Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zastavení peněz pro Česko se jako trest za odmítání migrantů Bruselu nemusí vyplatit, varují analytici

Zastavení peněz pro Česko se jako trest za odmítání migrantů Bruselu nemusí vyplatit, varují analytici

Od unijních činitelů i vrcholných politických představitelů některých členských zemí zaznívá, že by Evropská unie měla rebelující země střední Evropy, které nechtějí přijímat migranty na základě povinných uprchlických kvót, usměrnit krácením peněz z unijních fondů. Takový přístup však s sebou nese nemalá rizika, která by se mohla Evropské unii v konečném důsledku vymstít.  

Na počátku roku se Evropská unie kvůli migračním kvótám rozštěpila na dva protichůdné tábory. V jednom se země střední Evropy postavily proti přijímání uprchlíků, v tom druhém se starší a bohatší členské státy rozčilovaly nad nedostatkem solidarity mladších souputníků. Začaly se objevovat názory, že je třeba rebelující země usměrnit a to například odepřením peněz z evropských fondů. 

Myšlenka krácení dotací od té doby zakořenila v různých částech Evropské unie, zaznívá z úst bruselských úředníků i vrcholných politických představitelů některých členských zemí, zejména těch německých. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger v rozhovoru pro server Politico uvedl, že v rozpočtu EU na příští rok se s podobným opatřením nepočítá, nevyloučil však, že k němu unie někdy v budoucnu nesáhne.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Podle serveru Politico však takový přístup obsahuje nemalá rizika, která by se mohla Evropské unii v konečném důsledku vymstít. „Rozšíří propast mezi východní a západní Evropou, mezi starými a novějšími členy, mezi eurozónou a těmi ostatními,“ varuje Politico.

Server také upozorňuje, že evropské fondy, které mají pomoci méně rozvinutým členským zemím dohnat „premianty“, nelze brát pouze jako jednosměrnou záležitost. „Peníze vynaložené v jedné části Evropské unie ke zlepšení infrastruktury či povzbuzení trhu, mohou přinést užitek i v jiné části EU. Může to být Německo, které bude nejvíce těžit z ekonomického rozvoje Polska a České republiky,“ tvrdí Politico.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744