Zával odpadků pohřbil 82 lidí, tvrdí etiopští záchranáři. Na skládce jsou možná i další mrtví | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zával odpadků pohřbil 82 lidí, tvrdí etiopští záchranáři. Na skládce jsou možná i další mrtví

Zával odpadků pohřbil 82 lidí, tvrdí etiopští záchranáři. Na skládce jsou možná i další mrtví

Víkendový sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole si podle policie a záchranářů vyžádal 82 mrtvých, byť oficiální bilance, kterou zveřejnila vláda, je o deset menší. Ode dneška v zemi platí třídenní státní smutek, informovala agentura Reuters.

Odpadky na skládce v sobotu večer zavalily skoro 50 provizorních obydlí chudých lidí. Skládka Koshe (v amharštině "špinavá"), existuje už 50 let a patří mezi největší v zemi. Žijí na ní stovky lidí, mnozí tam hledají jídlo a předměty, které by mohli zužitkovat.

Etiopská vláda dnes oznámila že si neštěstí vyžádalo 72 obětí na životech. Místní záchranné služby a policie ale agentuře Reuters sdělily, že bilance se zvýšila na 82 mrtvých. Mluvčí městských úřadů uvedla, že pátraní po lidech zavalených odpadky pokračuje a počet obětí se může ještě zvýšit.

Etiopie má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Africe. Mnoho obyvatel však stále žije v chudobě. Od loňského října v zemi kvůli politickým protestům, které si vyžádaly přes 500 obětí, panuje výjimečný stav.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.