Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zastřelený policista z Paříže zasahoval v Bataclanu a pomáhal s uprchlíky. Byl zkušený, vzpomínají kolegové

Zastřelený policista z Paříže zasahoval v Bataclanu a pomáhal s uprchlíky. Byl zkušený, vzpomínají kolegové

Když předloni v listopadu teroristé zaútočili na pařížský klub Bataclan, on byl jedním ze stovek mužů, kteří proti nim zasahovali. O rok později se tam vrátil na koncert, kterým podnik znovu otevíral. Další setkání s teroristy se ale stalo Xavieru Jugelému osudným. Právě jeho včera zastřelil atentátník na třídě Champs-Élysées.

Atentátníci napojení na tzv. Islámský stát zavraždili v roce 2015 v Bataclanu devadesát lidí. Další koordinované útoky na jiných místech v Paříži zvýšily počet obětí až na 130. Koncert Stinga, kterým se o rok později klub znovu otevíral, tak měl vyslat vzkaz, že se islamistům nepodaří zvítězit.

Zastřelený policista Xavier JugeleZastřelený policista Xavier Jugeleautor: ČTK

„Jsem rád, že tu jsem. Jsem rád, že se Bataclan znovu otevírá. Je to symbolické. Jsme tu dnes v noci jako svědci. Jsme tu, abychom bránili naše občanské hodnoty. Tento koncert se koná, aby oslavil život, aby řekl ‚ne‘ teroristům,“ prohlašoval Jugelé.

Nyní Paříž a s ní celá Francie vstřebávají další ránu. Atentátník ve čtvrtek večer zaútočil na třídě Champs-Élysées na policisty střežící sídlo tureckého kulturního střediska. Jednoho z nich zabil. Obětí byl právě Jugelé.

Kolegové o něm tvrdí, že byl zkušeným a oddaným policistou. Sdružení Flag!, které bojuje za práva policistů z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů a v němž se Jugelé angažoval, vyvěsilo na Facebook strážníkovu fotku se slovy „Nikdy na tebe nezapomeneme.“

Jugelé nebyl aktivní jen ve Francii. Během migrační krize neváhal vyrazit do Řecka. V jihoevropské zemi loni a předloni pomáhal se zvládnutím velkého počtu příchozích uprchlíků.

Teď se stal obětí jednoho z téměř tuctu útoků na francouzské policisty, které teroristé podnikli od roku 2012. Jeho vrah, Karim Cherufi, přitom podle původního rozsudku měl stále sedět ve vězení. Tam ho soud poslal za pokus o vraždu dvojice policistů. Původní 20letý trest z roku 2003 mu po odvolání zkrátili na 15 let. Kdy ho skutečně propustili, však není zřejmé.

Francouzské úřady Cherufiho ale nepřestaly sledovat ani na svobodě. V únoru ho vyšetřovatelé zadrželi za vyhrožování policistům. Následně však museli 39letého muže pro nedostatek důkazů propustit.

Po včerejším útoku provedla policie v jeho domě razii. V autě použitém během útoku našla brokovnici, nůž, korán a nedaleko místa vraždy i dopis chválící tzv. Islámský stát. Ten má během posledních dvou let na svědomí už 230 francouzských životů.

Přihlásila se i k čtvrtečnímu atentátu. Útočníkův pseudonym „Abu Yussef al-Belgiki“ naznačuje, že měl napojení na Belgii. Belgická prokuratura ale odmítla, že šlo o Belgičana. „Al-Belgiki znamená Belgičan, ale to je velice široký pojem,“ uvedl mluvčí belgické federální prokuratury.

Zatím není jasné ani to, jak se další útok projeví na výsledku francouzských prezidentských voleb. Jejich první kolo je na programu v neděli. Podle vyjádření ministerstva vnitra bude jeho hladký průběh střežit více než 50 tisíc policistů a 7 tisíc vojáků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744