si už do letadla nejspíš nevezmete

Zákaz pronášet na palubu letadel mířících do USA elektroniku jako jsou tablety nebo laptopy možná postihne i evropské země. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti zvažuje, že rozšíří seznam letišť, na něž se nařízení bude vztahovat. Rozhodnutí padne do několika týdnů. Informovala o tom na webu stanice CBS News.

Američané v rámci protiteroristických opatření zavedli zákaz pro lety z deseti letišť v osmi arabských zemích. Cestující, kteří z nich létají, si s sebou na palubu letadla nesmí brát elektronická zařízení větší než mobilní telefon. Podobné nařízení přijali následně i Britové.

Právě ti by se teď ale mohli ocitnout i na druhé straně barikády. Spojené státy vážně zvažují, že počet letišť na seznamu rozšíří i o některá evropská. Zatím není jasné, koho přesně by se to mělo týkat. Zpravodajský server CBS News však zmiňuje právě Velkou Británii.

„Ještě jsme neučinili žádné rozhodnutí. Průběžně posuzujeme nařízení na základně informací zpravodajských služeb a provedeme změny, které jsou nezbytné pro udržení bezpečnosti cestujících,“ stojí v prohlášení amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě TSA.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, pod které úřad spadá, nyní zkoumá, co by rozšíření zákazu znamenalo. Problém by mohli mít například lidé z byznysu, kteří jsou zvyklí na palubě pracovat.

Zatímco o prvotním návrhu se podle bývalého zaměstnance TSA diskutovalo víc než rok, nyní by mělo být jasno mnohem rychleji. Definitivní rozhodnutí zřejmě padne už v následujících týdnech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1