Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žasneme, jak rychle Američané otočili. Po útoku Turků nás nechali na holičkách, říká syrský Kurd

1080p720p360p

„Ještě minulý týden mluvili Američané o syrských Kurdech jako o spojencích, kterým dodávají zbraně. Přátelství ale skončilo v okamžiku, kdy Turci vstoupili na kurdské území. Všichni teď žasneme, jak rychle otočili,“ říká Rashid Khalil, syrský Kurd, který žije již desetiletí v Česku. INFO.CZ přináší rozhovor s ním.

Zatímco americký obrat je pro syrské Kurdy zklamáním, od Ruska prý čeká pomoc málokterý z nich. „Historie prokázala, že kam přišli Rusové, tam po nich zbyla jen spoušť,“ domnívá se kurdský inženýr.

Zatím není jasné, zda budou turecké jednotky pokračovat v pozemní ofenzívě i na kurdském severovýchodě Sýrie, nebo se omezí jen na enklávu Afrín. Podle Khalila je další turecký útok možný, pokud si pro něj Ankara vymyslí dostatečně věrohodnou záminku. Tu si údajně musela hledat i pro vstup do Afrínu, kde tureckým útokem netrpí jen Kurdové, ale i na 400 tisíc převážně arabských uprchlíků, kteří sem utekli z jiných koutů Sýrie.

Na severovýchodě Sýrie ale prý není zcela bezpečno ani teď. Khalilovi jeho známí poslali video, které údajně ukazuje spoušť po dopadu turecké rakety na oblast města Kámišlí. Z tohoto města muž pochází. Dvě děti po útoku skončily v nemocnici.

Kurdové

Kurdové

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1