Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaútočil na vánoční trh, chtěl ale víc. Berlínský atentátník Amri zřejmě zvažoval i další cíle

Zaútočil na vánoční trh, chtěl ale víc. Berlínský atentátník Amri zřejmě zvažoval i další cíle

Berlínský atentátník Anis Amri, který loni při útoku na vánoční trh v německé metropoli zabil 12 lidí, zřejmě zvažoval i další cíle. S odvoláním na vyšetřovatele to uvedly noviny redakční skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland, podle nichž mezi ně patřilo okolí Berlínského dómu nebo Alexandrovo náměstí pod známou televizní věží.

Vánoční trh na Alexandrově náměstí obhlížel Amri celkem čtyřikrát, naposledy jen několik hodin před tím, než kamionem zaútočil v jiné části města. V jeho mobilním telefonu se našly i fotografie okolí Berlínského dómu, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že mohl zvažovat i útok na tuto velmi frekventovanou oblast.

List Berliner Zeitung dnes zase uvedl, že Amri svůj čin plánoval, už když v roce 2015 přišel do spolkové republiky. V prosinci stejného roku podle deníku mladý Tunisan na internetu hledal informace o tom, jak by mohl zabíjet lidi.

Amri nakonec útok spáchal 19. prosince na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v západní části metropole. O život při něm přišla i jedna Češka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1