Zase ta „spojenecká solidarita“. Moskva je hluboce zklamaná z vydání Nikulina do USA | info.cz

Články odjinud

Zase ta „spojenecká solidarita“. Moskva je hluboce zklamaná z vydání Nikulina do USA

Ruské velvyslanectví v Praze vyslovilo politování nad tím, že Česká republika vydala údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států a ne do vlasti. Diplomatická mise Ruska také podle agentury TASS sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována. Americké velvyslanectví v Praze Nikulonovo vydání uvítalo. Podle Hradu, který lobboval za vydání Jevgenije Nikulina do Ruska, 

Washington dle amerického velvyslanectví v Praze ocenil dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti. „Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

Rusko je naopak hluboce zklamáno. „Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ řekl tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov.

Ve svém prohlášení Kolmakov očividně narážel na fakt, že Česko kvůli případu otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury vyhostilo tři ruské diplomaty. K podobnému kroku se rozhodly i další britští spojenci, což Moskva kritizovala jako solidaritu, kterou si Londýn vynutil.

Nikulin z Česka odletěl v noci na dnešek, v současné době je již ve Spojených státech.

Vydání Nikulina do USA je i prohrou Hradu, který se zasahoval o vydání údajného hackera do Ruska. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ napsal dnes na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulinvydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti,“ vyzdvihl naopak na twitteru předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud