Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásadní problém Marine Le Penové: Ani pár týdnů před volbami nemá peníze na kampaň

Zásadní problém Marine Le Penové: Ani pár týdnů před volbami nemá peníze na kampaň

Marine Le Penová si stěžuje na francouzské banky. Nechtějí jí totiž dlouhodobě půjčit na prezidentskou kampaň a čas mezitím rychle letí. Le Penová to vnímá jako diskriminaci. Ostatním kandidátům prý banky peníze poskytly. Kandidátka Národní fronty se proto rozhodla znovu hledat pomoc v zahraničí. dosud totiž potřebné miliony nesehnala, jak podle mserveru Newsweek přiznala na začátku týdne.

Marine Le Penová, která by ve volbách dle výzkumů nyní skončila na druhém místě za Emmanuelem Macronem, musela o půjčku požádat zahraniční banku. „Co jiného jsem mohla dělat? Francouzské banky půjčily všem ostatním kandidátům kromě mě,“ rozčílila se Le Penová.

Na prosbu magazínu Newsweek o vyjádření reagovala jen jedna francouzská banka. Societe Generale uvedla, že ze zásady nepůjčuje žádným politickým stranám. Ostatní finanční ústavy na výzvu Newsweeku k reakci neodpověděly.

Le Penová minulý týden uvedla, že dvě půjčky v hodnotě asi šest milionů euro si vzala od politického fondu Cotelec, na který dohlíží otec kandidátky a zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen. Není to poprvé, kdy Le Penová hledá podporu v zahraničí, vyšlo mimo jiné najevo, že v roce 2014 získala strana od neznámého člověka z Ruska půjčku ve výši devět milionů euro. Le Penová ale nyní vyvrátila, že by si chtěla finance půjčovat od Rusů nebo ruských bank i tentokrát. Spekulacím nahrávala i její nedávná překvapivá schůzka s Vladimirem Putinem.

Ruské zapojení do voleb na západě se stalo ožehavým tématem hlavně po loňských amerických volbách. Nakolik je mohli ovlivnit ruští hackeři, se stále ještě neprokázalo.

Prezidentský kandidát ve Francii může za kampaň utratit v prvním kole voleb maximálně 16,851 milionů euro. Pokud postoupí do druhého kola, navyšuje se částka na 22,509 milionů. Všichni kandidáti, kteří dostanou v prvním kole hlasování 5 a více procent hlasů, mají nárok na proplacení nákladů ve výši 47,5 % vynaložených financí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744