Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zatímco Trump bojuje u soudu o svůj dekret, federální agenti zatýkali imigranty napříč USA

Zatímco Trump bojuje u soudu o svůj dekret, federální agenti zatýkali imigranty napříč USA

Úřady zátah na imigranty ilegálně žijící v USA hájí – jednalo se podle nich o rutinní akci. Kritici ale chtějí důkazy, že skutečně všichni zadržení jsou nebezpeční kriminálníci, jak agenti uvádějí. Přesný počet zatčených úřady nezveřejnily, jde ale do stovek. Akce se dotkla šesti amerických států.

Rozsáhlá policejní akce probíhala nárazově po celý týden a od nástupu Donalda Trumpa do funkce se jedná o první případ, kdy úřady podnikly takto rozsáhlý úder proti ilegálním přistěhovalcům. Těch v USA žije odhadem 11 milionů. Donald Trump před časem slíbil, že 3 miliony z nich, kteří mají kriminální minulosti, deportuje.

Úřady uvedly, že akce mířila právě na lidi, o kterých se ví, že mají problémy se zákonem. V síti ale údajně uvízla i řada migrantů bez kriminálních záznamů. Kritici akce proto chtějí důkazy, že agenti nezasahovali svévolně. V některých přistěhovaleckých komunitách zásahy vyvolaly strach. „Učitelé v mojí čtvrti se na mě obracejí, že někteří studenti raději nešli ze strachu do školy,“ říká například pro deník The Washington Post člen městské rady v Austinu.

Bezpečnostní složky ale svůj postup brání. „Jednalo se o lidi, kteří jsou hrozbou pro veřejnou bezpečnost nebo imigrační systém,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti. Naprostá většina zadržených by podle úřadů byla ve stejném postavení už za Obamovy administrativy.

Důrazná akce ale vzbudila obavy i kvůli svému načasování. V USA panuje nervozita potom, co Donald Trump kritizovaným výnosem zamezil ve vstupu lidem ze sedmi muslimských zemí. Účinek dekretu pozastavil soud, Trump ale slíbil, že rychle přijde s novým příkazem, který má mít stejný efekt.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744