Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zásah na tři kilometry: Britové poslali dron, aby zabránil islamistům uskutečnit veřejnou popravu

Zásah na tři kilometry: Britové poslali dron, aby zabránil islamistům uskutečnit veřejnou popravu

Bezpilotní stroj britského letectva zabránil teroristům z takzvaného Islámského státu (IS) ve vraždě, kterou se chystali veřejně spáchat v Sýrii. Ukazuje to videonahrávka, kterou tento týden zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Server The Telegraph uvedl, že příkaz k odpálení střely z bezpilotního stroje byl vydán z více než 3000 kilometrů vzdáleného britského města Waddington.

Britským médiím bylo tento týden poprvé zpřístupněno velitelské centrum mezinárodní letecké koalice v Kataru, kde koalice pod vedením Spojených států útoky proti IS koordinuje.

Britské letectvo v květnu vydalo příkaz k odpálení střely Hellfire z bezpilotního stroje Reaper, když zaměstnanci velitelského centra zaznamenali, jak jsou k vraždě připravováni dva muži a dalších několik desítek lidí je pod pohrůžkou smrti nuceno vraždám přihlížet. Když bezpilotní letoun odpálil střelu, lidé se rozutekli.

Koalice uvedla, že zabit byl jen odstřelovač IS, který měl za úkol střílet civilisty, kteří vraždě odmítnou přihlížet. Střela byla podle sdělení letectva odpálena do pěti minut od zjištění, že má být vražda spáchána.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1